Recenzje seriali

⏳ 3 min 43 s

Carmen Sandiego – złodziejka w czerwonym kapeluszu

Carmen Sandiego to serial animowany, o młodej kobiecie, złodziejce robiącej napady na całym świecie. W bardzo krótkim czasie zdobyła ona zarówno przyjaciół, jak i potężnych wrogów. Jej znak rozpoznawczy to kapelusz i płaszcz w czerwonym kolorze.

To co jest i to co było

Pierwszy sezon tego animowanego serialu od Netflixa ukazuje nam dwie istotne linie czasowe. Pierwsza z nich to czasy obecne, w których tytułowa postać robi napady i zabiera cenne rzeczy. Z tego względu zaczyna się nią interesować Interpol oraz tajna organizacja zwana V.I.L.E. Dziewczynie pomaga spec od inetrnetu – Player oraz rodzeństwo Ivy oraz Zack.

Carmen Sandiego - sezon pierwszy

Druga linia czasowa zabiera nas do okresu, kiedy Carmen dorastała. Dowiadujemy się, że wówczas nazywana była Czarną Owcą, a jej dzieciństwo było dość osobliwe. Nie poznała bowiem swoich rodziców, a wychowywana była pośród dorosłych o specyficznych zainteresowaniach.

Oba te wątki są równolegle rozwijane przez co coraz lepiej poznajemy obecną jak i „przeszłą” Carmen, ich motywacje, plany oraz marzenia. Widzimy także jak bohaterka dojrzała i co wpłynęło na tę, nie tak znowu prostą i spontaniczną, zmianę.

Typowa bajeczka

Historia jest dość oczywista i przy tym niezbyt zaskakująca, jeżeli weźmiemy pod uwagę połączenia pomiędzy postaciami. Wśród nich na czoło wysuwa się Chase Devineaux – niezbyt inteligentny agent Interpolu, który dostaje za zadanie złapanie Carmen Sandiego. Za partnerkę ma będącą jego przeciwieństwem agentkę Julię Argent. Para jakich wiele w filmach, książkach i serialach – głupol i mądrala, niczym inna wersja Asterixa i Obelixa, Piniego i Mózga czy idąc dalej – Geralta oraz Jaskra.

Carmen Sandiego - sezon pierwszy

Wątków humorystycznych, oprócz tej dwójki w mundurkach, dostarcza również rudowłose rodzeństwo Ivy oraz Zack, które wspiera tytułowa bohaterkę w jej napadach. Jak przystało na brata i siostrę – zgodność idzie w parze z niezgodą. Dość schematyczny jest także Player, inteligentny chłopak, a właściwie nadal dziecko z niesamowitymi zdolnościami z zakresu programowania. Słowem – mocno umie w Internety.

Kto jest dobry, kto jest zły?

Wracając jednak do naszego czerwonego kapelusza, to bajka ma ten plus, że rozmywa pojęcie tych dobrych oraz tych złych. O ile w pewnych kwestia widz może bardzo szybko wyrobić sobie opinię na temat postaci, o tyle z biegiem fabuły okazuje się, że nie wszystko jest takie biało czarne. Mamy bowiem trzy główne strony: Carmen, V.I.L.E oraz Interpol. Z każdym odcinkiem sprawa się komplikuje i rozmywa coraz bardziej. Nie jest tak do końca sztampowo, przynajmniej pod tym względem.

Wraz z postępem akcji poznajmy także złoczyńców drugoplanowych, którzy pojawiają się i znikają, w zależności od misji. Mają nie tylko śmieszne pseudonimy, ale też kostiumy, które zazwyczaj mocno rzucają się w oczy. Idąc dalej – do najmądrzejszych zdają się nie należeć, więc mamy taki poczet żołnierzy żywcem wyjętych z garnizonu Cezara.

Carmen Sandiego - sezon pierwszy

Generalnie – rozumowanie logiczne czy ciągi przyczynowo-skutowe dosyć mocno kuleją jak jednonogi karateka. Nic w tym dziwnego – to znamienna cecha wielu animacji czy seriali dla dzieci.

Zdecydowanie produkcji nie można odmówić waloru edukacyjnego. Animacja zawiera bowiem wstawi z podstawowymi informacjami na temat miejsca, w które akurat wybiera się Carmen. W prosty rysunkowy sposób dostajemy fakty o mieście, kraju czy zwierzętach danego regionu i to podane w przyjazny sposób. Zabawa i edukacja w jedynym – Lippy i Messy uczcie się!

Rzut okiem na całość

Pierwszy sezon serialu animowanego Carmen Sandiego od Netlfixa jest ciekawy iw ciągający, choć schematyczny i miejscami uproszczony. Prawdopodobieństwo zdarzeń lubi się zagubić, tak jak i logika, jednak nie odbiera to przyjemności z oglądania. Dobra kreska, intensywne kolory, barwne postacie z różnorodnymi wydarzeniami, bogatym tłem całej historii to mocne strony tej animacji. Zdecydowanie przewyższają one minusy, jakie się pojawiają, bo ta historia dla młodego widza, może trafić także do tych trochę starszych.

Nie jest to produkcja wybitna, ale można zaliczyć ją do gronach tych mądrzejszych i zdecydowanie udanych, bo potrafi zaskoczyć. Zakończenie natomiast wskazuje, że kolejny sezon też może okazać się całkiem udany.

Źródło grafik: filmweb.pl

Plusy:

  • wstawki edukacyjne
  • wyraziści i dość złożeni bohaterowie
  • komizm sytuacyjny

Minusy:

  • schematyczność
  • momentami przewidywalność
  • naiwność

Szczegóły:

Twórcy: Duane Capizzi

Reżyseria: Jos Humphrey, Kenny Park

Gatunek: Animacja, Przygodowy

Produkcja: USA

Sezon: I

Liczba odcinków: 9

Data premiery pierwszego odcinka: 18.01.2019