dlaczego warto czytać książki - czytająca kobieta

Czy warto czytać książki i jeśli tak, to dlaczego?

Czy warto czytać książki? To pytanie, na które odpowiedź wydaje się być oczywista i twierdząca. Jednak samo stwierdzenie, że tak, warto czytać książki osobom nieprzekonanym nie powie zbyt wiele. Dlatego rozważymy kilka argumentów, aby przekonać się, jakie korzyści z czytania książek można wyznać.

Zalety czytania książek:

  • 1. Rozwój umiejętności językowych

Każda książka jest pełna różnych słów, zwrotów, fraz i konstrukcji gramatycznych. Dzięki czytaniu poszerza więc nasz zasób słów, zwłaszcza tych mniej polarnych i trudniejszych. Bogate słownictwo jak i czytanie sprawia, że możemy nauczyć się jak wypowiadać się płynniej, szerzej i z użyciem trudniejszych wyrazów, ale również będziemy wyrażać myśli bardziej precyzyjnie.

  • 2. Rozwój mózgu

Poprzez czytanie stymulujemy różne obszary mózgu, ponieważ czytanie powieści wymaga skupienia, często analizujemy emocje bohaterów, próbujemy rozgryźć motywacje postaci, a ponadto samo musimy wizualizować sobie wydarzenia. Podczas czytania rozwija się więc koncentracja, wyobraźnia, pamięć, nasza zdolność do krytycznego i analitycznego myślenia, co usprawnia potem rozwiązywania problemów w rzeczywistości. U wielu osób przekłada się to także na zwiększenie kreatywności i sprawniejsze zapamiętywanie. W ten sposób nasz mózg pozostaje w dobrej kondycji.

  • 3. Redukcja stresu – forma relaksu

Książki przenoszą nas do innego świata, bardziej lub mniej podobnego do naszego, wciąż jednak wymyślonego. Dobra książka może nas oddalić od naszych codziennych problemów, co pozwala na zmniejszenie stresu i napięcia. Czytanie pozwala zrelaksować się i wyjść poza to, co pokazuje telewizja. To prosta i łatwo dostępna forma eskapizmu, zwłaszcza w dobie, gdzie stresującą pracę ma sporo ludzi. Redukcja napięcia przekłada się na jakość twojego życia. 

  • 4. Forma rozrywki

Czytanie może być nie tylko korzystne dla zdrowia psychicznego i fizycznego, ale także po prostu przyjemne i daje radość gdy śledzi się losy fikcyjnych bohaterów. Podążanie za czyjąś romantyczną czy pełną przygód historią, podobnie jak w filmach, daje przyjemność i stanowi formę rozrywki. Nie musimy się więc ograniczać tylko do jednego medium i oglądać seriali oraz filmów, bo razem z bohaterami w książkach możemy przeżywać równie fascynujące i zróżnicowane przygody.

  • 5. Zwiększenie wiedzy

Książki, zwłaszcza te oparte na faktach, reportaże, popularnonaukowe czy historyczne pozwalają na poznanie różnych tematów i dziedzin, co prowadzi do zwiększenia wiedzy oraz poziomu intelektualnego. Wpływ czytania przekłada się więc także na rozbudzenie ciekawości i zachęca by weryfikować informacje w nich zawarte. Nieraz także takie sprawdzanie idzie dalej i zachęceni tym co odkryliśmy zdobywamy nową wiedzę ponadto, co było poruszone w danej książce. To z kolei przekłada się na to, jak szeroką wiedzę posiadamy.

  • 6. Zwiększenie empatii i rozumienia innych ludzi

Książki opowiadają historie innych ludzi, widziane z różnych perspektyw i umożliwiają nam przez to wejście w ich świat. Wówczas zapoznając się z różnymi punktami widzenia możemy później lepiej zrozumieć różne osoby i rozwijać własną empatię. Lepsze rozumienie ludzi pozytywnie wpływa na budowanie relacji w społeczeństwie w prawdziwym świecie.

  • 7. Wspomaganie nauki języków obcych

Czytanie książek pomaga także w nauce języka, którego się aktualnie uczymy. To świetny sposób na jednoczesne uczenie się, jak naturalnie wypowiadać się w danym języku i rozrywkę. Tym bardziej, że znajomość języków obcych jest obecnie bardzo istotna. 

dlaczego warto czytać książki

Jednakże, nie wszyscy lubią czytać książki, a niektórzy uważają to za stratę czasu. Należy jednak pamiętać, że każdy gatunek jest cenny, od powieści po poradniki, od dzieł klasycznych po romanse. Czytanie powinno być zawsze dostosowane do osobistych preferencji i potrzeb każdej osoby, a różnorodność literatury pozwala na znalezienie czegoś, co odpowiada naszym zainteresowaniom. Szukając pierwszej pozycji warto zacząć od przeczytania opis książki, a potem sprawdzić recenzje książek by znaleźć to, co będzie dla nas najlepsze. Można też sięgnąć po zestawienia tematyczne, gdy znajdzie się już odpowiadającą nam tematykę.

W dzisiejszym świecie mamy też szeroki dostęp do różnego typu literatury za sprawą bibliotek, które w swoich zasobach mają coraz więcej nowości. Aplikacje do czytania książek również się mocno do tego przyczyniają. Rozwój technologii sprawił, że w kieszeni na wyciągnięcie ręki możemy mieć setki, tysiące fascynujących powieści – do wyboru do koloru i to za niewielkie pieniądze. Kiedyś potrzeby był do tego czytnik ebook lub tablet – dziś wystarczy telefon. Nie ma znaczenia na czym czytamy, ważne jest sam fakt regularnego czytania.

Na koniec chciałabym jeszcze zwrócić uwagę na to, jakie korzyści niesie ze sobą czytanie książek dla dzieci i jak ważne jest dawanie im dobrego przykładu i wyrabianie dobrych nawyków już od małego. Czytanie jest dla nich zabawą, ale to także ważna część edukacji i rozwijanie nawyku czytania od najmłodszych lat może przynieść wiele korzyści w późniejszym życiu. Poprzez czytanie odpowiednich książek dopasowanych do swojego wieku i poznawanie różnych historii, dzieci uczą się skupiania uwagi, rozwijania wyobraźni, kreatywności i empatii a także lepszego rozumienia świata. Z tego powodu warto czytać dzieciom, omawiać z nimi wątpliwości i wątki fabularne, zachęcać do stawiania tez o bohaterach a potem budować z nimi dobre nawyki codziennego czytania. 

Dlaczego warto czytać książki?

Podsumowując, warto czytać książki bo ma to mnóstwo zalet. Czytanie książek jest dobre ze względu na ich pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne, w tym na rozwój intelektualny i zdolności językowe, pobudza naszą wyobraźnię. Czytanie książek pozwala na szersze spojrzenie na otaczający nasz świat, a przez to lepsze zrozumienie jego oraz innych ludzi. A przede wszystkim czytanie to świetny sposób na relaks i rozrywkę. Zbierając to razem, możemy śmiało powiedzieć że warto czytać książki, bo poprzez czytanie kształtujemy nas samych. 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *