Obrazek z wieżą z Japonii - ilustracyjny do artykułu dlaczego warto czytać mangi

Dlaczego warto czytać mangi?

Mangi, czyli wywodzące się z Japonii komiksy o bogatych korzeniach, mają swoich fanów na całym świecie. Charakterystyczny styl, wyjątkowe historie i duża rozpiętość tematyczna mocno temu sprzyjają. Miłośnicy tych komiksów wymieniają jednak więcej punktów, dla których warto je czytać.

Powody, dla których warto czytać mangi:

1. Przede wszystkim fabuła

Dobra historia to coś, co przyciąga czytelników zarówno do książek, jak i komiksów. Podobnie jak w klasycznych powieściach, także i tu stosowane są nieoczekiwane zwroty akcji, które potrafią zaskoczyć czytelnika i wzbudzić w nim jeszcze większe zainteresowanie. W wielotomowych mangach jak np. „Miecz Zabójcy Demonów” Koyoharu Gotouge, której dziewiętnasty tom ma premierę 18 marca, zdecydowanie ich nie brakuje.

Podobnie wygląda sytuacja z kreacją bohaterów, którzy mają złożone osobowości i motywacje. Wbrew powszechnej opinani świat tam wcale nie jest albo czarny, albo biały – cała masa odcieni szarości nadaje historiom realizmu. Czytelnicy zawsze mają okazję śledzić rozwój głównych postaci z tomu na tom, co czyni całą mangę jeszcze bardziej interesującą. Dobrym przykładem takiej mangi jest choćby „My Hero Academia” Horikoshi Kohei opowiadająca o Izuku, młodym chłopcu bez mocy żyjącym w świecie ludzi obdarowanych niezwykłymi umiejętnościami.

Ciekawa fabuła z wyrazistymi, wielowymiarowymi postaciami jest po prostu jednym z najważniejszych elementów, które przyciągają czytelników do mangi. To te cechy sprawiają, że historia potrafi zainteresować, wciągnąć i zachęcić do zapoznania się z ciągiem dalszym w kolejnych tomach.

2. Bardzo duża różnorodność

Podobnie jak w przypadku książek, także komiksy, a wśród nich mangi, mają olbrzymią rozpiętość gatunkową. Od szkolnych romansów „Nie Drocz się ze Mną, Nagatoro” przez te dla dorosłych jak „Nights Before Night” czy osadzona w biznesowych realiach „Wotakoi Miłość jest Trudna dla Otaku”. Nie brak też fanatycznych opowieści jak wspomniany wcześniej „Miecz Zabójcy Demonów”, tych przygodowych, pełnych akcji, jak również rozrywających serce dramatów.

Natomiast mangi mają jeszcze swój własny podział gatunkowy, w tym m. in. na historie shonen o chłopcach, generalnie pisane z przeznaczeniem dla chłopców, shojo o młodych dziewczyna gotowych poświęcić dla miłości wszystko, josei o codzienności japońskich kobiet dedykowane dla trochę starszych czytelniczek czy historie seinen kierowane do młodych mężczyzn, z uwagi na m. in. poruszane problemy.

Dzięki tej różnorodności, manga przyciąga coraz to nowych czytelników z różnych grup wiekowych o różnych zainteresowaniach. Ta możliwość odkrycia nowych gatunków i przeżyć w innej odsłonie jest tu zdecydowanym atutem.

pięć przykładów mangi

3. Atrakcyjność wizualna

Kolejnym istotnym czynnikiem, jest charakterystyczny styl, w którym rysowane są mangi. Wyróżnia się on mocno, zwłaszcza u nas, na tle innych komiksów. Dla wielu ten wizualny aspekt biało-czarnych historii jest jednym z ważniejszych czynników. Co więcej, ta oryginalna kreska ma również wiele swoich wersji i wariacji, co czyni ją jeszcze bardziej atrakcyjną. Niektóre mangi prezentują styl klasyczny, oparty na japońskim malarstwie, podczas gdy inne mangi wykorzystują ten nowoczesny, inspirowany typowymi, amerykańskimi komiksami.

Wielotomowe, starannie wydawana cykle komiksów prezentują się znakomicie i są nie lada gratką dla kolekcjonerów. Zebrane razem i poukładanie na półce prezentują się po prostu pięknie.

4. Wgląd w inną kulturę

Manga to nie tylko fantastyczne i całkiem zmyślone historie, ale także te opowiadające o codzienności mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. Jedak i jedne i drugie, chociaż w różnym stopniu, dają wgląd w fascynującą, japońską kulturę, tak inną od naszej. Charaktery postaci, ich motywacje, wierzenia i filozofia czy elementy świata przedstawionego są równie intrygujące co same wydarzenia, właśnie ze względu na swoją odmienność dla nas, Europejczyków.

5. Duża społeczność fanów

Najpopularniejsze mangi jak Deatch Note, Bleach czy Naruto mają swoje wielkie fanowskie społeczności. Możliwość zgłębienia świata, odbycia interesujących rozmów z innymi miłośnikami danych opowieści czy bycia częścią konkretnej, dużej społeczności również przyczynia się do wzrostu popularności tego podgatunku komiksów.

Na koniec warto jeszcze zaznaczyć, że najpopularniejsze mangi doczekały się swoich serialowych adaptacji, a także sporej liczby różnorodnych gadżetów. Obok tych wspomnianych powyżej warto zwrócić uwagę także na „Atak Tytanów”, „Ruroni Kenshin” czy kultowy już „Dragon Ball”. Świat mangi i anime jest równie fascynujący i bogaty, jak ten amerykańskich superbohaterów, jeśli nie bardziej.

Podsumowując, czytanie mangi, tak jak wszystkich innych komiksów, to świetna rozrywka niosąca za sobą wiele korzyści. Wspaniałe, oryginalne opowieści z ciekawą i wciągająca fabuła, narysowane w charakterystycznym dla siebie stylu i dodatkowo dające wgląd w inną kulturę. To po prostu dobry sposób na spędzenie czasu i zdecydowanie warto po nie sięgnąć i dać im szansę.

Artykuł sponsorowany

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *