Recenzje gier "bez prądu"

⏳ 1 min 47 s

Dobble (Spot it!) – gra karciana dla spostrzegawczych

Dobra dla każde od grona znajomych po wielką rodzinę. Dobble (Spot it!) to zabawna gra karciana, która ćwiczy spostrzegawczość w prosty i sympatyczny sposób. Na kilkudziesięciu kartach zamieszczone są obrazki, które trzeba dopasować.

Dobble czy Spot it?

Na początek drobna uwaga, gdyż wiele osób uważa grę „Spot it!” za podróbkę „Dobble”, a w rzeczywistości to ta sama gra, tylko inaczej nazwana. Wersja „Dobble” jest sprzedawana na rynek europejski, a „Spot it!” to ta sama gra (o innej nazwie) przeznaczona na rynek amerykański. Zawartość ta sama, tylko nazwa jest inna.

Dobble (Spot it!)

Nie ma więc znaczenia, którą wersję wybierzecie – obie mają te same cechy i wiele wersji. Wersji tej gry jest sporo zaczynając od podstawowej, poprzez cyferki, literki, zwierzaki aż po takie z obrazkami związanymi z Harrym Potterem czy Krainą Lodu. W zależności od nazwy czy miejsca zakupu ilość odsłon może wręcz przytłoczyć.

Jak grać?

Każda gra z tej grupy to 55 kart, na których zostały zamieszczone kolorowe małe obrazki. W przypadku wersji podstawowej jest ich 50 są to np. bomba, balon, kropla, liść czy oko. Cześć z tych symboli ma ten sam kolor np. żółte jest słońce, żarówka, księżyc, wykrzyknik, błyskawica czy pies. Dzięki temu zabawa w cale nie jest taka prosta, jak się to na początku wydaje.

Dobble (Spot it!)

Zasady są bowiem banalne – każdy dostaje swoją pule kart i wykłada na środek tak, aby na wykładanej karcie i na tej co leży na stole był ten sam element. Wgrywa ta osoba, która pierwsza pozbędzie się swoich kart. Uwaga – żeby było jeszcze trudniej ich rozmiary są różne. Zabawa jest niezwykle dynamiczna i szybka. Podobnie jak przy grach typu memory, powtarzalność nie jest tutaj przeszkodą.

Dużą zaletą tej gry jest to, że sprawdzi się na spotkaniu w grupie znajomych, czy na zjeździe rodzinnym, gdy młodsze dzieci gonią się wokół stołu. Prostota sprawia, że można w nią grać do upadłego i robić szybkie zawody o tytuł najbardziej spostrzegawczego w rodzinie.