Obyczajowe, romans

⏳ 3 min 49 s

Droga Pani Bird – A. J. Pearce

Wojna czy nie – życie musi się jakoś toczyć i w ramach tej idei mamy książkę „Droga pani Bird”  A.J. Pearce. Londyn z II Wojny Światowej i Emmy, która snuje marzenia i jak inni mieszkańcy, stara się żyć pomimo niebezpiecznych czasów.

Zbombardowany Londyn

„Droga Pani Bird” została osadzona w czasach II Wojny Światowej na przełomie 1940 i 1941 roku w bombardowanym Londynie. Przy czym akcja sporadycznie przenosi się poza miasto. Niemniej to właśnie nim rozgrywa jest główny trzon tej powieści, która w ciekawy sposób balansuje humorem oraz tragicznymi wydarzeniami.

Główną bohaterką jest tutaj Emma Lake, którzy marzy o karierze korespondentki wojennej i pracuje w kancelarii oraz jako ochotniczka w Straży Pożarnej odbierając telefony. Gdy trafia się jej szansa pracy w wydawnictwie chwyta ją i ze zdumieniem ląduje w dziale redakcyjnym „babskiego” pisma „Przyjaciółka Kobiety”. Tam poznaje tytułową Panią Bird, a później w jej imieniu odpowiada na listy czytelniczek i przez to wplątuje się w trudną sytuację. A przecież nie o takiej karierze marzyła…

Oprócz tego głównego wątku związanego z pracą w wydawnictwie,  A.J. Pearce dodała także wątki poboczne związane z codziennością – pracę w Straży, romanse i wielką przyjaźń z Bunty. Dzięki temu otrzymujemy obraz codzienności londyńczyków, którzy z jednej strony starają się wieść w miarę normalne życie, a z drugiej drżą przed bombardowaniami i borykają się z ich skutkami.

Fabuła jest tu więc spójna, wielowątkowa i nie gubi sensu. Splatają się w niej wydarzenia dające radość, niosące nadzieję, ale też tragiczne, smutne i pokazują ludzką podłość i nienawiść.

Mieszkańcy Londynu i okolic

W „Drogiej Pani Bird” nie brak też charakterystycznych, żywych i barwnych postaci, zaczynając od samej głównej bohaterki. Emmy w obliczu wojennej zawieruchy nie traci wiary i nadziei, a także z optymizmem patrzy w przyszłość. Jest odważna i przebojowa, co ciekawie współgra z postacią Bunty, jej ciut spokojniejszej, bardziej rozważnej przyjaciółki. Jej osobna znakomicie kontrastuje także z tytułową Panią Bird, bo nie da się ukryć, że A.J. Pearce trochę zaszalała ze stereotypami i jej się to udało. W szczegóły wchodzić nie będę i przyjemność z poznawania tej… pełnej zasad kobiety.

Inne postacie poboczne też wypadają dobrze – koleżanki i koledzy ze Straży Pożarnej oraz redakcji tworzą zróżnicowaną grupę ludzi o odmiennych historiach. Każdy jest na swój sposób wyjątkowy, intrygujących i budzi jakieś odczucia – pozytywne, negatywne lub zupełnie obojętne. Dzięki nim ten świat wydaje się bardziej pełny, żywy i rzeczywisty.

Podsumowanie recenzji

“Droga Pani Bird” A.J. Pearce to lekka i pozytywna powieść, która ani nie gloryfikuje ani nie tragizuje losów wojennych. Po prostu ukazuje codzienność londyńczyków z humorem nie oszczędzając przy tym opisów ludzkich tragedii czy realiów wojny. Ten pozytywnym, mimo wszystko, wydźwięk zawdzięcza optymistycznej i zdeterminowanej głównej bohaterce Emmy nie obawiające się marzeń.

To nietypowe połączenie tragedii ludzkiej z zabawnymi sytuacjami i radosnymi postaciami wypadło tutaj całkiem nieźle. Wątki romantyczne nie kłują tu w oczy, lecz są z sensem i smakiem wplecione w trzon powieści. Niestety chwilami książka bardzo zwalania, gdyż autorka serwuje nużące opisy czy niewiele wnoszące wydarzenia.

Niemniej czasem potrzebujemy takich lekkich, prostych i wywołujących uśmiech, a czasem wzruszenie, historii. I warto nauczyć się je doceniać, bo każda opowieść jest na swój sposób piękna i wyjątkowa.

***

PS. Zwykle nie zwracam uwagi na okładki, ale… tym razem się nie dało. Okładka sugeruje opowieść świąteczną i zimową i tak totalnie rozmija się z zawartością. Z niedowierzaniem czytałam blurba książki i patrzyłam na tę czerwień z płatkami śniegu. Jeszcze większe było moje niedowierzanie, gdy skończyłam czytać i zastanawiałam się, kto wpadł na tak… niecodzienny pomysł. Niby nie ocenia się książek po okładce, ale często nawiązuje ona do zawartości i wielu na przykład, nie lubiąc opowieści bożonarodzeniowych w ogóle na tę powieść nie spojrzy, a szkoda.

Niektóre wydania zagraniczne są o niebo lepsze w tym te dwie od wydawnictwa Scribner z klawiaturą od maszyny do pisania na okładce.

Plusy:

  • pomysł na historię
  • połączenie humoru i realiów wojennych
  • kreacja Emmy

Minusy:

  • momentami zbyt mocno zwalniająca akcja

Szczegóły:

Liczba stron: 382

Numer wydania: I

Data pierwszego wydania PL: 12.11.2020

Data tego wydania: 12.11.2020

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie