Zestawienia filmów

⏳ 4 min 46 s

Filmy o kopciuszku

Znana baśń o Kopciuszki (Cinderelli) doczekała się wielu odsłon i interpretacji, w tym tych filmowych. Właściwie większość z nich to romantyczne historie dedykowane do nastolatek, choć znajdzie się też jeden romans dla dorosłych czy po prostu komedia inspirowana Kopciuszkiem. Oczywiście nie brak także bardziej klasycznych, kostiumowych odsłon historii.

Lista filmów o Kopciuszku:

 • Historia Kopciuszka (2004)
 • Ona to on (2006)
 • Kopciuszek: Roztańczona historia (2008)
 • Współczesna historia Kopciuszka (2010)
 • Kopciuszek: W rytmie miłości (2011)
 • Wyśpiewać marzenia (2012)
 • Po balu (2014)
 • Kopciuszek (2015)
 • Kopciuszek: Bucik na miarę (2016)
 • Świąteczna dziewczyna (2016)
 • DJ Cinderella (2019)
 • Kopciuszek (2021)
Filmy o kopciuszku - lista plakatów 1

Historia Kopciuszka (Cinderella Story, 2004) to film o licealistce Sam Montgomery (Hilary Duff), która mieszka z macochą i jej dwoma córkami. W wolnych chwilach czatuje z nieznajomym, którym okazuje się jej szkolny kolega futbolista Austin Ames (Chad Michael Murray). On nie zna jej tożsamości, ale będzie się starać ją odkryć po wydarzeniach ze szkolnego balu.

Ona to on (She’s the Man, 2006) to ciekawa reinterpretacja historii w której Viola (Amanda Bynes) przebiera się za swojego brata bliźniaka Sebastiana (James Kirk) i zamiast niego idzie na uniwersytet, gdzie trafia do drużyny piłkarskiej. W pokoju mieszka z chłopakiem imieniem Duke (Channing Tatum), w którym się zakochuje. Ogólnie relacje pomiędzy bohaterami są bardzo skomplikowane.

Kopciuszek: Roztańczona historia (Another Cinderella Story, 2008) to opowieść o Mary (Selena Gomez), która kocha tańczyć i mieszka z macochą i jej dwiema córkami. Na balu poznaje Joy’ego (Drew Seeley), znanego tancerza, który szuka ludzi do swojego zespołu.

Współczesna historia Kopciuszka (Elle: A Modern Cinderella Tale, 2010) to opowieść o Elli (Ashlee Hewitt), która chce zostać piosenkarką. Po śmierci rodziców to marzenie jest trudne do spełnienia, zwłaszcza pod skrzydłami wujka. Pewnego dnia poznaje jednak Ty Parkera (Sterling Knight), który tworzy coś więcej niż tylko zwykły pop. Dziewczyna postanawia wówczas powrócić do swoich marzeń.

Kopciuszek: W rytmie miłości (A Cinderella Story: Once Upon a Song, 2011) to opowieść o utalentowanej muzycznie Katie (Lucy Hale) mieszkającej z macochą i jej córką (bez talentu muzycznego) i synem. Dziewczyna swoim utworem imponuje wytwórni muzycznej, a syn właściciela Luke (Freddie Stroma) przyjeżdża do jej szkoły. Macocha jednak przekonuje producenta, że to jej córka wysłała nagranie.

Filmy o kopciuszku - lista plakatów 2

Wyśpiewać marzenia (Rags, 2012) to Kopciuszek w wersji męskiej. Głównym bohaterem jest Charlie Prince (Max Schneider), który mieszka z dwoma przyrodnimi braćmi i ojczymem Arthurem. Gdy pewnego dnia Charlie przypadkiem poznaje znaną piosenkarkę i córkę producenta muzycznego Kadee (Keke Palmer), postanawia pomóc zrealizować jej marzenie. W zamian dostaje zaproszenie na bal, które zabiera mu jego ojczym, marzący o gwiazdorskiej karierze dla rodzonych synów. Charlie dociera jednak na bal, śpiewa i tańczy z Kadee, ale uciekając gubi swoje nagranie.

Po balu (After the Ball, 2014) to historia osadzona w świecie mody. Kate (Portia Doubleday), córka znanego projektanta mody zostaje zdyskredytowana przez macochę i swoje przyrodnie siostry, bez talentu do projektowania ubrań. Dziewczyna, aby ratować firmę ojca, przebiera się za projektanta Nate i dzięki pomocy przyjaciół znajduje przy okazji miłość.

Kopciuszek (Cinderella, 2015) to filmowa i klasyczna wersja historii o Kopciuszku. Ella (Lily James), która po śmierci ojca zostaje służąca macochy (Cate Blanchett) i jej dwóch córek, dzięki wróżce chrzestnej (Helena Bonham Carter) dociera na bal. Tam zakochuje się w Księciu (Richard Madden), a książę w niej i za sprawą szklanego pantofelka odnajdują się jakiś czas później.

Kopciuszek: Bucik na miarę (A Cinderella Story: If The Shoe Fits, 2016) to kolejna współczesny retelling klasycznej historii. Główna bohaterka Tessa (Sofia Carson) wraz ze swoja macochą i jej córkami przyjeżdża na casting do filmu o kopciuszku. W międzyczasie naprawia motocykl, który będzie w filmie i robi za asystentkę macochy. Postanawia także, wbrew zakazowi, wziąć udział w castingu, ale podczas ucieczki gubi but. Jej sekret wychodzi na jaw, ale wszystko dobrze się kończy.

Świąteczna dziewczyna (2016) to komedia romantyczna dla dorosłych oparta na historii o Kopciuszku, ale zamiast wrednej macochy mamy wredną kuzynkę. Angie Wells (Emma Rigby) zajmuje się prowadzeniem firmy organizującej przyjęcia, która należy do jej wujka. Jej kuzynka Candace Karilla (Sarah Stouffer) powinna jej pomagać, ale tego nie robi i zwala wszystkie obowiązki na Angie. Pewnego razu dostają zlecenie przygotowania przyjęcia świątecznego u bogatego Nikolausa Karmichaela (Peter Porte). Na bal maskowy zamiast Candace dociera jednak Angie, w której zakochuje się bogacz.

Filmy o kopciuszku - lista plakatów 3

DJ Cinderella (Cinderela Pop, 2019) to opowieść o dziewczynie imieniem Cíntia Dorella, której ojciec rozwodzi się z jej matką i wchodzi w związek z wredną Patrícią. Cintia przenosi się do cioci i próbuje rozkręcić swoją karierę DJ, ale wredna macocha utrudnia jej to zadanie kłamiąc przed jej ojcem. W miejsce tajemniczej DJ podstawia swoją córkę.

Kopciuszek (Cinderella, 2021) to nie do końca klasyczna wersja Kopciuszka w formie musicalu. Choć bardzo mocno osadzona w standardowych ramach, to główna bohaterka (Camila Cabello) marzy o tym, aby zostać projektantką mody. To właśnie w celu pochwalenia się swoimi projektami wybiera się na bal, a nie po to by zostać żoną Księcia Roberta (Nicholas Galitzine). Notabene, rządzeniem krajem bardziej zainteresowana jest jego siostra Księżniczka Gwen (Tallulah Greive) niż on.

Animacji o Kopciuszku powstało sporo, a ta klasyczna od Disneya z 1950 doczekała się kontynuacji w postaci pełnometrażowych animacji: „Kopciuszek II: spełnione marzenia” (2002) oraz „Kopciuszek III: Co by było gdyby…” (2007).

Źródło głównej grafiki: freepik.com