Zestawienia filmów

⏳ 4 min 47 s

Nie dam się zjeść! Filmy o zombie

Zapraszam na zestawienie filmów o zombie, które są popularnym motywem, nie tylko w ostatnim czasie. Żywe trupy pojawiają się od lat literaturze i w kinie w mniej lub bardziej ciekawych, nudnych czy apokaliptycznych odsłonach.

Lista filmów o zombie:

  • REC
  • REC 2
  • REC 3: Geneza
  • REC 4: Apokalipsa
  • Resident Evil
  • Resident Evil: Apokalipsa
  • Resident Evil: Zagłada
  • Resident Evil: Afterlife
  • Resident Evil: Retrybucja
  • Resident Evil: Ostatni rozdział
  • Zombie SS
  • Zombie SS 2
  • Zombieland (2009)
  • Zombieland (2013)
  • Zombieland: Kulki w łeb
  • World War Z

Filmy z cyklu “REC” to hiszpańskie horrory kręcone tak, aby nawiązywały do filmów dokumentalnych. Pierwszy z nich z 2007 roku z pozoru zaczyna się niewinnie, bo oto dziennikarka śledzi poczynania straży pożarnej wezwanej do wypadku. Sytuacja rozwija się jednak w sposób niekontrolowany, gdy bohaterowie zostają uwięzieni w budynku. Z częścią osób znajdujących się tam dzieje się coś dziwnego, gdyż przejawiają kanibalistyczne instynkty. Część druga z 2009 stanowi bezpośrednią kontynuację poprzedniej części, gdyż rozgrywa się zaraz po jej zakończeniu i w tym samym budynku. Do uwięzionych tam ludzi specjalna grupa antyterrorystyczna wraz lekarzem, gdyż miejsce to zostało objętego kwarantanną. Wówczas dziwna choroba wydostaje się poza obręb budynku, a w nim zachowanie lekarza odbiega od typowych postaw medyków.

Kolejny epizod jest z 2012 roku i opowiada o początkach tego, co wydarzyło się w Barcelonie. Clara, jako panna młoda nie będzie mogła liczyć na cudowne wesele ani na szczęśliwe życie u boku ukochanego. Na przyjęciu bowiem rozprzestrzenia się dziwny wirus zamieniający gości w zombie, a kobieta będzie próbowała przetrwać i ujść z życiem z tej sytuacji. Czwarta, z 2014 roku, i póki co ostatnia część serii to kontynuacja historii o reporterce Angeli, bohaterce dwóch pierwszych odsłon. Kobieta zostaje zabrana z budynku i przetransportowana na tankowiec. W ten sposób zostaje przeniesiona z jednego, zamkniętego i klaustrofobicznego miejsca w drugie takie same, tyle że znajdujące się pośrodku niczego. Trudna sytuacja będzie narastać, gdyż wojsko ratując kobietę nie wiedziało, iż jest ona nosicielką tego wirusa, który zmienia ludzi w krwiożercze zombie. Na statku dochodzi w końcu do masakry.

Cykl “Resident Evil” składający się z sześciu epizodów to filmy akcji będące jednocześnie horrorami, które zostały nakręcone na podstawie japońskiej gry komputerowej noszącej ten sam tytuł. Pierwsza produkcja z 2002 roku przenosi nas do XXI, gdzie w siedzibie olbrzymiej korporacji Umbrella Corporation dochodzi do wypadku podczas badań nad wirusem. Rozprzestrzenia się on bardzo szybko za sprawą wentylacji, a oddział komandosów przysłany na miejsce będzie musiał się zmierzyć z krwiożerczym wrogiem.

Część druga z 2004 roku przenosi nas do czasu niedługo po pierwszej części. Jednak tutaj żywe trupy opanowały już całe Raccoon City, a Alice (bohaterka cz. pierwszej) nie tylko zyskuje niecodzienne zdolności, ale również potężnego wroga o imieniu Nemesis. Ucieczka z miasta, a przy okazji uratowanie ludzi przed zagładą spowodowaną wirusem może okazać się niewykonalne. Trzeci epizod z 2007 roku ma miejsce w czasie, gdy świat został całkiem opanowany przez wirusa i właściwie legł w gruzach. Ci nieliczni, co przetrwali, wciąż walczą o życie. Natomiast na Alice z uporem wciąż poluje Umbrella Corporation.

Afterlife, czyli część czwarta z 2010 roku, wybiera się do Tokio, aby tam wraz ze swoimi pomocnicami walczyć z wciąż działającą korporacją Umberlla. Po wykonaniu swojej misji wyrusza w poszukiwania ocalałych, aby ich uratować. Piąty epizod z 2012 to kontynuacją historii Alice oraz organizacji UC, która koniecznie chciała dostać krew kobiety i wirusa T. Alice, która budzi się w nieznanym miejscu odkrywa, jak rozwinęła się znienawidzona korporacja i ponownie rusza do walki. Ostatnia, szósta część z 2016 roku, opowiada o ponownie zawiera nas do postapokaliptycznego świata opanowanego nie tylko przez zombie, ale i inne… stwory. Alice wyrusza z misją ostatecznego pokonania swojego wroga i wraca do miejsca, gdzie wszystko się zaczęło.

“Zombie SS” to norweskie horrory utrzymana w konwencji czarnej komedii. Pierwsza część z 2009 roku ma miejsce w czasach współczesnych w miasteczku Øksfjord. Grupy młodych studentów wybiera się na zimowy wyjazd w góry i poprzez naruszenie przeklętego złota powołuje do życia martwych nazistów. Rządni krwi i zemsty zombie, to batalion żołnierzy niemiecckich z czasów II Wojny Światowej. Cześc druga z 20012 roku opowiada historię jednego z uczestników felernej wyprawy w góry, który przypadkiem zamiast swoje ręki zyskał rękę zombie. Tym razem także nie zabraknie jatki, a posoka będzie się lać litrami.

Na pierwszy “Zombieland” składają się dwa filmy z 2009 oraz z 2019 roku będące horrorem w komediowej konwencji z tym samymi postaciami. W pierwszej części poznajemy dwóch mężczyzn Columbusa i Tallahassee, oraz dwie kobiety Wichitę oraz Little Rock. W niej tez obserwujemy początki zagłady zombie, podczas gdy w drugiej części został przedstawiony świat kilka lat po apokalipsie, w którym różne grupy ludzi starają się przetrwać. Natomiast “Zombieland” z 2013, nie mający nic wspólnego z poprzednimi filmami (poza tytułem), to horror z elementami kina przygodowego i komedii, w którym czterech ocaleńców próbuje przetrwać w świecie opanowanym przez zombie.

“World War Z” to horror, a przy okazji film akcji z 2013 roku, gdzie obserwujemy byłego urzędnika ONZ starającego się powstrzymać pandemię zombie. Zakażenia tajemniczym wirusem będą jednak rosnąć lawinowo i zacznie się walka o przetrwanie. Film ma właściwie nie wiele wspólnego z książką o tym samym tytle, której autorem jest Max Brooks.

Źródło grafik: filmweb.pl