Fantastyka

⏳ 2 min 27 s

Historia twojego życia – Ted Chiang

Pod tytułem “Historia twojego życia” autorstwa Ted’a Chiang’a kryje się osiem różnych historii science-fiction, które w ciekawy sposób odnoszą się do znanych nam zagadnień. Wśród nich znajdziemy motywy związane z religią, nauką, jaki i relacjami społecznymi.

Krótka uwaga

Wieża Babilonu, Zrozum, Dzielenie przez zero, Historia twojego życia, Siedemdziesiąt dwie litery, Ewolucja ludzkiej nauki, Piekło to nieobecność Boga, Co ma cieszyć oczy – to tytuły opowiadań zawartych w tym tomie. Warto na początku zwrócić uwagę, że te same opowiadania plus trzy inne – Co z nami będzie, Kupiec i wrota alchemika, Wydech – składają się na tom opowiadań pt. “Siedemdziesiąt dwie litery”.

Osiem światów

Opowiadania wydane w tym tomie ukazują różne historie, które najprawdopodobniej dzieją się w różnych światach. Każde z nich odnosi się do innego zagadnienia, a wśród nich nie zabrakło także takich odnoszących się do znanych nam zagadnień naukowych czy religii. 

W ten sposób w Ewolucji ludzkiej nauki na dwóch stronach mamy rozwiniętą koncepcję maszyn, które są mądrzejsze od ludzi. Natomiast Dzielenie przez zero odnosi się do znanych nam koncepcji matematycznych, które zostają obalone. Co ma cieszyć oczy jest natomiast ciekawą analizą ludzkiego piękna. Pokazuje próbę osiągnięcia sytuacji, w której ludzie dzięki drobnej modyfikacji mózgu (kalio) nie zwracają uwagi na wygląd – każdy wygląda “normalnie”. Ciekawą koncepcję wiary i Boga odnajdujemy w opowiadaniu Piekło to nieobecność Boga. Objawienia anielskie czy wizje piekła ukazywane ludziom są na porządku dziennym, podobnie jak liczne cuda. Natomiast zakończenie i wniosek o tym, czym jest pobożność mocno intryguje.

Moją uwagę zwróciło opowiadanie Zrozum, które bardzo mocno kojarzy mi się z filmem “Lucy” i w pewnym momencie z “Transcendencją”. Jego bohaterem jest bowiem człowiek, którego zdolności umysłowe zostały mocno rozwinięte.

Tytułowa historia

Książkę reklamuje tytułowe opowiadanie Historia twojego życia, w którym Ted Chiang wykorzystał motyw kontaktu z pozaziemską cywilizacją oraz koncepcję czasu. Jest to ciekawe podejście do tematu, m.in. ze względu na język obcych i to, jaki efekt wywarła jego nauka na bohaterkę.

Na podstawie tego opowiadania nakręcono także film “Arival” (tytuł przetłumaczono jako “Nowy początek”). Obie historie są podobne ze względu na trzon dot. obcych i ich języka, natomiast praktycznie cała reszta została zmieniona. 

Kolejna reinterpretacja

Opowiadania są warte polecenia, choć jedne są ciekawsze, a inne mniej. Ukazane w nich światy odnoszą się do dobrze znanych nam motywów, nieraz już wykorzystywanych. Jednakże historie osnute wokół nich wciągają, intrygują i zachęcają do przemyśleń. Warto zagłębić się w te światy i poznać ich mieszkańców.

Źródło okładki: sklep.zysk.com.pl

Szczegóły:

Liczba stron: 378

Data pierwszego wydania: 01.07.2002

Data pierwszego wydania PL: 05.06.2006

Data tego wydania: 14.11.2016

Wydawnictwo: Zysk i S-ka