Jak czytać, jak oglądać

⏳ 1 min 40 s

Jak czytać „Więźnia Labiryntu” Jamesa Dashnera?

Cykl Jamesa Dashnera, jak wiele innych książek, zyskał popularność po ekranizacji, która miała miejsce na fali popularności powieści dla młodzieży. Pokazują one bunt młodych ludzi przeciwko totalitarnej i niegodziwej władzy.

Warto wiedzieć, że James Dashner swój cykl „Więzień labiryntu” wydawał w podobnym czasie, co Suzanne Collins i Veronica Roth swoje powieści. Wszystkie trzy ukazują wizje przyszłości, jaka czeka nasz świat, a przede wszystkim USA i bynajmniej nie są to wizje optymistyczne czy przyjemne.

Natomiast cykl Dashnera doczekał się paru książek uzupełniających, krótszych i dłuższych. Część z nich przetłumaczono na język polski, a część nie.

Książki z cyklu „Więzień labiryntu” były wydawane w następującej kolejności:

  • Tom 1: Więzień labiryntu (The maze runner, 2009),
  • Tom 2: Próby ognia (The scorch trials, 2010),
  • Tom 2.5: Thomas’s First Memory of the Flare (2011)
  • Tom 3: Lek na śmierć (The death cure, 2011),
  • Prequel 1: Rozkaz zagłady (The kill order, 2012),
  • The Maze Runner Files (2013)
  • Prequel 2: Kod gorączki (The Fever code, 2016),
  • Tom 3.5: Crank Palace (wspomnienia Newta)

I polecam czytać to w tej kolejności, w której były wydawane. Dwa prequele zdecydowanie polecam przeczytać i to zdecydowanie po zapoznaniu się z podstawową trylogią. Znajomość tego, co teoretycznie ma się dopiero wydarzyć pozwoli lepiej zrozumieć wydarzenia w książkach. Natomiast krótkie dodatki, których nie przełożono na język polski po prostu dopełnią obraz całości, ale nie są konieczne.

Jak już wspomniałam – na podstawie książek nakręcono trzy filmy. Nie oglądałam ich jeszcze, ale być może kiedyś po nie sięgnę. Natomiast, jak w innych tego typu przypadkach, polecam najpierw przeczytać książki (wszystkie, a przynajmniej te wydane w języku polskim) a potem oglądać. Twórcy filmów (czy seriali) często decydują się na znaczące zmiany fabularne. I z tego, co mi się obiło o uszy tu nie jest w cale inaczej.