Zestawienia książek

⏳ 5 min 3 s

Książki fantasy dla młodzieży – mniej i bardziej znane

Wśród najbardziej popularnych powieści dla młodzieży z gatunku fantastyki wciąż króluje Harry Potter, a ostatnio do niego dołączyły inne, niemagiczne cykle. Oprócz tych topowych opowieści jest jednak sporo ciekawych i wciągających książek fantastycznych.

Lista książek fantasy dla młodzieży:

 • Droga Szamana – Wasilij Machanienko
 • Dziedzictwo – Christopher Paolini
 • Gdzie diabeł mówi dobranoc – Karina Bonowicz
 • Inni – Anne Bishop
 • Kroniki Amberu – Roger Zelazny
 • Kroniki Imaginarium Geographica – James A. Owen
 • Legenda – Marie Lu
 • Papierowy mag – Charlie N. Holmberg
 • Percy Jackson i bogowie olimpijscy – Rick Riordan
 • Przeklęta – Frank Miller, Thomas Wheeler
 • Siedem królestw – Cinda Williams Chima
 • Strażnicy Cytadeli – Laura Gallego
 • Wojna Makowa – Rebecca F. Kuang
 • Wojna Lotosowa – Jay Kristoff
 • Zakon Drzewa Pomarańczy – Samantha Shannon
 • Zwiadowcy – John Flanagan
Lista książek fantasy dla młodzieży 1

Cykl Droga Szamana” Wasilija Machanienko liczy siedem tomów i opowiada o przygodach tytułowego Szamana. Machan, bo tak się nazywa, w konsekwencji swoich czynów staje się więźniem i trafia do międzynarodowej gry “Barliona”. Tam jako grasz i Szaman będzie przeżywać liczne przygody i zdobędzie przyjaciół.

Cykl “Dziedzictwo” Christophera Paolini ma cztery tomy i jest to typowy cykl fantastyczny wypełniony magią, potężnymi elfami i wojowniczymi krasnoludami. Głównym bohaterem jest Eragon, który przypadkowo łączy się ze smoczycą i zostaje Smoczym Jeźdźcem. Chłopak przyłącz się do rebelii przeciwko tyranowi Galbatorixowi gnębiącemu wszystkich poddanych i mordujacemy smoki.

Cykl “Gdzie diabeł mówi dobranoc” Kariny Bonowicz liczy obecnie trzy tomy. Ich bohaterami jest trójka nastolatków: Alicja, Nikodem i Mikołaj. Przyjdzie im zmierzyć się z magicznymi wydarzeniami gdzieś na Podkarpaciu w małej wiosce.

Cykl “Inni” Anne Bishop liczy siedem tomów: pięć składających się na podstawową część plus dwie osobne historie. W pierwszym tomie o tytule “Pisane szkarłatem” poznajemy główną bohaterkę podstawowego cyklu czyli Meg Corbyn, nietypową jasnowidzaca która znajduje schronienie wśród zmiennokształtnych. W kolejnych tomach wraz z innymi Terra Indigena z Lakeside zostanie uwikłana w walki pomiędzy nimi a ludźmi chcących zagarnąć cały świat dla siebie.

“Kroniki Amberu” Rogera Zelaznego to dość stare powieści, które w ostatnich latach zostały wydane w dwóch tomach. Pierwszy z nich opowiada o przygodach Corwina jednego z książąt Chaosu, który będzie walczyć o możliwość sprawowania władzy nad Amberem. Drugi z nich opowiada o losach Merlina, potomka dwóch potężnych rodów ukrywającego się na Ziemi i pracującego jako informatyk.

Lista książek fantasy dla młodzieży 2

“Kroniki Imaginarium Geographica”, które napisał James A. Owen w oryginale liczą siedem tomów, ale na język polski zostało przełożonych tylko pięć z nich. Głownymi bohaterami powieści są postacie rzeczywiste, czyli John (J.R.R. Tolkien), Jack (Clive Staples Lewis) i Charles (Charles Williams). Opiekują się oni atlasem Imaginarium Geographica zawierającym mapy światów znajdujących się w alternatywnej rzeczywistości na Archipelagu Snów. Ich zadaniem będzie ochrona tego świata i walka ze złem.

Cykl “Papierowy mag” Charlie N. Holmberg opowiada o Ceony Twill,. W pierwszym tomie czyli “Papierowym magu” zostaje on wybrana i wysłaną na naukę do Emery’ego Thane’a, papierowego maga. Ambitna i zdolna dziewczyna będzie się kształcić pod okiem mistrza i doskonalić swoje zdolności, a przy okazji w drugim tomie czyli w “Szklanym magu” będzie ratować swoich przyjaciół a potem w “Arcymagu” ochraniać swoje życie przed magiem, który będzie na nią polować.

Pięciotomowy cykl “Percy Jackson i bogowie olimpijscy” Ricka Riordana opowiada o przygodach półboga Perseusza Jacksona syna śmiertelniczki Sally oraz boga Posejdona. W każdym z tomów będzie przeżywać inną, ciekawą przygodę. Oprócz tego cyklu autor ma w dorobku także inne historie historie fantastyczne z postaciami z mitologii.

Powieść Przeklęta” Thomasa Wheelera z ilustracjami Franka Millera opowiada inna wersję histori Nime. Nastolatka należąca do tzw. Ludów Czarownych wyszursza na poszukiwanie zapitego i pozbawionego zdolności magicznych Merlina po drodze wchodząc w posiadanie legendarnego miecza.

Lista książek fantasy dla młodzieży 3

Trylogia Strażnicy Cytadeli, która napisała hiszpańska pisarka Laura Gallego opowiada o zmaganiach ludzi z różnymi potworami. Główni bohaterowie to nastolatki. W pierwszym tomie, czyli w “Księdze Axlin” poznajemy tytułową postać, będącą kronikarka w swoje małej wiosce. W wieku piętnastu lat dziewczyna wyrusza w długa podróż z kupcami, aby opisać potwory. Po drodze spotyka Xeina, chłopaka o niezwykłych zdolnościach. “Sekret Xeina” to kontynuacja losów dwójki bohaterów, których mieliśmy okazję poznać wcześniej. Axlin i Xein mieszkają w Cytadeli, w której coraz częściej dochodzi do ataków potworów. Trzeci tom nie została jeszcze wydany w Polsce.

Trylogia “Wojna Makowa” to powieści, które napisała Rebecca F. Kuang. Opowiadają one o sierocie wojennej Rin, która się nie poddała i postanowiła zawalczyć o swoją, lepszą przyszłość. W trzech tomach oglądamy jej drogę, walki z przeciwnikami oraz zawieranie przyjaźni.

Trylogia “Wojna Lotosowa”, która napisał Jay Kristoff ukazuje losy wysp Shim rządzonych twardą ręką i wyniszczonych przemysłem Gildii Lotosowej. Na przeciw tyranii wyjdzie grupa buntowników a obok nich Yukiko, która stanie się symbolem buntu. Powieści łączą w sobie japońską mitologię ze stempunkiem.

Zakon Drzewa Pomarańczy to obszerna jednotomowa powieść Samanthy Shannon znanej z cyklu “Czas Żniw”. W tej powieści poznajemy królestwo Inys, którego władczyni Sabran IX powinna urodzić córkę, aby ród przetrwał. Jest też drugie królestwo, gdzie szkolą się jeźdźcy smoków. Powieść opowiada o wojnie i politycznych rozgrywkach z sporą dawką magii.

Cykl “Zwiadowcy” napisany przez Johna Flanagana liczy kilkanaście tomów i opowiada o tytułowej frakcji do której dołącza piętnastoletni Will. Chłopak w tym czasie przeżyje liczne przygody, dorośnie i w końcu weźmie pod swoje skrzydła uczennicę.