Zestawienia książek

⏳ 4 min 6 s

Książki o Czarnobylu

Temat katastrofy, do jakiej doszło w  Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej w kwietniu 1986 roku, powrócił w ostatnich latach m.in. za sprawą krótkiego serialu od HBO. W literaturze nie brakuje reportaży o tamtym wydarzeniu jak i powieści nawiązujących do katastrofy.

Lista książek o Czarnobylu:

 • Czarnobyl. Instrukcje przetrwania – Kate Brown
 • Czarnobylska modlitwa – Swietłana Aleksijewicz
 • Katastrofa w Czarnobylu – Jerzy Kubowski
 • Likwidatorzy Czarnobyla – Paweł Sekuła
 • Zona. Opowieść o radioaktywnym świecie – Paweł Sekuła
 • Czarnobyl – Francesco M. Cataluccio
 • Czarnobyl. Spowiedź reportera – Igor Kostin
 • O północy w Czarnobylu. Nieznana prawda o największej nuklearnej katastrofie – Adam Higginbotham
 • Czarnobyl. Historia nuklearnej katastrofy – Serhii Plokhy
 • Czarnobyl i Fukushima. Przyczyny, przebieg i konsekwencje – Tomasz Ilnicki
 • Azyl. Zapiski stalkera – Tomasz Ilnicki
 • Po Czarnobylu. Miejsce katastrofy w dyskursie współczesnej humanistyki
 • W cieniu Czarnobyla – Madeleine Hessérus
 • Jaskółki z Czarnobyla – Morgan Audic
 • Wedle zasług – Sławomir Nieściur
Książki o Czarnobylu - lista 1

„Czarnobyl. Instrukcje przetrwania” to reportaż Kate Brown wydany w 2019 roku. Autorka zebrała informacje z archiwów i rozmawiała z ludźmi, którzy mogli posiadać informacje na temat katastrofy oraz ze specjalistami z dziedziny energii jądrowej. Efektem tego jest reportaż ukazujący wydarzenia po wybuchu z uwzględnieniem powodów i metod przekazywania informacji o Czarnobylu przez radziecki rząd.

„Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości” to reportaż Swietłany Aleksijewicz, białoruskiej laureatki Nagrody Nobla, po raz pierwszy wydany w 1997 roku jako „Krzyk Czarnobyla”. Autorka pokazuje w niej losy białoruskiej społeczności, która była narażona na skutki wybuchu, a o którą nie zatroszczono się odpowiednio po katastrofie.

W „Katastrofa w Czarnobylu. Przyczyny wybuchu reaktora – obalanie mitów” na ponad 100 stronach Jerzy Kubowski w prosty i przystępny sposób obala mity jakie narosły (za sprawą wiadomości szerzonych przez ówczesny rząd) wokół przyczyn katastrofy.

„Likwidatorzy Czarnobyla” Pawła Sekułu z 2019 roku to zapis relacji osób określanych jako likwidatorzy Czarnobyla oraz ich najbliższych. Są to spisane relacje ustne żołnierzy, którzy w latach 1986-1988 podejmowali działania w strefie po wybuchu. Dowiadujemy się o warunkach życia, o społeczności na przykładzie prywatnych relacji mundurowych z republik bałtyckich. Jako jedyna pozycja (w momencie wydania) poruszała temat buntu likwidatorów, do jakiego doszło w 1986.

„Zona. Opowieść o radioaktywnym świecie” to reportaż Pawła Sekułu z 2020 roku. Znajdziemy w nim informacje o tym, jak obecnie wygląda zon, co się w niej dzieje i co, być może, będzie się z nią działo w przyszłości.

Książki o Czarnobylu - lista 2

„Czarnobyl” Francesco M. Cataluccio, reportaż z 2013 roku na 153 stronach porusza tematykę katastrofy a przede wszystkim ludności zróżnicowanej kulturowo zamieszkującej tamte tereny.

„Czarnobyl. Spowiedź reportera” Igora Kostina z 2006 roku to kolejny reportaż. Autor (reporter) byś świadkiem zdarzeń, jakie rozegrały się w 1986 wokół elektrowni i pokazuje wydarzenia tamtych dni.

„O północy w Czarnobylu. Nieznana prawda o największej nuklearnej katastrofie” Adam Higginbotham z 2019 roku to najobszerniejszy reportaż związany z Czarnobylem. Autor opisuje powstanie elektrowni, Prypeci, katastrofę i jej smutki. W książce znajdziemy niepublikowane dotąd relacji i informacje, do których udało się dotrzeć reporterowi.

„Czarnobyl. Historia nuklearnej katastrofy” Serhii Plokhy, reportaż z 2019. Znajdziemy w nim relacje osób uczestniczących w usuwaniu bezpośrednich skutków katastrofy, wyjaśnianie jej przyczyn.

„Czarnobyl i Fukushima. Przyczyny, przebieg i konsekwencje” Tomasza Ilnickiego to pozycja popularnonaukowa. W książce opisane są nie tylko wydarzenia z wspomnianych dwóch miast, ale również przystępnie podane informacje dotyczące promieniowania i funkcjonowania elektrowni jądrowych wraz z wypowiedziami specjalistów.

Książki o Czarnobylu - lista 3

„Azyl. Zapiski stalkera” Tomasza Ilnickiego z 2017 to reportaż ukazujący współczesne oblicze Strefy, Zony, czyli terenów wysiedlonych, zamkniętych po katastrofie w Czarnobylu.

„Po Czarnobylu Miejsce katastrofy w dyskursie współczesnej humanistyki” to zbiorowe opracowanie wydane przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego w 2017 roku. Jest to pozycja, która porusza temat, jak ukazywana jest katastrofa w tekstach kultury oraz jaki jest jej wydźwięk we współczesności, w obliczu humanistyki.

„W cieniu Czarnobyla” Madeleine Hessérus, powieśc obyczajowa, romans z 2018 roku. Akcja rozgrywa się w strefie wokół elektron, gdzie międzynarodowy zespół badawczy prowadzi swoje badania. Główni bohaterowie to biolog, Katarina i Ukrainiec Grigorij, dorastający jeszcze kiedy istniał ZSRR.

„Jaskółki z Czarnobyla” Morgan Audic to kryminał rozgrywający się współcześnie na Ukrainie, a mający w tle katastrofę z Czarnobyla. Morderstwo, do jakiego dochodzi jest ściśle związany z Prypecią oraz z wydarzeniami z 1986 rokuj.

„Wedle zasług” Sławomira Nieściura to jedna z wielu fantastycznych powieści z serii „Fabryczna Zona”, inspirowanych m.in. grą S.T.A.L.K.E.R. i wydarzeniami z Czarnobyla. Akurat ta powieść (wydana w 2016) rozgrywa się w roku 2006 w tzw. Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia, która stała się miejscem prowadzenia eksperymentalnych badań.

Źródło grafiki głównej: pixabay.com