Zestawienia książek

⏳ 4 min 54 s

Mocno zaraźliwe. Książki o epidemiach i wirusach

Zestawienie książek o epidemiach i wirusach. Mamy czas epidemii, więc czemu nie sięgnąć po książkę z wirusem w tle? W literaturze nie brakuje różnych historii wykorzystujących motyw epidemii, wśród których znajdują się też takie z zombie w różnych konfiguracjach.

Lista zawiera historie, które w których motyw wirusa/zarazy stanowi mocny trzon historii i determinuje resztę fabuły. Nie ujęłam powieści, w których choroba jest jednym z elementów.

Lista powieści o epidemiach i wirusach:

 • Dżuma – Albert Camus
 • Jestem legendą – Richard Matheson
 • Stacja Jedenaście  – Emily St. John Mandel
 • Bastion – Stephen King
 • Księga Sądu Ostatecznego – Connie Willis
 • Maska śmierci szkarłatnej – Edgar Allan Poe
 • Atlantydzka zaraza – A.G. Riddle
 • Toxyczne dziewczyny – Rory Power
 • Wirus Judasza – James Rollins
 • Epidemia – Robin Cook
 • Plaga – Graham Masterton
 • Zabójczy wirus – Alex Kava
 • Strefa skażenia – Richard Preston
 • Wirus – Graham Masterton
Lita książek - epidemie (okładki)

“Dżuma” wydana w 1947 roku to historia epidemii dżumy Oranie w latach czterdziestych, ukazująca ówczesne życie i bohaterów zmagających się z widmem choroby, izolacją. Jest to także powieść paraboliczna o rozprzestrzenianiu się zła oraz różnych postawach ludzkich, powstała na bazie doświadczeń wojennych autora.

Lista na Lubimy czytać: klik!

“Jestem legendą” – powieść wydana po raz pierwszy w 1954 roku to historia Roberta Nevilla, genialnego naukowca, który żyje w 1976 roku w opuszczonym Nowym Jorku i od trzech lat samotnie próbuje przeżyć. Ludzkość opanował wirus stworzony przez człowieka, w wyniku czego powstali „Zarażeni”, czyli istoty pragnące ludziny (tam określone jako wampiry). Nevil jest odporny na chorobę i za cel obrał sobie odnalezienie lekarstwa na zarazę.

“Stacja Jedenaście” to powieść ukazująca losy ludzi na przestrzeni wielu lat. Mamy więc obraz rozpoczynającej się epidemii oraz krajobraz świata po niej. Bohaterowie będą starali się przerwać w tym nie łatwym świecie i wykrzesać z życia, jakie wiodą, coś więcej niż tylko szarą codzienność.

“Bastion” to wydana w 2000 roku, licząca ponad 1100 stron opowieść, w której ludzkość została zdziesiątkowana przez broń biologiczną – wirus podobny do przeziębienia. Ocaleni mają wizje zwiastujące nadejście Wysłanników Dobra i Zła. Ludzie zaczynają podejmować niełatwe decyzje, dzielą się na obozy i ruszają do walki o przyszłość. Zdaje się, że epidemia obudziła w ludziach ich najskrytsze, najdziksze i najmroczniejsze instynkty.

“Księga Sądu Ostatecznego” z 1996 roku to historia Kirvin, naukowca z Oxfordu, która przenosi się w czasie do średniowiecznej Anglii do wieku XIV. Jednak coś poszło nie tak i ląduje nie tam gdzie powinna, a kilka lat później w samym centrum europejskiej epidemii czarnej ospy.

“Maska śmierci szkarłatnej” (nowela z 1842) to historia, gdzie Książę Prospero próbuje uniknąć zarazy nazywanej czerwoną śmiercią, zbiega do opactwa, gdzie urządza bal maskowy. Goście bawią się w siedmiu różnych pomieszczeniach o różnym kolorze przewodnim. Ta powieść bywa interpretowana jako alegoria tego, że przed śmiercią nie da się uciec jest ona nieuchronna.

Lista książek - epidemie (okładki)

“Atlantydzka zaraza” – (książka z 2016, drugi tom cyklu „Zagadka pochodzenia”) wybucha epidemia będąca manipulacją genetyczną mającą na celu zniewolenie ludzi, niektórzy z nich umierają, a w innych rozwijają się niecodzienne zdolności. Doktor Kate po kontakcie z wirusem zamiast śmierci otrzymuje dar zaglądania do ludzki wspomnień z bardzo odległej przeszłości. Wraz z pomocą Davida postanawia szukać ratunku wśród tajemnej wiedzy Atlantów.

“Toxyczne dziewczyny” to opowieść w której szkoła dla dziewcząt została objęta kwarantanną, gdyż zaatakował je wirus Tox. Po śmierci nauczycieli i przemianie, jakiej uległy w wyniku wirusa, uczennice w zamknięciu czekają na lekarstwo. Po osiemnastu miesiącach od momentu odizolowania szkoły dochodzi do zniknięcia jednej z dziewcząt i jedna z pozostałych z nich wyrusza by rozwiązać tę tajemnicę.

Tytułowy “Wirus Judasza” (czwarty tom cyklu „Sigma”) z otchłani Oceanu Indyjskiego szerzy się wśród ludzi i wszystkim grozi zagłada. Ich nadzieję stanowi zakodowana wiadomość w języku aniołów sprzed czasów pierwszego języka świata, czyli sery starożytnego Egiptu. Grypa naukowców będzie się starać odkryć tajemnice manuskryptu i ocalić świat.

“Epidemia” ” to thriller medyczny, w którym ludzie nagle zaczynają masowo umierać i nikt nie wie czemu. Odpowiedzi na tę zagadkę poszukuje Marissa Blumenthal z Centrum Kontroli Epidemiologicznej w Atlancie. Kobieta będzie próbować powstrzymać epidemię nim będzie za późno i dokonać tego, czego nie udało się zrobić największym naukowcom.

“Plaga” Mastertona to powieść z 1977 roku, w której przenosimy się do stanu Floryda w USA, gdzie pojawia się zmutowana, odporna na surowicę dżuma. Ta straszna choroba bardzo szybko się rozprzestrzenia, a miejsce to zostaje odcięte od reszty świata, aby uniknąć pandemii. Główny bohater historii to doktor Petrie, który mieszka w Miami. Książka jest podzielona na dwie części: Epidemię i Śmierć, a w Polsce była wydana także pod tytułem „Zaraza”.

„Zabójczy wirus” – z 2008 roku to szósty tom cyklu „Maggie O’Dell”, którym główna bohaterka wraz z pozostałymi agentami będzie próbować rozwiązań niebezpieczną zagadkę. Terrorysta wypuszcza bowiem zaraźliwego wirusa i światu grozi epidemia.

„Strefa skażenia” to thriller z 1994 roku oparty na faktach i przenoszący czytelnika do 2014, kiedy to epidemia eboli szerzy się w Afryce Zachodniej. Jednakże wirus rozprzestrzenia się na inne części świata, a powieść ukazuje jak wygląda choroba i walka z nią.

„Wirus” Mastertona z 2018 to powieść o dość niecodziennym wirusie, który przenosi się pomiędzy ludźmi. Detektywi Jeremy Thomas Pardoe i Jamila Patel będą starali się rozwiązać zagadkę tego nieznanego wirusa, który przenosi się w dziwny sposób i mocno zmienia ludzi.

Źródło grafiki: freepik