Zestawienia książek

⏳ 5 min 33 s

Książki o smokach – zestawienie

Smoki to majestatyczne stworzenia, które od wielu lat pojawiają się w powieściach czy filmach i serialach fantastycznych. Dzisiaj zapraszam na zestawienie książek smokach, dla dorosłych ale znajdzie się też parę pozycji dla trochę młodszych.

Lista książek o smokach:

 • Dziedzictwo – Christopher Paolini
 • Jeźdźcy smoków z Pern – Anne McCaffrey
 • Zakon drzewa pomarańczy – Samantha Shannon
 • Pamiętnik Lady Trent – Marie Brennan
 • Smocze dziecię – Aleksandra Ostapczuk
 • Lodowy smok – George R. R. Martin
 • Jak wytresować smoka – Cressida Cowell
 • Kompendium wiedzy smokologicznej – Dugald Steer
 • Iskari – Kristen Ciccarelli
 • Draconis Memoria – Anthony Ryan
 • Eon – Alison Goodman
 • Skrzydła ognia – Tui T. Sutherland
 • Talon – Julie Kagawa
 • Kroniki Jennifer Strange – Jasper Fforde
 • Dziedziczka smoka – Licia Troisi
 • Kroniki Smokologii – Dugald A. Steer
 • Smoczy Jeździec – Cornelia Funke
 • Temeraire – Naomi Novik
 • Smok i Jerzy – Gordon R. Dickson
 • Pamięć Płomieni – Stephen Deas
 • Ostatni Smok – Charles Edward Pogue
 • Księgi Orbis. Jarzmo smoków – Łukasz Kosakowski
 • Dziedzictwo Smoków – Emilia Ziółkowska
 • Smocza Straż – Brandon Mull
 • Dragonlance

Cykl “Dziedzictwo”, które napisał Christopher Paolini to opowieść głównie o Eragonie, młodym chłopaku, który przypadkiem wchodzi w posiadanie smoczego jaja a potem tworzy więź ze smoczycą. Przygoda młodego chłopaka rozwija się w miedzyrasową walkę o wyzwolenie się spod tyranii.

Cykl “Jeźdźcy smoków z Pern” napisany przez Anne McCaffrey opowiada o tytułowych jeźdźcach, którzy walczą z Nićmi pochodzącymi z Czerwonej Gwiazdy. W cyklu znajdują się także informacje o tym, co było przed obecnymi wydarzeniami.

“Zakon drzewa pomarańczy” autorstwa Samanthy Shannon to jednotomowa historia, której akcja dzieje się równocześnie w kilku miejscach. Jedna z nich odczyty Tané, która chce zostać smoczym jeźdźcem. A w głębinach budzi się Bezimienny, czyli groźny smok.

Cykl “Pamiętnik Lady Trent” od Marie Brennan porusza różne tematy związane ze smokami, które stylizowane są na prac naukowe czy pamiętniki.

Dwutomowy cykl “Smocze dziecię” Aleksandry Ostapczuk to historia dwóch braci, ludzkiego i smoczego w świecie owładniętym wojną rasową. Jest to debiut autorki, który niestety nie ma dobrej redakcji – wydane książki mają liczne błędy.

Książki o smokach - lista 2

“Lodowy smok” George’a R. R. Martina to krótka, adresowana do dzieci historia o tytułowym smoku i małej dziewczynce imieniem Adra. Ta dwójka będzie stawiać czoło ognistym smokom by uratować wioskę bohaterki.

Cykl “Jak wytresować smoka”, który napisała Cressida Cowell liczy sześć tomów i jest kierowany raczej do młodszych czytelników. Opowiada o Czkawce, młodym wikingu i smokach, które zagrażają jego wiosce.

“Kompendium wiedzy smokologicznej” od Dugalda Steer to stylizowana na encyklopedię książka opisująca smoki.

Cykl “Iskari” Kristen Ciccarelli można zaliczyć do fantastyki młodzieżowej. Główni, młodzi bohaterowie w świecie zamieszkałym także przez smoki będą walczyć o wolność i wyzwolenie się spod tyranii.

Trylogia “Draconis Memoria”, która napisał Anthony Ryan opowiada o wojnie ludzi i smoków, w której znaczącą rolę odegrają m.in.: złodziejaszek Claydon Torcreek, zabójczyni i szpieg Lizanne Lethridge oraz podporucznik Syndykatu Corrick Hilemore.

Książki o smokach - lista 3

Dwutomowa historia “Eon” Alison Goodman opowiada historię tytułowej kobiety, która jako pierwsza od wielu lat kobieta zostaje uczniem, oczywiście w sekrecie, i będzie jedyną nadzieją w nadciągającej wojnie.

Kilkunastotomowy cykl “Skrzydła ognia” Tui T. Sutherland to historia, gdzie głównymi bohaterami są smoki. Młoda piątka smoczych wybrańców będzi eprzeżywać liczne przygody i podejmować działania, by zakończyć wojnę między różnymi, smoczymi plemionami. Cykl adresowany do dzieci.

Cykl “Talon” Julie Kagawy, liczący obecnie pięć tomów, to historia o smokach, które potrafią się zmieniać w ludzi i tak przetrwały zagładę. Teraz planują zemstę za wyrządzone im krzywdy.

Pierwszy tom “Kronik Jennifer Strange” Jasper Fforde opowiada o tytułowej bohaterce, która wyrusza ubić ostatniego smoka.

Cykl “Dziedziczka smoka”, który napisała Licia Troisi zaczyna się od zapoznania się z trzynastoletnia sierotą Sofią, nosicielką genu smoka Thubana. Wokół niej będzie obracać się akcja wszystkich pięciu tomów wokół niej i dobrych oraz złych smoków. Cykl adresowany do dzieci.

Książki o smokach - lista 4

Cykl “Kroniki Smokologii”, który napisał Dugald A. Steer to historia Daniela i jego siostry Beatrice, który będą się uczyć o smokach i przeżywać liczne przygody z nimi związane. Cykl adresowany do dzieci.

“Smoczy Jeździec”, którego napisała Cornelia Funke, to historia o starym smoku oraz małym chłopcu, którzy lecą tam, gdzie smoki mogą żyć spokojnie. Po drodze spotka ich wiele przygód i poznają dużo przyjaznych im osób.

Cykl “Temeraire” Naomi Novik, liczący dziewięć tomów, rozgrywa się w alternatywnej rzeczywistości i łączy fantasy z powieściami historycznymi. W czasach wzorowanych na naszych wojnach napoleońskich zostaje odkryte jajo smoka, a on sam zostaje wcielony do armii. Potem pojawiają się kolejne smoki.

Cykl “Smok i Jerzy” od Gordon’a R. Dickson’a to historia Jima, człowieka, który xe swojego laboratorium pod koniec XX wieku trafia do średniowiecza wraz ze swoją dziewczyną. Tytułowy bohater raz jest smokiem, a raz rycerzem i w fantastycznej Anglii przeżywać będzie liczne przygody.

Cykl “Pamięć Płomieni” od Stephen’a Deas’a liczy siedem tomów, a na język polski z angielskiego przełożono tylko jeden, ten pierwszy czyli “Adamantowy Pałac”. Historia opowiada o ludziach i smokach, kiedyś będących postrachem, dziś niewolnikami. Jednak role mogą się odwrócić.

Książki o smokach - lista 5

Powieść “Ostatni Smok”, którą napisał Charles Edward Pogue to obecnie klasyk, zekranizowany w 1996 roku. Opowiada o tytułowym smoku, który poświęca się by uratować przyszłego króla, po tym jak połączył siły z rycerzem i wiejską dziewczyną, by obalić tyrana na tronie.

Powieść “Księgi Orbis. Jarzmo smoków” Łukasza Kosakowskiego, która w założeniu miała być chyba cyklem, ale pozostała samodzielną książką. Historia ta jest o świecie, gdzie ludzie żyją pod jarzmem smoków.

Cykl “Dziedzictwo Smoków” Emilii Ziółkowskiej rozpoczyna powieść “Łowczyni”, której główna bohaterką jest Fay, która ma polować na smoki. Jednak jeden ze smoków ma co do niej inny plan.

Cykl “Smocza Straż” to kontynuacja “Baśnioboru” od Brandona Mulla. Opowiada o dalszych przygodach Kendry i Setha, obecnie już nastolatków.

Dragonlance – seria, w skład której wchodzą powieści różnych autorów. Opowiada o różnych rasach, w tym smokach zamieszkujących fantastyczny świat i toczących ze sobą wojny.