Zestawienia książek

⏳ 7 min 29 s

Książki o tematyce arabskiej

Świat krajów muzułmańskich nas ciekawy i fascynuje, nic więc dziwnego, że książki o tematyce arabskiej cieszą się dużym zainteresowaniem. Zapraszam was na zestawienie reportaży i powieści fabularnych rozgrywających się w tej, jakże innej od naszej, kulturze.

Lista książek o tematyce arabskiej:

 • Honor. Opowieść ojca, który zabił własną córkę – Lene Wold
 • Tamtego ranka, kiedy po nas przyszli. Depesze z Syrii – Janine di Giovanni
 • Egipt: Haram, halal – Piotr Ibrahim Kalwas
 • Przeprawa. Moja podróż do pękniętego serca Syrii – Samar Yazbek
 • Dwie siostry – Asne Seierstad
 • Dżihadystka – Anna Erelle
 • Tłumacz z Darfuru – Daoud Hari
 • Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu – Agata Romaniuk
 • Gorsze dzieci Republiki. O Algierczykach we Francji – Włodek Ludwika
 • Moja algierska rodzina – Alice Schwarzer
 • Wróżąc z fusów. Reportaże z Turcji – Marcelina Szumer-Brysz
 • Dom w Fezie – Suzanna Clark
 • Wszystkie wojny Lary – Wojciech Jagielski
 • Mój pan i władca – Tehmina Durrani
 • W kraju niewidzialnych kobiet – Qanta Ahmed
 • Oszpecona – Rania al-Baz
 • Księżyc zza nikabu. Polska muzułmanka w Egipcie – Monika Abdelaziz, Ewa Zarychta
 • Kobiety Kaddafiego – Annick Cojean
 • Stambuł. W oparach miejskiego absurdu – Agata Wielgołaska
 • Sekretne życie arabskich kobiet – Katherine Zoepf
 • Zaginione arabskie księżniczki – Marcin Margielewski (i inne)
 • Byłam kochanką arabskich szejków – Shukri Laila (i inne)
 • Arabska saga – Tanya Valko (i inne)

Drobna uwaga: za kraje arabskie przez UNESCO uznawane są państwa takie jak: Algieria, Arabia Saudyjska, Bahrajn, Egipt, Irak, Jemen, Jordania, Katar, Kuwejt, Liban, Libia, Maroko, Mauretania, Sahara Zachodnia, Oman, Palestyna, Sudan, Syria, Tunezja, Zjednoczone Emiraty Arabskie. Natomiast nie wlicza się do nich m.in. Turcja, Afganistan, Pakistan czy Iran.

Książki o tematyce arabskiej - lista 1

„Honor. Opowieść ojca, który zabił własną córkę” Lene Wold to reportaż opowiadający o kobietach żyjących w Jordanii w XXI wieku, gdzie wciąż obowiązują surowe prawa obowiązujące kobiety. Za swoje przewinienia jak związki homoseksualne czy współżycie przed ślubem ponoszą mieć. Autorka będzie zgłębiać nie ogólną, a pryatną historię dwóch sióstr Aiszy i Aminy oraz ich ojca Rahmana. Mężczyzna zamordował swoją starszą córkę, zgodnie z prawem, za związek z inną kobietą, a młodsza udem uniknęła kary za ukrywanie tego faktu.

„Tamtego ranka, kiedy po nas przyszli. Depesze z Syrii” Janine di Giovanni to reportaż, ale o wojnie w Syrii. Historia spsiana w 2015 roku, ale ukazuje ukazujące działania wojenne od roku 2011 kiedy to miały miejsce protesty przeciwko Baszszarowi al-Asada aż po powstanie Państwa Islamskiego w 2014.

„Egipt: Haram, halal” to reportaż napisany przez Polaka-muzułmanina Piotra Ibrahim Kalwasa mieszkającego w Aleksandrii. Opisuje on aspekty życia w Egipcie pokazując to, czego jako turyści możemy nie doświadczyć lub jedynie spostrzec przez krótką chwilę.

„Przeprawa. Moja podróż do pękniętego serca Syrii” to dokument o wojnie jaka miała miejsce w Syrii. Jej autorką jest Samar Yazbek, syryjska dziennikarka, która została zmuszona aby opuścić kraj, lecz nie powstrzymało jej to od powracania tam w latach 2012-2013 by napisać o tym, co tam się dzieje. Jej oczami widzimy reżim al-Asada i późniejsze działania grup eksterministycznych.

„Dwie siostry” to kolejny reportaż Asne Seierstad, tym razem o tytułowych dwóch siostrach, muzułmankach. W 2013 roku decydują się porzucić rodzinę w Norwegii i wyjechać do Syrii do Raqqa, gdzie biorą ślub z bojownikami Państwa Islamskiego i rodzą im dzieci. Dowiadujemy się, jak bojownicy ściągają ludzi do siebie i widzimy także walkę ich ojca o to by córki wróciły do domu a także rozpad tej rodziny oraz to, co przeżywaj jej członkowie.

Książki o tematyce arabskiej - lista 2

„Dżihadystka” od Anna Erelle to reportaż z 2015 opowiadający o tym, jak Państwo Islamskie rekrutuje w swoje szeregi. Reporterka przebiera się i udaje do komórki, by od środka obserwować świat dżihadystów. W efekcie pisze niesamowita książkę i skazuje siebie na życie w strachu, ukryciu przez bojownikami swojego niedoszłego męża.

„Tłumacz z Darfuru” to biografia Daoud Hari wydana w 2018 na która składają się jego wspomnienia. Był on bowiem przewodnikiem dla tych, którzy chcieli podróżować do Sudanu. Po swoim uwięzieniu w 2006 roku i odzyskaniu wolności przeniósł się do USA i spisał swoje dzieje.

„Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu” Agaty Romaniuk to opowieść oparta na faktach pokazująca życie kobiet i mężczyzn w Omamie. Autorka pokazuje różne aspekty życia związanego z małżeństwem, miłością i namiętnością w tym kraju.

„Gorsze dzieci Republiki. O Algierczykach we Francji” autorstwa Włodka Ludwika to reportaż z 2020 ukazujący relacje między francuzami i Algierczykami. Jedni i drudzy, często mieszkający trochę tu czy trochę tam lub o mieszanych korzeniach przedstawiają swoje spojrzenie na oba kraje.

„Moja algierska rodzina” Alice Schwarzer to opowieść na faktach z 2019 pokazująca rodzinę Dżamili, algierskiej dziennikarki z którą w 1989 zaprzyjaźniła się autorka. Stając się w pewnym sensie częścią rodziny, spędziła z nimi sporo czasu i pokazuje nam różne spojrzenia, ludzi w różnym wieku tworząc pokoleniową panoramę.

Książki o tematyce arabskiej - lista 3

„Dom w Fezie” Suzanne Clark to opowieść oparta na doświadczeniach autorki pochodzącej z Nowej Zelandii, która postanawia kupić dom w tytułowym Fezie. Jej oczami obserwujemy proces zbierania piędzi, kupna i odnawiania przybytku z ukazanym w tle niezwykłym Maroko.

„Wszystkie wojny Lary” Wojciecha Jagielskiego z 2015 to kolejny reportaż o Syrii na tej liście. Auytor ukazuje w nim dwóch synów tytułowej Lary – Szamila i Raszida, którzy w swojej podróży po Europie trafiają w końcu do Syrii, gdzie trafiają na wojnę domową i angażują się w nią.

„Mój pan i władca” Tehminy Durrani to biograficzna powieść wydana po praz pierwszy w 1991 roku i opowiadająca historię Tehminy. Kobieta porzuca rodzinę i pierwszego męża czy wyjść za mąż za swoją wielką miłość – Mustafa Khara, późniejszego czołowego polityka Pakistanu. W swojej książce opisuje pełne przemocy życie u boku ukochanego, z którym rozstaje się po trzynastu latach.

 „W kraju niewidzialnych kobiet” z 2013, która napisała Qanta Ahmed, lekarka, która z Wielkiej Brytanii rusza do Arabii Saudyjskiej. Jej oczami, liberalnej muzułmanki, zobaczymy skrajnie ortodoksyjny świat z szczególnym uwzględnieniem miejsca kobiet.

„Oszpecona” od Rania al-Baz, wydana w 2010. Jest to opowieść oparta na faktach, pokazująca doświadczenia autorki, którą zazdrosny mąż brutalnie pobił i oszpecił. Jej historia ma miejsce w Arabii Saudyjskiej i ukazuje punkt widzenia prezenterki bez obwiniania religii i tradycji, za tę sytuację.

„Księżyc zza nikabu. Polska muzułmanka w Egipcie” z 2015 napisany przez dwie autorki: Monikę Abdelaziz oraz Ewę Zarychta, córkę i matkę. Kobiety prowadzą w Egipcie własną farmę i pokazują aspekty swojego codziennego życia.

Książki o tematyce arabskiej - lista 4

„Kobiety Kaddafiego” Annick Cojean z 2013 to wynik dziennikarskiego śledztwa jakie przeprowadziła w Trypolisie, stolicy Libii. Znajdziemy tutaj historie kobiet z otoczenia Mu’ammar al-Kaddafiego, który do 2011 sprawował autorytarną władzę w Libii.

„Sekretne życie arabskich kobiet” Katherine Zoepf z 2017 to reportaż o arabskich kobietach ukazujący ich inną stronę. Autorka, czyli amerykańska dziennikarka, stara się pokazać siłę jaką nowszą w sobie niektóre muzułmanki z Syrii i Libanu.

„Zaginione arabskie księżniczki” Marcina Markielskiego i inne jego książki to powieści fabularne pokazujące historie kobiet osadzone w krajach arabskich. Podobne do nich są książki Shukri Laila znanej z m.in. „Byłam kochanką arabskich szejków” oraz książki Tanya Valko, w tym „Arabska saga”.

Z podobnej tematyki wokół krajów w których dominuje Islam można przeczytać:

podobne do książek o tematyce arabskiej

„Wojownicy o szklanych oczach. W poszukiwaniu Nowej Turcji” to reportaż Agnieszki Rostkowskiej, polskiej korespondentki w Turcji wydany w 2020. Pokazuje ona różne oblicza tego kraju, nie tylko przebudowywany Stambuł ale także zwolenników i przeciwników zachodzących zmian.

„Wróżąc z fusów. Reportaże z Turcji” Marceliny Szumer-Brysz to, jak sam tytuł wskazuje, reportaże z Turcji z 2018. Autorka podobnie jak później Rostkowska odmalowuje kraj stojący na rozdrożu dwóch kontynentów, dwóch religii a także tradycji i nowoczesności.

„Stambuł. W oparach miejskiego absurdu” Agaty Wielgołaskiej z 2016 to opowieść i Stabule, pokazująca piękne, surrealistyczne ujęcie tego miasta z jego mieszkańcami i pogodą.

„Burka miłości” Monforte Reyes to historia Hiszpanki Marii oraz jej męża, Afgańczyka Nasrada, którzy wyjeżdżają do Afganistanu. Tam kobiety są własnością mężczyzny, a te „obce” są traktowane jeszcze gorzej. W podobnej tematyce są także inne książki autorki m.in. „Niewierna” czy „Pocałunki piasku”.

„Zwyczajne pakistańskie życie” Joanny Kusy z 2015 to reportaż o życiu w Karaczi, czyli największym pakistańskim mieście. Autorka pokazuje kulisy swojego życia w tym niezwykłym kraju.