Zestawienia książek

⏳ 3 min 39 s

Książki o wampirach część I

Lista książek o wampirach. Wampiry od kilkunastu już lat cieszą się nie słabnącą popularnością, a sposobów ich kreacji jest wiele. Czy to autorzy książek czy ekipy tworzące filmy, mają swoje własne wizje idealnego krwiopijcy. W ten sposób pojawiła się cała masa, nazwijmy to, gatunków wampirów. Gdzie zatem można spotkać wampira w książkach?

Zestawienie to będzie zawierać wybrane tytuły przedstawione w losowej kolejności.

Lista książki o wampirach:

  • Kroniki wampirów – Anne Rice
  • Dracula – Bram Stoker (1897)
  • Pamiętniki wampirów – Lisa Jane Smith
  • Hrabia Saint-Germain – Chelsea Quinn Yarbro
  • Wpuść mnie – John Ajvide Lindqvist (2004)
  • Nekroskop – Briana Lumleya
  • Bractwo Czarnego Sztyletu – J.R. Ward
  • Wampiry w ABW – Magdalena Kozak
  • Wampiry z Morganville – Rachel Caine
  • Cykl z wampirem – Andrzej Pilipiuk

“Kroniki wampirów” to cykl, którego pierwszy tom nosi tytuł „Wywiad z wampirem” i został wydany w 1976. Sama saga liczy w sumie dwanaście tomów. W książkach odnajdziemy historię wampirów od 4 tysiąclecia p.n.e. do czasów współczesnych. Postacie z tej serii powracają także w cyklu „Nowe kroniki wampirów” (dwa tomy) oraz w „Dziejach czarownic z rodu Mayfair” (3 tomy).

Lista na Lubimy Czytać: klik!

“Drakula” Stokera to pierwsza historia o hrabim Drakuli z Transylwanii, który m.in. śpi w dzień, żywi się krwią i nie odbija się w lustrze, jak przystało na rasowego wampira. W powieści pojawia się lekarz – profesor Van Helsinga, który będzie walczyć z tytułowym bohaterem.

Oryginalna, pierwsza trylogia zatytułowana „Pamiętniki wampirów” została wydana w 1991. Jej kontynuację stanowi powieść „Mrok” i trylogia „Pamiętniki wampirów: Powrót”. Te siedem tomów to historia dwóch zupełnie różnych braci wampirów Damona i Stefano, którzy zakochali się w tej samej śmiertelniczce – Elenie. Powieści opisują nie tylko wątek miłosny w tym trójkącie, ale także relacje na linii ludzie – wampiry.

Kontynuację „Pamiętników” stworzył anonimowy autor określany jako ghostwriter.

“Hrabia Saint-Germain” to pięciotomowy cykl o przygodach hrabiego Saint-Germain rozgrywający się na przestrzeni kilku wieków. Znajdziemy w nim romanse, intrygi polityczne, niebezpieczne przygody i liczne tajemnice.

“Wpuść mnie” to historia osadzona w latach 80. XX wieku o przyjaźni młodej wampirzycy Eli i dwunastoletniego Oskara, który mieszka na przedmieściach Sztokholmu. Relacje między tą dwójką stanowią jednak tło do pokazania, jak wielkim potworem może być człowiek od przemocy, narkomanii aż po pedofilię.

“Nekroskop” to cykl kilkunastu tomów, w których Harry Keogh (o specjalnych zdolnościach), człowiek brytyjskiego oddziału specjalnego INTESP powołanego do walki ze wszelkim złem od wampirów (brutalnych, niebezpiecznych i potężnych) zaczynając przez wilkołaki aż po inne stwory. W powieściach pojawia się także radziecki odpowiednik INTESP – oddział „E”.

Pierwszy tom cyklu wydany w 1986 nosi tytuł „Nekroskop”, a jego kontynuację stanowi siedemnaście tomów (w tym jeden zbiór opowiadań).

“Bractwo Czarnego Sztyletu” to cykl, którego w Polsce ukazało się tylko kilkanaście tomów (z ponad 20 tomów) opowiadającego o przygodach wampirów zrzeszonych w tytułowym bractwie, walczących we własnej obronie. W powieściach pojawiają się różne intrygi, jak i wątek miłosny.

“Wampiry w ABW” to czterotomowy cykl o wampirach, tych dobrych pracujących w jednostce specjalnej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz regentów zabijających ludzi.  Jednakże świat ulega zmianie, gdy fanatycy z Watykanu prezentują swój nowy wynalazek. Główny bohater tych historii to przeciętny obywatel Jurek Arlecki marzący o wielkiej karierze, który po przemianie nosi miano Vesper.

“Wampiry z Morganville” to opowieść o Claire, która przybywa to tytułowego Morganville na studia. Po pewnym czasie odkrywa, że miastem tym rządzą wampiry. Wraz z nowymi przyjaciółmi będzie próbować odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości. Cykl składa się z jedenastu ksiąg.

Andrzej Pilipiuk także stworzył coś o krwiopijcach. W trzech tomach zawarł historie o wampirach żyjących w czasach PRL, które próbują odnaleźć się w tej rzeczywistości.  Jak przystało na autora, bohaterów spotykają różne przygody i problemy, z których próbują wybrnąć.

Źródło grafiki: freepick.com