Książki o wikingach - grafika głóna

Książki o wikingach – lista

Książek o wikingach wcale nie ma aż tak dużo, niemniej jednak fani nordyckich klimatów są w stanie znaleźć coś dla siebie. Serdecznie zapraszam na zestawienie książek o wikingach!

Lista książek o wikingach:

 • Wojny wikingów – Bernard Cornwell
 • Mitologia nordycka – Neil Gaiman
 • Saga o Walhalli – Snorri Kristjansson
 • Północna droga – Elżbieta Cherezińska
 • Wikingowie – Radosław Lewandowski
 • Furia Wikingów – Daniel Komorowski
 • Jomswiking – Bjørn Andreas Bull-Hansen
 • Zaprzysiężeni – Robert Low
 • Saga o jarlu Broniszu – Władysław Jan Grabski
 • Synowie boga – M.D. Lachlan
 • Saga o Wikingach – Kevin Crossley-Holland
 • Wiking – Timothy Severin
 • Czarny wiking – Bergsveinn Birgisson
 • Assassin’s Creed: Valhalla. Saga Geirmunda – Matthew J. Kirby
 • Pieśń chwały. Assassin’s Creed Valhalla – Scott Cavan
 • Thorgal – komiks
 • Philip Line – Wikingowie. Wojownicy Północy
 • Philip Parker – Furia ludzi Północy. Dzieje świata wikingów
 • Kim Hjardar – Wikingowie. Najeźdźcy z północy
 • Ben Hubbard – Wikingowie. Prawdziwa historia nordyckich najeźdźców
 • Raymond Ian Page – Wikingowie
 • Robert Ferguson – Młot i krzyż. Nowa historia wikingów

Na powyższej liście, obok powieści znalazły się także książki popularnonaukowe prezentując historię wikingów. Jest to ostatnie sześć pozycji na liście.

Książki o wikingach - lista cz 1

Cykl „Wojny wikingów” liczą obecnie trzynaście tomów i opowiadają historię osadzoną w wieku IX w Anglii. Głównym bohaterem jest Uhtred, Sas, potomek ealdormana Northumbrii, który po najeździe wikingów trafia do niewoli u Ragnara. Po jakimś czasie jednak będzie musiał wybrać czy stanąć po stronie wojowników z północy czy swoich pobratymców. W kolejnych tomach poznajemy jego dalsze losy, prowadzone przez niego walki oraz niełatwe wybory, których będzie musiał dokonać, Cykl wieńczy finalne starcie, kiedy to Król Aethelstan, mimo obietnicy, że nie będzie podejmowała działań zbrojnych, wkracza do Northumbrii, gdzie główny bohater w końcu żyje w spokoju.

„Mitologia nordycka” Neila Gaimana to zbiór historii o nordyckich bogach, która została na nowo przepisana przez autora. W książce nie ma więc oryginalnych legend, a jedynie jej przekształcenia.

„Saga o Walhalli” Snorri Kristjansson liczy trzy tomy i rozpoczyna ise w 996 roku i rozgrywa się w Norwegii. Pierwszy tom „Miecze dobrych ludzi” rozgrywa się w Stenviku, gdzie rozegra się bitwa, a głównym bohaterem jest Ulfar Thormodsson. Drugi tom „I popłynie krew” kontynuuje wydarzenia i pokazuje to, co działo się pod bitwie, którą Ulfar dał radę przeżyć. Trzeci cześć, czyli „Ścieżka bogów” rozbudowuje wątek chrześcijaństwa, a główny bohater będzie walczyć by północ dalej wyznawała nordyckich bogów i również rozgrywa się w roku 996.

Cykl „Północna droga” Elżbiety Cherezińskiej ma cztery tomy i rozgrywa się w wieku X i XI w Norwegii i zalicza się go do powieści historycznych. Narratorką tomu pierwszego „Saga Sigrun” jest tytułowa bohaterka, żona jarla Regina. Drugi tom „Ja jestem Halderd” opowiada o tytułowej bohaterce, która przejmuje rolę jarla i jest narratorką. Tom trzeci „Pasja według Einara” szerzej wprowadza wątki chrześcijańskie, ponieważ tytułowy bohater (a zarazem narrator) zmienia wiarę. Czwarty tom „Trzy młode pieśni” wprowadza postać Ragnara, a także Gurdun i jej brata Bjorna, którzy są także narratorami.

„Wikingowie” Radosława Lewandowskiego to cykl, liczący cztery tomy. „Wilcze dziedzictwo” wprowadza nas w świat tych wojowników, który dopłynęli do terenów dzisiejszej Ameryki Północnej. „Najeźdźcy z Północy” to drugi tom i historia Oddiego, który trafia do Labradoru i spotyka tam plenię Indian – Beothuk. „Topory i sejmitary” to kontynuacja przychód Oddiego Asgotsona, który tym razem trafia do Konstantynopola. „Kraina Proroka” zamyka zaś czterotomowy cykl przygód Oddiego, który tym razm w poszukiwania chwały i złota trafia do tytułowej krainy, czyli na tern kalifatu Kordoby i na Sycylię, wówczas muzułmańską.

Książki o wikingach - lista cz 2

Cykl „Jomswiking” Bjørn Andreas Bull-Hansen ma obecnie pięć tomów, z czego dwa tomy zostały przełożone na język polski. Pierwszy z nich „Czas ognia i żelaza” to historia Torsteina wychowywanego samotnie przez ojca. W wieku dwunastu lat jego wioska zostaje napadnięta, a on trafia jako niewolnik do szkutnika Halvdana. Ucieka jednak od niego i trafia do Jomsborga, miejsca skąd pochodzą legendarni wojownicy. „Winlandia” pokazuje zaś dalsze losy Torsteina Tormodsona, który musi uciekać przed Olafem Tryggvasonem i trafia do tytułowej Winlandi leżącej po drugiej stronie oceanu.

Cykl „Zaprzysiężeni” Roberta Lowa liczy obecnie pięć tomów. Pierwszy z nich „Skarb Attyli” to opowieść o młodym Ormie, który wraz z innymi wojownikami na pokładzie drakkara wyrusza na poszukiwanie miesza wykutego z włóczni, którą przebito serce Jezusa. W drugim tomie „Wilcze morze” Orm zostaje wodzem i wiedzie wojowników po kolejne skarby przez Grecję aż do Jerozolimy. „Biały Kruk”, czyli tom trzeci to dalsze losy Orma, który został jarlem, ale po napadzie znów wyrusza w podróż by uwolnić swych braci. Cześć czwarta, czyli „Smoczy łeb” ukazuje wyprawę Orma na ziemie Polan by odbić porwanego chłopca. Tom piąty „Krwawy Topór” osadzony w roku 979 to losy już innego bohatera, mianowicie Olafa Tryggvassona, który ze znanym nam już Ormem wyrusza na Wyspę Man, by młody pretendent do tronu mógł sięgnąć po koronę.

„Saga o jarlu Broniszu” Władysława Jana Grabskiego ma trzy tomy i została osadzona w czasach panowania Bolesława Chrobrego. Bardzo mocno skupia się na ówczesnej polityce i przemianach religijnych, jakie zachodziły na terenie Polski.

„Synowie boga” od M.D. Lachlana (wł. Marka Barrowcliffea) w oryginale są pierwszym tomem cyklu „The Wolfsangel” liczącego 5 tomów. Tylko pierwszy z nich został przełożony na język polski. Powieśc mocno osadzona w mitach nordyckich, bo głowni bohaterowie to bracia bliźniacy urodzeni z śmiertelniczki, a ich ojcem jest nordycki bóg.

„Saga o Wikingach” Kevin Crossley-Holland ma obecnie dwa tomy i klasyfikowana jest jako literatura dziecięca (jedyna na tej liście). „Bransoletka z kości” opowiada o piętnastoletniej Solveig, którą los powiedzie ku Bizancjum. Tom drugi „Miecz wikingów” to dalsze losy młodej bohaterki, która bierze udział w kolejne wyprawie.

Książki o wikingach - lista cz 3

Cykl „Wiking” Timothy Severin ma obecnie trzy tomy, a na polski przełożono dwa pierwsze z nich. „Dziecko Odyna” opowiada o losach Thorgilsa Leiffsona, wychowanego na Grenlandii, mającego dar jasnowidzenia. Młody mężczyzna wyrusza na poszukiwanie własnego przeznaczenia. W tomie drugim „Brat krwi”, rozgrywającego się w 1019, Thorgils po uwikłaniu się w romans musi uchodzić z Londynu. Trzeci tom „King’s Man” osadzony jest w Konstantynopolu w 1035 roku, a potem w 1066, gdzie Thorgils przeżywa liczne zwycięstwa i wieszczy koniec świata wikingów.

„Czarny wiking” Bergsveinn Birgisson to powieść o Geirmundzie Heljarskinnie napisana na podstawie badań o tym wyjątkowym wikingu, wyróżniającym się kolorem skóry, który zwiedził kawałek świata.

„Assassin’s Creed: Valhalla. Saga Geirmunda”, napisany przez Matthew J. Kirby, to jedne z wielu tomów z serii Assassin’s Creed. Ten akurat został osadzony w IX wieku i opowiada o losach tyłowego wikinga Geirmunda, który zyskuje niezwykłą moc za sprawą bransoletki.

„Pieśń chwały. Assassin’s Creed Valhalla”, którą napisał Scott Cavan to komiksowa wersja przygód Eivor znanej z gry, która wyrusza szukać swoje przeznaczenia po tym, jak jej wioskę napadnięto w jej dzieciństwie.

„Thorgal” to komiks liczący kilkadziesiąt tomów i opowiadający historię Thorgala Aegirssona, którego wychowali wikingowie.

A wy znacie jeszcze jakieś książki o wikingach?

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *