Zestawienia książek

⏳ 4 min 42 s

Książki podobne do Igrzysk Śmierci

Zapraszam na zestawienie: książki w stylu Igrzysk Śmierci. Opowieść o Katniss Everdeen zyskała rozgłos dopiero po czterech latach od momentu wydania pierwszej powieści, gdy na ekranach kinowych zagościł film na podstawie powieści Suzanne Collins. Na fali popularności wzrósł popyt na książki z motywem młodych ludzi walczących w imię wyższej racji i nierzadko obalających rząd.

Zestawienie, tradycyjnie, w kolejności losowej.

Lista książek podobnych do Igrzysk Śmierci:

  • Trylogia „Niezgodna” – Veronika Roth
  • Podzieleni – Neal Shusterman
  • Mały Brat – Cory Doctorow
  • Dotyk Julii – Tahereh Mafi
  • Brzydcy – Scott Westerfeld
  • Delirium – Lauren Oliver
  • Deklaracja – Gemma Malley
  • Mroczne umysły – Alexandra Bracken
  • Więzień Labiryntu – James Dashner
  • Red Rising – Pierce Brown

Zobacz także: Filmy podobne do Igrzysk Śmierci

Podobne do Igrzysk Śmierci część 1

“Niezgodna”, “Zbuntowana”, “Wierna” to powieści rozgrywające się w odległej przyszłości w Chicago. Na wydzielonym trenie mieszka społeczność podzielona na pięć frakcji: Altruizm, Nieustraszoność, Erudycja, Prawość, Serdeczność. Każda z nich ma swoje, odmienne zadania i role. W pierwszej części dowiadujemy się, że niezgodni łączą w sobie cechy kilku frakcji i wokół tego oraz kilku postaci, w tym Beatrice obracać się będzie wątek powieści. W drugim tomie poznajemy dalsze losy Triss i Nieustraszonego Cztery, by w trzeciej zobaczyć jak społeczeństwo podzielone na frakcje zmienia się. Wówczas bohaterowie odkrywają także świat poza murem otaczającym Chicago. Trylogia doczekała się ekranizacji.

“Podzieleni” to cykl mający sześć tomów (w języku polskim dostępne są dwa), opowiadający o społeczeństwie, w którym niechciane lub sprawiające problemy dzieci zostają oddane na dawców organów. Główni bohaterowie to trójka nastolatków pochodzących z różnych środowisk, którzy mieli zostać dawcami: Connor, Lev i Risa.

Lista na Lubimy Czytać: klik!

Podobne do Igrzysk Śmierci część 2

“Mały brat” to historia Marcusa, który podejmuje walkę z opresyjnym systemem i Departamentem Bezpieczeństwa Wewnętrznego, by odnaleźć przyjaciela, który zaginął. Powieść zawiera wątki związane z cyberprzestrzenią i wirtualną rzeczywistością.

“Dotyk Julii” to cykl powieści o dziewczynie, która potrafiła zabijać dotykiem oraz innych dzieciach z niezwykłymi zdolnościami. Głowna bohaterka podejmuje walkę z opresyjnym systemem, by zmienić swój los oraz innych ludzi. Na język polski zostały przetłumaczone tylko cztery tomy z tego cyklu, który obecnie liczy ich znacznie więcej.

Warto sprawdzić: Książki postapokaliptyczne

Podobne do Igrzysk Śmierci część 3

Natomiast “Brzydcy” to mało znana cykl pięciu tomów o alternatywnym świecie. W pierwszych trzech tomach mamy społeczeństwo, gdzie wszyscy w wieku szesnastu lat przechodzą operację upiększającą. Jak się okazuje jest jednak grupa ludzi żyjąca poza miastem, która nie chce przechodzić operacji. Główna bohaterka Tally poznaje tych ludzi i dochodzi do wydarzeń, w wyniku których na jaw wychodzi kilka istotnych faktów. Wszystko to znacząco wpłynie na funkcjonowanie znanego dziewczynie świata. Dwa ostatnie tomy opowiadają historię nastolatki o imieniu Aya, która wplącze się w ciekawą historię mocno związaną z nową w tamtym świecie technologią.

Podobne do Igrzysk Śmierci część 4

“Delirium” to niebanalna trylogia, w której wykreowany świat, gdzie miłość została uznana za chorobę i jej zakazano. Główna bohaterka Lena bierze udział w rebelii mającej przywrócić wolność i możliwości kochania. Zadanie to nie będzie łatwe, ponieważ rząd będzie walczyć z Odmieńcami, aby społeczeństwo wciąż było pozbawione miłości, uznanej za chorobę. Na tle rewolucji Lena będzie próbowała zdefiniować swoje uczucia do dwóch różnych chłopaków.

W cyklu “Deklaracja” mamy świat, w którym ludzie przestali umierać, jednakże jednocześnie ograniczono możliwość posiadania dzieci. Zabieg ten ma pozwolić na uniknięcie przeludnienia i powoduje, że społeczeństwo tworzą właściwie sami dorośli i starzy ludzi. Buntownicy będą walczyć o odkrycie prawdy, dlaczego świat tak wygląda oraz o wolność, nie tylko z rządem i medyczną korporacją zarabiającą krocie. Na cykl składają się książki: “Deklaracja”, “W sieci” oraz “Jutro”.

Podobne do Igrzysk Śmierci część 5

“Mroczne umysły” to seria opowiadająca o dzieciach z wyjątkowymi zdolnościami, które mieszkają w specjalnych „obozach”. W zależności od posiadanych zdolności dzieci i nastolatki zostają podzieleni na frakcje opisane symbolicznie kolorami. W wyniku zdarzeń obdarzeni zdolnościami postanawiają zawalczyć o wolność. Ruby, główna bohaterka, wraz z podobnymi sobie rusza na wojnę z rządem i ograniczeniami. Pierwszy tom doczekał się ekranizacji.

Podobne do Igrzysk Śmierci część 6

“Więzień labiryntu” to seria powieści o młodych ludziach, którzy zostali zamknięci w Labiryncie, wielkiej budowli w której przechodzą różne próby. Grupa ta postanawia odkryć co lub kto stoi za umieszczeniem ich w labiryncie. Kolejnym ich krokiem będzie chęć odkrycia prawdy o świecie, w którym przyszło im żyć. Jak się w miedzy czasie okaże, labirynt to nie wszystko, z czym przyjdzie się im zmierzyć. Trylogia doczekała się ekranizacji. Podstawowa część cyklu ma trzy części “Więzień labiryntu”, “Próby ognia” oraz “Lek na śmierć”.

Podobne do Igrzysk Śmierci część 7

Kolejny cykl, czyli “Red Rising” opowiada o świece, w którym ludzie żyją w kolonii na Marsie rządzonej twardą ręką przez Złotą Elitę. Grupa buntowników, wśród których znajduje się główna postać – Darrow , podejmuje działania by obalić okrutną władzę, co doprowadzi do wojny.

Inne książki podobne do “Igrzysk Śmierci”, po które warto sięgnąć to m.in. seria Dawca – Lois Lowry, trylogia Angelfall – Susan Ee czy seria Jutro – John Marsden.

Źródło grafiki: wallpapercave.com