Zestawienia książek

⏳ 4 min 34 s

Książki podobne do Niezgodna

Zapraszam na zestawienie książek podobnych do trylogii “Niezgodna”, której autorem jest Veronica Roth. Powieści te zyskały popularność na fali fenomenu Igrzysk Collins. Bohaterów podobnych do szesnastoletniej Beatrice walczącej z systemem, w ten czy w innych sposób, w literaturze nie brakuje.

Lista książek podobnych do trylogia Niezgodna:

 • Igrzyska Śmierci – Suzanne Collins
 • Przez burze ognia – Veronica Rossi
 • Ocalona – Alexandra Duncan
 • Legenda – Marie Lu
 • Brzydcy – Scott Westerfeld
 • Denazen – Jus Accardo
 • Dawca – Lois Lowry
 • Angelfall – Susan Ee
 • Więzień Labiryntu – James Dashner
 • Dobrani – Ally Condie
 • Neva – Sara Grant
 • Zawładnięci – Elana Johnson
 • Aplikacja – Lauren Miller

Trylogia “Niezgodna” V. Roth doczekała się już paru tomów, nazwijmy to, uzupełniających historię i świat przedstawiony.

Książki podobne do Niezgodna - lista 1

“Igrzyska Śmierci” Suzanne Collins to powieści o Katniss Everdeen, która bierze udział w tytułowych zawodach na śmierć i życie. Walka o przetrwania przeradza się w pewnym momencie w walkę z systemem.

Lista na Lubimy czytać: klik!

Trylogia “Przez burze ognia”, której autorem jest Veronica Rossi opowiada o dwójce młodych ludzi Arii i Perrym pochodzących z różnych środowisk. Złączeni przez los będą wspólnie walczyć o lepsze jutro nie tylko dla plemion Wykluczonych żyjących poza Reverie, (technologicznym miastem), ale i dla Osadników.

Cykl “Ocalona” Alexandry Duncan liczy dwa tomy i przedstawia historię Avy oraz jej przyjaciół, którzy podróżują na statkach kosmicznych. Razem będą odkrywać tajemnice i sprzeciwiać się sztywnym regułom.

Cykl “Legenda” Marie Lu to opowieść o podzielonych Stanach Zjednoczonych. Republika mieszcząca się na zachodnim wybrzeżu rządzona jest twardą ręką. Nastolatkowie Day, czyli przestępna oraz June będąca geniuszem militarnym zostaną połączeni przez los. Dodatkowo wplączą się w walki o lepsze jutro dla ojczyzny, które będzie przechodzi polityczne przemiany.

Książki Scott Westerfeld z cyklu “Brzydcy” są mało znane, a idealnie wpisują się w nurt walki z systemem. Sam cykl ma dwie części. Na pierwszą z nich składają się tomy “Brzydcy”, “Śliczni” i “Wyjątkowi”, czyli historie o Tally Youngblood żyjącej w świecie, gdzie każdy po 16 roku życia staje się piękny za sprawą operacji. Jednak za tymi zabiegami kryje się tajemnica, na trop której wpadnie główna bohaterka wraz z przyjaciółmi. Druga część to “Nieważcy”, gdzie czołową postacią jest Aya. Dziewczynie przyjdzie odkryć sekret Szczwanych Lasek oraz dziwnych, zmutowanych istot.

Książki podobne do Niezgodna - lista 2

Trylogia “Denazen” Jus Accardo toczy się wokół Denazen Corporation oraz ludzi mających nadnaturalne zdolności. Po przypadkowym spotkaniu Kale, którego dotyk zabija oraz Dez, którą ojciec będący w korporacji chce wykorzystać do swoich celów. Czy młodym uda się przeciwstawić groźnej organizacji wykorzystującej ludzi?

Cykl Kwartet dawcy Lois Lowry liczy obecnie cztery tomy, z których każdy opisuje przygody innych bohaterów. Pierwszy z nich “Dawca” to historia Jonasza, który ma rozpocząć szkolenie i tajemniczego starca nazywanego Dawcą Pamięci. To, co tam odkryje na zawsze zmieni jego postrzeganie świata i wywróci jego życie do góry nogami. Druga część “Skrawki błękitu” to opowieść o niepełnosprawnej fizycznie sierocie Kirze obdarzonej niezwykłymi zdolnościami. Trzeci tom “Posłaniec” to historia Matta, który będzie próbować przeżyć w dzikim i nieprzychylnym mu miejscu. Tom czwarty wieńczący cykl nosi tytuł “Syn” i opowiada o Claire, której odebrano syna.

Trylogia “Angelfall” Susan Ee przenosi nas do świata, w którym świat ludzi podbiły Anioły, która jak się okazało wcale nie są przyjaźnie nastawione. Penryn wyrusza na poszukiwania siostry i jednocześnie będzie w centrum wydarzeń i konfrontacji między ludźmi walczącymi o wolność a Aniołami.

Główna część cyklu Więzień Labiryntu Jamesa Dashnera to trylogia, do której autor dopisał kolejne części. Główna część to przygody młodych ludzi, którzy nie pamiętają kim są i zostali umieszczeni w wielkim, przerażającym labiryncie. Gdy pewnego dnia pojawia się wśród nich dziewczyna, wszystko się zmienia – ona pamiętam kim była i kim jest główny bohater Thomas. Młodzi będą dążyć do odkrycia prawdy i pokonania wroga.

“Dobrani” Ally Condie to powieść w konwencji “Niezgodnej”, ale z mocnym wątkiem romantycznym. Cassia żyje w społeczeństwie, któremu z góry narzuca się m.in. partnera życiowego. Drobna usterka w programie wyboru męża sprawia, że główna bohaterka zastanawia się nad sprzeciwieniem się systemowi. Powieść ma kontynuację, ale w języku polskim ukazał się tylko ten tom.

Powieść “Neva” Sary Grant przenosi czytelnika do totalitarnego państwa oddzielonego od reszty świata kopułą, której nie wolno przekraczać. Szesnastoletnia Neva wraz z przyjaciółką postanawia odkryć tajemnice swojego kraju.

Książka “Zawładnięci”, której autorem jest Elana Johnson to pierwszy tom cyklu o mocno kontrolowanym świecie, ale jedyny przetłumaczony na polski. Jego głównym bohaterem jest szesnastoletnia Vi, która buntuje się przeciwko Tych-Od-Myślenia, co może zakończyć się jej wygnaniem z Dobrych Ziem, gdzie mieszka, na Złe Ziemie.

“Aplikacja” Lauren Miller pokazuje świat zdominowany przez osobiste urządzenia elektroniczne “kontrolujące” życie człowieka. Główna bohaterka wierzy, że koncern Gnosis, twórca aplikacji, ma na dobru ludzkości. Zaczyna zmieniać zdanie, gdy wraz z Luxem, który nie korzysta z tej technologii, powoli odkrywa prawdę.

Polecam również:
Książki podobne do “Igrzysk śmierci”