Zestawienia książek

⏳ 3 min 54 s

Książki podobne do powieści Dana Browna

Zapraszam na zestawienie książek podobnych do powieści Dana Browna, który zasłynął cyklem o Robercie Langdonie. Autora i jego bohatera znającego tajemnice historii i symboli rozsławiły filmy “Anioły i Demony” oraz “Kod Leonarda da Vinci”. Książek z wątkiem tajemnic z przeszłości, zabytków czy niezwykłych obrazów lub przedmiotów jest sporo.

Lista książek podobnych do powieści Dana Browna:

 • Will Piper – Glenn Cooper
 • Sigma – James Rollins
 • Jakub Kania – Maciej Siembieda
 • Sedinum – Leszek Herman
 • Tomasz Horn – Krzysztof Beśka
 • Sekret Genezis – Tom Knox
 • Drugi Mesjasz – Glenn Meade
 • Kod templariuszy – Chloe Palov
 • Dziedzictwo Stonehenge – Sam Christer
 • Księga imion – Jill Gregory, Karen Tintori
 • Czarne słońce – James Twining

Powieści wchodzące w skład cyklu o Robercie Langdonie Dana Browna opowiadają o przygodach tytułowego bohatera i są klasyfikowane jako kryminał, sensacja, thriller. Robert w każdym z tomów przeżywa inną przygodę związaną z tajemnicami, symbolami, cennymi obrazami czy też religiami. Każda z nich zawiera także wątek sensacyjno-kryminalny, czyli trochę policji, czasem jakiś trup albo zamach na czyjeś życie. 

Książki podobne do powieści Dana Browna - lista 1

Trylogia “Will Piper”, którego autorem jest Glenn Cooper opowiada o tytułowym agencie FBI. Wraz z Nancy Lipinski będzie on badać sprawę morderstw, która zawiedzie ich do na trop “Biblioteki umarłych” oraz aż do opactwa benedyktynów na wyspie Wight. Jednak powieści, oprócz ukazania czasów współczesnych, przenoszą czytelnika do średniowiecza i początków tego niezwykłego księgozbioru. Warto tu zaznaczyć, że na język polski przetłumaczono tylko dwa pierwsze tomy.

Lista na lubimy czytać: klik!

Cykl “Sigma” autorstwa Jamesa Rollinsa liczy już kilkanaście tomów. Są to historie o zespole dochodzeniowym Sigma Force, który bada tajemnicze zdarzenia powiązane m.in. z religiami, zabytkami, archeologicznymi odkryciami czy też dziwnymi zabójstwami. Każdy tom to inna przygoda, podróż i wydarzenia.

Polski cykl o prokuratorze IPN Jakubie Kani Macieja Siembiedy ujrzał światło dzienne w 2017 roku i obecnie liczy trzy tomy. Opowiadają one o tytułowym bohaterze, który rozwiązuje tajemnice związane z przedmiotami mającymi ścisły związek z historią Polski, jak i z wydarzeniami z przeszłości. Każda z tych tajemnic jest mocno powiązana z czasami obecnymi.

Cykl “Sedinum” Leszka Hermana liczy obecnie cztery tomy. Ich główni bohaterowie to Paulina, Igor i Johann, których przypadkowo łączy los w pierwszym tomie, by w każdym kolejnym wspólnie rozpracowywali tajemnice. Ich dochodzenia związane są z wydarzeniami z przeszłości, które odbijają się echem w czasach współczesnych.

Cykl o dziennikarzu “Tomaszu Hornie” Krzysztofa Beśka to kolejne polskie powieści nawiązujące do Browna. Tytułowy bohater w każdym z nich zostaje wplątany w wydarzenia, które swoje korzenie mają w przeszłości. Jego sprawy otrą się o Paula von Hindenburga, polskie, zabytkowe kościoły czy też o kości Mikołaja Kopernika.

Książki podobne do powieści Dana Browna - lista 2

“Sekret Genezis”, której autorem jest Tom Knox to jedna z kilku powieści tego autora podobna do powieści Browna. W tym tomie śledztwo będzie związane z rytualnymi morderstwami w Wielkiej Brytanii i wykopaliskami w Turcji.

“Drugi Mesjasz” Glenna Meade to powieść związana z religią chrześcijańską i osobą Jezusa Chrystusa. Tajemnicze odkrycie związane ze zwojami znad Morza Martwego, morderstwo i nowy papież to tło śledztwa, które będą prowadzić archeolog Jack Cane i izraelska policjantka Lela Raul. Jest to jedna z kilku powieści tego autora utrzymanych w tym klimacie.

Powieść “Kod templariuszy”, której autorem jest Chloe Palov obraca się wokół zakonu templariuszy, średniowiecznych alhemików, skarbu i morderstwa archeologa. Sprawę będzie prowadzić Caedmon Aisquith, czyli dawny agent MI5 a zarazem ekspert od dziejów templariuszy. Na język polski przetłumaczono jeszcze jedną książkę tej pisarki w tym klimacie.

Książka “Dziedzictwo Stonehenge” Sama Christera przenosi czytelników do Wielkiej Brytanii, gdzie młody archeolog wraz z policjantką będą rozwiązywać zagadkę mordu w Stonehenge. Duże znaczenie będzie mieć też zaszyfrowany list poszukiwacza skarbów. Co łączy te sprawy?

Polecam także:
Książki postapokaliptyczne

“Księga imion”, która ma dwójkę autorów: Jill Gregory i Karen Tintori opowiada o tytułowej księdze, w której zapisano imiona o trzydziestu sześciu sprawiedliwych. Ich śmierć oznacza śmierć wszystkich ludzi, do czego chce doprowadzić tajemnicza sekta.

Powieść “Czarne słońce” Jamesa Twininga łączy współczesne dzieje z SS, Auschwitz i maszyną szyfrującą Enigma. Zagadkę będzie się starać rozwiązać Tom Kirk, były złodziej dzieł sztuki.