Zestawienia książek

⏳ 5 min 45 s

Książki podobne do Wiedźmina Andrzeja Sapkowskiego – lista

Zapraszam na zestawienie książek podobnych do „Wiedźmina” Andrzeja Sapkowskiego. Powieści te mają wyjątkowy fantastyczny świat oraz swój własny klimat, łączą w sobie także wiele wątków od prywatnych związanych z bohaterami po te polityczne, rozgrywające się na wysokich szczeblach.

Lista książek podobnych do „Wiedźmina”:

 • Cykl o Koniaszu – Miroslav Žamboch
 • Żółte ślepia – Marcin Mortka
 • Pierwsze prawo – Joe Abercrombie
 • Saga o Kotołaku – Konrad Tomasz Lewandowski
 • Akty Caine’a – Matthew Woodring Stover
 • Virion – Andrzej Ziemiański
 • Trylogia Nocnego Anioła – Brent Weeks
 • Pamięć, Smutek i Cierń – Tad Williams
 • Kroniki Amberu – Roger Zelazny
 • Cykl Inkwizytorski – Jacek Piekara
 • Saga o zbóju Twardokęsku – Anna Brzezińska
 • Teatr węży – Agnieszka Hałas
 • Księga całości – Feliks W. Kres
 • Wieczny Wojownik – Michael Moorcock
 • Cykl o Kane’ie – Karl Edward Wagner
 • Odkrycia Riyrii – Michael James Sullivan

„Cykl o Koniaszu” Miroslava Žambocha liczy obecnie trzy tomy. Pierwszy z nich „Na ostrzu noża” przedstawia nam tytułowego bohatera – Koniasza, najemnika walczącego bronią białą, inteligentnego, brutalnego ale honorowego. Tym razem dostaje zlecenie założenia kolonii na ziemiach niczyich. Tom drugi, czyli „Krawędź żelaza” przedstawia kolejne zadanie jakich podejmuje się bohjater, podobnie jest w tomie trzecim pt. „Wilk samotnik”, ale tu spora grupa ludzi zawzięła się aby zabić Koniasza.

„Żółte ślepia” Marcina Mortki to jednotomowa opowieść fantastyczno-historyczna, której głównym bohaterem jest wojownik Medvid. Jest on także doradcą księcia Bolka władającego ziemiami słowiańskimi w 995 roku, kiedy to coraz więcej posłuchu u władcy mają misjonarze z Niemiec.

Cykl „Pierwsze prawo”, które napisał Joe Abercrombie, liczy trzy tomy, ale w tym uniwersum rozgrywają się także cztery inne powieści tego autora. Pierwotna trylogia opowiada o wojowniku, barbarzyńcy imieniem Logen Dziewięciopalcy. W pierwszym tomie „Ostrze” autor zarysowuje tło polityczno-społeczne do historii, w drugim tomie „Nim zawisną” rozwija je i „Ostatecznym argumencie” rzuca bohatera w wir końcowych zdarzeń i walk.

„Saga o Kotołaku” Konrada Tomasza Lewandowskiego ma obecnie sześć tomów. Głównym bohaterem jest Ksin, czyli tytułowy kotołak będący owocem splotu nieprzychylnych wydarzeń. W nowych wydaniach od Naszej Księgarnii historia w każdym tomie została wzbogacona przez autorka.

W części pierwszej „Ksin. Początek” poznajmy naszą postać główną, w drugim „Ksin drapieżca” towarzyszymy mu podczas afery na królewskim dworze, a w trzecim „Ksin sobowtór” kotołak wyrusza w podróż przez równoległe wszechświaty. Tom czwarty „Różanooka” zbacza trochę w bok i prezentuje historię o Irian zwanej Różanooką, strzydze i przybranej córce Ksina. Tom piąty „Ksin Koczownik” kontynuuje wątki z trójki i przedstawia inną wersję bohatera, wolną od klątwy. Natomiast tam szósty „Ksin na Bagnach Czasu” spaja całą historię i pokazuje, jak Ksin próbuje założyć nowe państwo w świecie, z którego uciekł.

Cykl „Akty Caine’a”, który napisał Matthew Woodring Stover, to science-fiction z wyrazistym, głównym bohaterem, którego nie można określić jako wybitnie złego lub bardzo dobrego. Caine, czyli właściwie Hari Michaelson, w Nadświecie odgrywa swoją rolę mordercy ku uciesze widzów. Alternatywna, fantastyczna rzeczywistość jest głównym miejscem akcji czterech tomów „Bohaterowie umierają”, „Ostrze Tyshalle’a”, „Caine Czarny Nóż” oraz „Prawo Caine’a”.

Lista książek podobnych do Wiedźmina 2

Cykl „Imperium Achaii” oraz „Szermierz natchniony” Andrzeja Ziemiańskiego rozgrywają się w uniwersum znanym z „Achaii”, ale jego głównym bohaterem jest Virion. Pierwszy cykl, wydawanym w latach 2017-2019, liczy cztery tomy. W „Wyroczni” poznajemy tytułowego bohatera, a w kolejnych tomach autor serwuje nam jego następne przygody. „Obława” pokazuje nam, jak Virionowi nie udało się ukryć siebie i zwoje niezwykłej żony przed wrogami, w „Adepcie” trafia na Starego Natchnionego Szermierza by w „Szermierzu” zakończyć ten etap dojrzewania, zmagań i ucieczki bohatera. Natomiast cykl „Szermierz natchniony” liczy dopiero jeden tom „Zamek” wydany w 2021 roku, który wraca do Viriona i Niki, którym nie jest pisany spokój.

„Trylogia Nocnego Anioła”, którą napisał znany także z „Sagi Powiernika Światła” Brent Weeks, opowiada o zabójcy imieniem Kylar Stern. W pierwszej części „Droga cienia” poznajemy młodego Merkuriusza, który zostaje uczniem Durzo Blinta, wybitnego zabójcy. Część druga, czyli „Na krawędzi cienia” Kylar Stern porzuca swój zawód i zaczyna nowe życie w innym miejscu, lecz gdy dowiaduje się, że przyjaciel mógł przeżyć wraca do swoich początków. „Poza cieniem”, czyli część trzecia, opowiada o dalszych losach bohatera, którym tym razem dla ratowania przyjaciół i kraju wyrusza by zabić boginię. Jest jeszcze tom czwarty czyli „Cień doskonały” będący zbiorem opowiadać z tego uniwersum.

Cykl „Pamięć, Smutek i Cierń” Tada Williamsa liczy trzy tomy i rozgrywa się w świecie zamieszkałym przez różne rasy. Na bohaterów czekają przygody oraz walka z wielkim złem i czarną magią.

Cykl „Kroniki Amberu” Rogera Zelaznego to dziesięciotomowa opowieść snuta przed dwóch bohaterów. Pierwsze pięć części opowiada o królewskim synu Corwinie, który podróżując przez różne światy i różne czasu pragnie odzyskać należy mu tron. Drugie pięć części to historia Merlina, czarodzieja zamieszkującego Ziemię, będącego dzieckiem Dworów Chaosu oraz Amberu.

„Cykl Inkwizytorski” Jaceka Piekary to historia Inkwizytora Mordimera Madderdina licząca kilkanaście tomów, ukazująca różne etapy w jego życiu. Początkowe tomy to zbiory opowiadań mówiące o konkretnych misjach na jakie wyruszał bohater. Dalsze tomy to powieści obracające się wokół konkretnej historii czy konkretnego wątku.

Lista książek podobnych do Wiedźmina 3

„Saga o zbóju Twardokęsku” Anny Brzezińskiej ma pięć tomów i opowiada o tytułowym zbóju, który z jednej strony pragnie odpoczynku po napadach i zbójowaniu a z drugiej wciąż pakuje się w kłopoty. Cykl ten rozpoczyna tom z 1999 roku pt. „Zbójecki gościniec”, a kolejne przygody odnajdziemy w tomach „Plewy na wietrze”, „Żmijowa harfa”, „Letni deszcz. Kielich” oraz „Letni deszcz. Sztylet”.

Cykl „Teatr węży” Agnieszki Hałas liczy obecnie pięć tomów i historię Krzyczącego w Ciemności. Mężczyzna z twarzą poznaczoną bliznami w części pierwszej „Dwie karty” pojawia się nad zatoką i pamięta tylko nieliczne urywki ze swojej przeszłości. Wraz z kolejnymi częściami będzie próbował ułożyć sobie życie na nowo i odzyskać pamięć. W tomie drugim „Pośród cieni” bohater dręczony wizjami musi uciekać przed prześladowcami. Tom trzeci „W mocy wichru” odsłania nam kolejne elementy z przeszłości bohatera, a tom czwarty „Śpiew potępionych” zabiera nas w nowe miejsce – na Wyspy Śpiewu, do egzotycznych krain. Natomiast tom piąty „Czerń nie zapomina” oferuje kolejne intrygi związane z Otchłanią i światem śmiertelników.