Zestawienia książek

⏳ 5 min 31 s

Romanse młodzieżowe – książki

Romantyczne historie, to idealne opowieści dla każdego w każdym wieku. Nic więc dziwnego, że obok romantycznych historii o dojrzałych kobietach i mężczyznach, nierzadko po wielu przejściach i z bagażem życiowym, powstaje historie dla młodszych czytelników. Młodzieżowe romanse to niejednokrotnie wzruszające historie o dojrzewaniu i rodzącej się wówczas wielkiej, młodzieńczej miłości.

Lista książek – młodzieżowych romansów:

 • Tysiąc pocałunków – Tillie Cole
 • Promyczek – Kim Holden
 • Bez słów – Mia Sheridan
 • Bez winy – Mia Sheridan
 • Jesienna miłość – Nicholas Sparks
 • Ostatnia piosenka – Nicholas Sparks
 • Hopeless – Colleen Hoover
 • Ostatnia spowiedź – Nina Reichter
 • Prawo Mojżesza – Amy Harmon
 • Pieśń Dawida – Amy Harmon
 • Jeśli zostanę – Gayle Forman
 • Ponad wszystko – Nicola Yoon
 • Gdyby ocean nosił twoje imię – Tahereh Mafi
 • Gwiazd naszych wina – John Green
 • 19 razy Katherine – John Green
 • Szukając Alaski – John Green
 • Tysiąc odłamków ciebie – Claudia Gray
 • Początek mnie i ciebie – Emery Lord
 • Art & Soul – Brittainy C. Cherry
 • The Last Regret – Anna Bellon
 • O Chłopcach – Jenny Han
 • Pocałunki w Londynie – Catherine Rider
 • Someone – Laura Kneidl
 • Trzy kroki od siebie – Mikki Daughtry, Tobias Iaconis , Rachael Lippincott
 • Trzy metry nad niebem – Federico Moccia
 • Once Upon a Con – Ashley Poston
 • Jedyne takie miejsce – Klaudia Bianek
Romanse młodzieżowe - książki - lista 1

„Tysiąc pocałunków” Tillie Cole to historia o siedemnastoletnim Rune Kristiansenie oraz jego przyjaciółce z najmłodszych lat – Poppy Litchfield. Chłopak po paru latach z Norwegii powraca do Blossom Grove w stanie Georgia, gdzie spędził dzieciństwo. Relacja tych dwojga zaczyna się na nowo.

Cykl „Promyczek” Kim Holden liczy trzy tomy i opowiada o trójce młodych ludzi. Pierwszy tom „Promyczek” to historia Kate Sedgwick, która wyjeżdża na studia do Grant, gdzie poznaje Kellera Banksa. Tych dwoje nawiązuje niezwykła relację. Drugi tom, czyli „Gus” to historia najlepszego przyjaciela Kate, czyli tytułowego Gusa. Młody chłopak będzie próbował poukładać sobie swoje życie. Trzeci tom, czyli „Franco” to historia miłości amerykańskiego muzyka Franco Genovese i młodej architektki z Anglii – Gemmy Hendricks, którą poznaje w Los Angeles. Autorka napisała także inne, nie mniej wzruszające historie o miłości, m.in. „O wiele więcej”.

Lista na LubimyCzytać: klik!

„Bez słów” i „Bez winy” to jedne z wielu romansów, które na swoim koncie ma Mia Sheridan. „Bez słów” opowiada o relacji pomiędzy Bree, a stroniącym od ludzi Archerem. Dziewczyna będzie próbować przebić się przez jego nieufność i dzikość, by w końcu poznac jego tajemnnice i odsłonić swoje. Natomiast „Bez winy”” to także historia młodych ludzi o niełatwej przeszłości. Główną para będzie tu Kira, która nie ma pieniędzy na dalsze utrzymanie oraz Grayson, któremu niezbyt dopisuje szczęście.

Romanse młodzieżowe - książki - lista 2

„Jesienna miłość” oraz „Ostatnia piosenka” to romanse mistrza tego gatunku, czyli Nicholasa Sparksa. Jednak te dwie historie opowiadają właściwie o nastolatkach. Pierwsza z nich ma miejsce w 1958 roku i jej głównym bohaterem jest Landon Carter, uczeń ostatniej lasy szkoły średniej w Beaufort. Właśnie wtedy zaczyna się jego relacja z mocno wierzącą Jamie Sullivan, która zmieni się w wielką miłość. „Ostatnia piosenka” to historia bardziej współczesna. Siedemnastoletnia Ronnie z młodszym bratem Jonahem zostaje wysłana z Nowego Jorku na wakacje do ojca do nadmorskiej mieściny w Karolinie Północnej. Tam pozna Willa, z którym nawiąże nieoczekiwaną przyjaźń. Obie książki doczekały się ekranizacji.

Cykl „Hopeless” Colleen Hoover liczy trzy tomy. Pierwszy z nich, czyli „Hopeless” opisuje relację buntowniczych młodych ludzi – siedemnastoletniej Sky oraz Deana Holdera. „Losing Hope” to natomiast opowieść o trójce młodych ludzi, w tym o Deanie. Natomiast „Szukając Kopciuszka” opisuje relację pomiędzy Danielem, kolegą Holdera, a Six, czyli przyjaciółką Sky. Autorka ta napisała także więcej romansów opowiadających o młodych ludziach.

Cykl „Ostatnia spowiedź” Niny Reichter liczy trzy tomy mające ten sam tytuł z kolejnymi numerami. Pierwszy z nich, czyli „Tom I” to opowieść o dziewiętnastoletnim Europejczyku, członku zespołu rockowego Bradinie Rothfeldzie, który pewnej nocy na lotnisku poznaje amerykankę Ally Hanningan. Dziewczyna nie wiem, że chłopak jest sławny, a on, że ona ma już chłopaka. Jednak wbrew wszelkiej logice obydwoje kontynuują tę znajomość. „Tom II” kontynuuje opowieść o Ally i Brandnie. Tych dwoje zostaje parą, ale podczas jednego z koncertów chłopak zostaje postrzelony i walczy o życie. „Tom III” to dalsze losy tej dwójki, która zmuszona jest żyć w świetle reflektorów i brutalnego show-biznesu, gdzie tajemnice gryzą w tyłek ze zwiększoną siłą. Tym razem objawia się pod postacią Violet La Roch, byłej dziewczyny muzyka.

Inne romanse:
Romanse paranormalne

„Prawo Mojżesza” Amy Harmon to historia o tytułowym Mojżeszu, który pewnego dnia podejmuje pracę na farmie, gdzie poznaje siedemnastoletnią Georgię. Natomiast „Pieśń Dawida” to opowieść o Dawidzie, zwany Tagiem, którego odmienia spotkanie z Mojżeszem, a porem relacja, jaką nawiązuje z niewidomą Millie.

Cykl „Jeśli zostanę” Gaylea Formana ma dwa tomy. Pierwszy z nich to „Zostań, jeśli kochasz”, w którym sparaliżowana, leżąca na szpitalnym łóżku Mia wspomina dotychczasowe życie. Musi podjąć decyzję, czy odejść czy żyć dalej pomimo utraty najbliższych. Natomiast „Wróć, jeśli pamiętasz” kontynuuje losy Mii i przenosi akcję trzy lata po pierwszej książce. Dziewczyna dostaje wówczas szansę na odnowienie związku z Adamem. Na podstawie książki powstał film.

Romanse młodzieżowe - książki - lista 3

Powieść „Ponad wszystko”, której autorem jest Nicola Yoon ukazuje historię Maddy, która cierpi na bardzo nietypową chorobę, przez co musi żyć w sterylnych warunkach. Pewnego dnia widzi Olly’ego, z którym nawiązuje relację, która zmieni całkowicie jej życie. Na podstawie książki powstał film.

Książkę „Gdyby ocean nosił twoje imię” napisała Tahereh Mafi, bestsellerowego „Dotyku Julii”. Ta historia nie jest jednak fantastyczna, a romantyczna. Opowiada o szesnastoletniej muzułmance Shirin, która krótko po zamachu z 11.09 poznaje Oceana Jamesa. Chłopak chce poznać prawdziwe ja tej niezwykłej dziewczyny.

„Gwiazd naszych wina”, której autorem jest John Green opowiada o szesnastoletniej, chorej na raka Hazel, która ze względu na swój stan zdrowie wszędzie chodzi z butla tlenową. Pewnego dnia podczas spotkania grupy wsparcia poznaje Augustusa, z którym nawiązuje głęboką relację. Na podstawie książki powstał film.

Romanse młodzieżowe - książki - lista 4

Źródło grafiki: freepik