Zestawienia książek

⏳ 7 min 52 s

Książki z gatunku cyberpunk

Przez wielu wyczekiwana gra CD Projekt Red ujrzała światło dzienne 10 grudnia tego roku, a na fali popularności tego tytułu przypomniano sobie o literaturze. Cyberpunkowe książki nie są bowiem nowością, gdyż ten podgatunek fantastyki naukowej istnieje od wielu już lat.

Lista książek cyberpunk:

 • Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach? – Philip K. Dick (1968),
 • Robot – Adam Wiśniewski-Snerg (1973),
 • Trylogia Ciągu – William Gibson,
 • Trylogia Mostu – William Gibson,
 • Irrehaare – Jacek Dukaj (1993),
 • Diamentowy Wiek – Neal Stephenson (1995),
 • Pieprzony los kataryniarza – Rafał A. Ziemkiewicz (1995),
 • Zabawki Gai – Rebecca Ore (1998),
 • Czarne oceany – Jacek Dukaj (2001),
 • Takeshi Kovacs – Richard Morgan,
 • Gamedec – Marcin Przybyłek,
 • Ready Player – Ernest Cline
 • Czarne światła – Martyna Raduchowska,
 • Cyfrak – Krzysztof Haladyn,
 • Megalopolis 2077 – Stefan Król (2020),
 • Cyberpunk Girls – antologia (2020),
 • Antologia polskiego cyberpunka (2020),
 • Mrok nad Tokyoramą – Robert J. Szmidt (2020),
 • Człowiek, który zniknął. Deus Ex Machina. – Kornel Mikołajczyk (2020),
 • Cyberpunk. Odrodzenie – Andrzej Ziemiański (2020),
 • DICE – Agata Suchocka (2020),
 • Kopuła – Pomarańczowa Czapka (2020).
Książki z gatunku cyberpunk - lista 1

Powieść „Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?” Philipa K. Dicka z 1968 zbiera nas w świat, gdzie ludzie i androidy żyją obok siebie. Rick Deckard jest łowca androidów, które się zbuntowały i uciekły z różnych systemów na Ziemię. Bohater poddaje androidy udające ludzi testowi za pomocą urządzenia wykrywającego, czy mają w sobie empatię. Tylko ludzie mogą mieć uczucia wyższe, więc maszyny z automatu są zabijane. Sprawa komplikuje się, gdy Rick odkrywa, że test może nie wykryć androida i dodatkowo uznać za androida człowieka. Spisek w szeregach policji i łowców rośnie.

Lista na Lubimy czytać: klik!

Powieść „Robot” Adama Wiśniewskiego-Snergi z 1973 to wizja świata żywcem wyjętego z Matrixa (choć tutaj to wypadałoby uznać, że jest odwrotnie), gdzie ludzie są maszynami stworzonymi przez istoty wyższe. Poprzez wykonywanie zaprogramowanych czynności dostarczają stwórcom pokarmu, którym jest widza i umysł. Jednak jeden z robotów BER-64 zaczyna zastanawiać się nad własnym życiem i ustalić kim jest i gdzie żyje. Powieść osnuta wokół Teorii Nadistot.

 „Trylogia Ciągu” Williama Gibsona ma ponad trzydzieści lat i rozgrywa się w świecie, gdzie ludzie mają połączenie z komputerami i cyfrowymi bazami danych. „Neuromancer” to zbiór opowiadań z 1984. W nim znajdziemy historię mężczyzny imieniem Case, który wyrusza w podróż, aby odzyskać połączenie swojego mózgu z komputerem. Po drodze trafia do  Japońskiej Chiby i w działających poza prawem miejscach szuka możliwości odzyskania połączenia. W drugim tomie, czyli „Graf Zero” z 1986 to opowieść o Turnerze, który chce zostać hakerem i w tym celu dokonuje włamania do bazy danych z pornografią. Swoim wyczynem ściąga na siebie zainteresowanie, ale nie do końca takie, jakiego chciał. „Mona Liza Turbo” z 1988 to historia widmowej jaźni, która realizuje swój, nieznany nikomu, plan i wlatuje w niego Monę, dziewczynę bardzo podobną do znanej na całym świecie gwiazdy filmów Angie Mitchell. Sprawa będzie nie tylko skomplikowana, ale niebezpieczna, ponieważ otrze się o japońskie przestępcze podziemie.

„Trylogia Mostu”, również autorstwa William Gibson, jest trochę młodsza i liczy sobie ponad dwadzieścia lat. Znów trafiamy do świata, w którym rozwinęła się nanotechnologia, a ludzie żyją połączeni z wirtualną siecią. Pierwszy tom, czyli „Światło wirtualne” z 1993 to historia zwykłej dziewczyny, która przez przypadkową kradzież nie tak zwykłych okularów wplątuje się w międzynarodową aferę. „Idoru” z 1996 to opowieść o czternastoletniej Chiai McKenzie, która wyrusza do Japonii by odkryć, czy to prawda, że piosenkarz Reza będzie brać ślub z wirtualną, tytułową Idoru. Natomiast „Wszystkie jutra” z 1999 zwiera sobie motyw przewidywania przyszłości, a bohaterowie z poprzednich tomów spotkają się w obliczu zmian, które przeobrażą znany im świat.

Opowiadanie lub mikropowieść (w zależności od wydania) „Irrehaare” Jacka Dukaja z 1993 pokazuje świat, gdzie ludzie żyją w wirtualnym świecie, tytułowym Irrehaare. Nie mogą się z niego wylogować, ale mogą tam zginać. Bohaterem jest tutaj mężczyzna, bez pamięci i imienia, który odkrywając prawdę o sobie odkryje także inne tajemnice.

Książki z gatunku cyberpunk - lista 2

Powieść „Diamentowy Wiek” Neala Stephensona z 1995 jest dość nietypowa jak na cyberpunkowy podgatunek. Przedstawia ona scyfryzowany świat, ale nie pełen zła, tylko taki, gdzie ludziom ogólnie żyje się dobrze. Główną bohaterką powieści jest dziewczyna, którą wychowuje i uczy nietypowa, nanotechnologiczna książka, w której posiadanie weszła przypadkiem.

Książka „Pieprzony los kataryniarza” Rafała A. Ziemkiewicza z 1995 roku pokazuje świat, w którym ludzie mogą wchodzić w wirtualną rzeczywistość za pomocą specjalnych gogli oraz rękawic. Wyjątkiem są tytułowi kataryniarze, którym do tego celu wystarczają tylko specjalne przystawki, ale przez to ich czas w wirtualnym świecie jest ograniczony tylko do siedmiu godzin dziennie.

„Zabawki Gai” z 1998, których autorem jest Rebecca Ore przedstawiają świat z wysoko rozwiniętą technologią, gdzie ludzi łączą swoje umysły z komputerami oraz mogą się odmładzać i modyfikować swoje geny. Normę stanowią także wirtualne podróże turystyczne oraz bojownicy, terroryści i wszelakie zło.

„Czarne oceany” Jacka Dukaja z 2001 roku przenoszą czytelnika do USA, gdzie świat został scybernetyzowany, ludzie poddają się modyfikacjom, a komputery prowadza wojnę ekonomiczną. Nicolas Hunt, główny bohater, będzie lawirować między spiskami i podzielonym społeczeństwem, aby osiągnąć jak największy zysk.

Cykl Takeshi Kovacs Richarda Morgana dzieje się w XXVI wieku i obecnie liczy trzy tomy. Został w nim przedstawiony świat, gdzie ludzie mocno rozwinęli technologię, wyruszyli w kosmos i są wstanie przenosić świadomość z ciała do ciała. Pierwszy tom Modyfikowany węgiel z 2003 to historia Takeshiego Kovacsa, który poznał już czym jest umieranie, po swojej kolejnej śmierci zostaje przeniesiony na odległość wielu lat świetlnych od miejsca swojego aktualnego pobytu – Światu Harlana. Nie dość, że daleko od domu to jeszcze w nowym ciele ląduje w samym środku brutalnego spisku i to w San Francisco na Starej Ziemi. „Upadłe anioły” z 2004 kontynuują przygody tytułowego bohatera. Tym razem w uszkodzonym ciele najemnika bierze udział w rebelii na planecie Sanction IV. Natomiast „Zbudzone furie” z 2006 przenoszą się na Świat Harlana, gdzie Takeshi wpada w sam środek politycznych i technologicznych spisków, w które angażują się także gangsterzy.

„Megalopolis 2077” to polska powieść autorstwa Stefana Króla wydana w listopadzie tego roku. Znajdziemy w niej historię Arrona i Ady, czyli pracownika korporacji, przedstawiciela klasy średniej oraz dziewczyny ze slumsów tytułowego Megalopolis. Choć dzieli ich praktycznie wszystko, to połączy ich walka o wyzwolenie się z reżimu technologicznego.

Książki z gatunku cyberpunk - lista 3

Cykl Gamedec Marcina Przybyłka liczy obecnie sześć tomów i przenosi się w nie tak znów odległą przyszłość. Akcja pierwszego z nich, czyli Granicy rzeczywistości ma miejsce w XXII wieku, gdzie detektyw od gier, czyli tytułowy gamedec tu – Torkil Aymore z Warsaw City prowadzi śledztwa związane z przestępstwami w sieci. Ludzi bowiem mają możliwość grać w wiele gier w świecie wirtualnym za pośrednictwem specjalnych kapsuł. „Sprzedawcy lokomotyw” to drugi tom i kontynuuje on historię Torkila, który tym razem będzie badać sprawę wirusów atakujących zoenetów. W ten sposób uwikła się w międzynarodową aferę.

Trzeci tom, czyli „Zabaweczki” przenosi się w kosmos, gdzie Torkil będzie prowadzić śledztwo związane z zaginionym megastatkiem emigracyjnym. Oprócz tego główny bohater będzie zaangażowany w dwie inne sprawy. „Czas silnych istot” to tom czwarty, gdzie nasz detektyw zmienił się od ostatniego tomu, ale po raz kolejny zostaje zaangażowany w polityczne rozgrywki. Ostatnia piąta część, czyli „Obrazki z Imperium” została wydana w dwóch tomach i kontynuuje przygody gemdeca, który odkrywa tajemniczy kult kobiety – Imperatorki. Jednocześnie Czasy Szczęśliwości okazuję się nie tak szczęśliwe, jak wszyscy myślą i chcieliby myśleć.

Książki z gatunku cyberpunk - lista 4

Powieść „Mrok nad Tokyoramą” Roberta J. Szmidta z tego, 2020 roku ma miejsce w 2077, kiedy to Ziemia jest zniszczona przez katastrofy naturalne i zdegradowana przez człowieka. Ludzie żyją w dzięki technologii, ale niekoniecznie szczęśliwie. Miasta są kontrolowane przez korporacje, krwawe igrzyska gladiatorów są normą, podobnie jak gangsterskie porachunki i łączenie ciała ludzkiego i maszyny. Główna postać, czyli Rafał Tymura w tym niesprawiedliwym i złym świecie obierze drogę zemsty, gdy nagle jego życie gwałtownie się zmieni.

O czym są książki z gatunku cyberpunk?

Cyberpunk jest uznawany za podgatunek fantastyki naukowej. Świat przedstawiany, jaki w nim jest prezentowany, opiera się na mocno rozwiniętej technologii informacyjnej oraz komputerowej. Ludzie mają bezpośrednie połączenia między swoimi umysłami, a wirtualną siecią, mogą doskonalić swoje ciała za pomocą bionicznych protez, przenosić swoją świadomość między ciałami ludzi po prostu żyć w wirtualnej rzeczywistości.

Najczęściej taka wizja przyszłości w żaden sposób nie jest piękna, tylko stanowi antyutopię, a świat sam w sobie jest skorumpowany i rządzony najczęściej przez wielkie technologiczne korporacje. Społeczeństwa opierają się na nierówny podziałach klasowych, są przepełnione przemocą i złem. Często w takich powieściach obok zwykłego człowieka żyją androidy, czyli maszyny do złudzenia przypominające ludzi i mające własną świadomość.

Źródło grafiki: freepik