Zestawienia książek

⏳ 4 min 15 s

Książki z motywem podróży w czasie

Zapraszam na zestawienie książek z motywem podróży w czasie, które są popularnym tematem nie tylko w filmach. Przenoszenie się pomiędzy latami, wiekami, a nawet całymi stuleciami od dawna fascynuje nie tylko naukowców, ale też twórców.

Lista książek z motywem podróży w czasie:

 • Magiczna gondola – Eva Völler
 • Trylogia czasu – Kerstin Gier
 • Strażnicy historii – Damian Dibben
 • Oko jelenia – Andrzej Pilipiuk
 • Obca – Diana Gabaldon
 • Strażnicy czasu – Poul Anderson
 • Spektrum – Nanna Foss
 • Strażnicy Veridianu – Marianne Curley
 • Burton i Swinburne – Mark Hodder
 • Time Riders – Alex Scarrow
 • Mapa czasu – Félix J. Palma
 • Będziesz tam? – Guillaume Musso
 • Koniec wieczności – Isaac Asimov
 • Operacja Dzień Wskrzeszenia – Andrzej Pilipiuk
 • Badacze czasu – Orson Scott Card
 • Zaklęci w czasie – Audrey Niffenegger
 • Siedem śmierci Evelyn Hardcastle – Stuart Turton
 • Pierwszych piętnaście żywotów Harry’ego Augusta – Claire North
Książki z motywem podróży w czasie - lista 1

Trylogia “Magiczna gondola” Evy Völler opowiada o przygodach dwójki młodych ludzi – Anny oraz Sebastiana, którzy gondolą będą podróżować w czasie. Ta dwójka spotyka się w Wenecji, a potem wyrusza do Paryża do wieku XVII, aby zakończyć swoją przygodę w Londynie w wieku XIX. Połączy ich nie tylko tajne stowarzyszenie podróżników w czasie, ale także miłość.

Lista na Lubimy czytać: klik!

Na “Trylogię Czasu” Kerstin Gier składają się trzy tomy ”Czerwień rubinu”, “Błękit szafiru” oraz “Zieleń szmaragdu”. Opowiadają one o nastoletniej Gwen (Gwendolyn Shepherd) i Gideonie, którzy posiadają gen pozwalający im przemieszczać się w czasie. Takich ludzi jest jednak więcej i nie wszyscy mają dobre zamiary, a wśród nich jest właśnie hrabia de Saint Germain. Ta dwójka, która połączy skomplikowana relacja i miłość wspólnie będzie stawiać czoło przeszkodom, odkrywać tajemnice i stanie przeciw strasznemu hrabiemu. 

“Strażnicy historii” to trylogia autorstwa Damiana Dibbena, która opowiada o Tajnych Służbach Straży Historii. Bohaterami są członkowie tego stowarzyszenia udaremniającego manipulowanie dziejami świata. Jake Djones główny i nastoletni bohater będzie przenosić się między wiekami trafiając do czasów renesansu, cesarza Tyberiusza i Londynu z XVII wieku. 

Cykl “Oko jelenia” Andrzeja Pilipuka liczący siedem tomów to historia podróżników w czasie, którzy z różnych powodów przenoszą się do XVI wieku do Norwegii, potem do Polski by zakończyć przygody w wieku XVII. Marek, Staszek oraz Hela przeżywają mocno niecodzienne, zaskakujące przygody.

Cykl “Obca”, którego autorem jest Diana Gabaldon liczy już kilkanaście tomów. Główny trzon cyklu opowiada o przygodach pielęgniarki żyjącej w XX wieku w czasach II wojny światowej Claire Randall i osiemnastowiecznym Szkocie Jamiem Fraserze. 

Książki z motywem podróży w czasie - lista 2

“Strażnicy czasu” Poula Andersona to powieść z 1960, w której Manse Ewerard zostaje zrekrutowany do Patrolu Czasu. Zadaniem tej jednostki jest strzeżenie historii przed tymi, którzy chcą ją zmienić. Jest to pierwsza powieść w cyklu o Patrolu i jedyna z pięciu, które wyszły w języku polskim.

“Spektrum” autorstwa Nanny Foss liczy obecnie dwa tomy. Pierwszy z nich “Leonidy” jest wprowadzeniem do drugiej części “Geminidy”, w której główny nastoletni bohaterowie wyruszają w podróż w czasie.

Trylogia “Strażnicy Veridianu” Marianne Curley jest opowieścią o tytułowych Strażnikach, których zadaniem jest ochrona biegu historii. Główni bohaterowie to Isabel i Ethan, którzy będą stać na straży czasu, zmagać się w problemami wewnątrz swojej jednostki oraz z Zakonem Chaosu. Przy czym w trzecim tomie narracja przejmuje inna para – Matt i Rochelle.

Cykl “Burton i Swinburne” Marka Hoddera liczy sześć tomów, z czego tylko trzy zostały przełożone na język polski. Ich bohaterem jest Sir Richarda Francisa Burtona, który żyje w steampunkowym świecie – elektronika nie nadeszła, za to rozwinęła się technologia pary. Jego przygody będą związane z podróżami w czasie i zmianami historii, gdyż nie wszystko będzie się układać, jak trzeba.

Cyk “Time Riders” Alexa Scarrowa, podobnie jak kilka poprzednich propozycji, opowiada o organizacji podróżników w czasie – Time Riders. Tym razem ta tajna organizacja, do której zostają zwerbowani Liam O’Connor, Maddy Carter oraz Sal Vikram, ma za zadanie naprawić bieg czasu. Dzieje się tak, ponieważ podróże w czasie są powszechne i wielu dąży do tego, aby zmienić bieg historii. Cykl liczy obecnie 9 tomów, a w języku polskim dostępne jest osiem z nich.

Książki z motywem podróży w czasie - lista 3

Książka “Mapa czasu”, której autorem jest Félix J. Palma to pierwszy tom trylogii wiktoriańskiej. Pod koniec wieku XIX powstaje Wehikuł Czasu i specjalne przedsiębiorstwo związane z takimi podróżami. Bohaterowie powieść wyruszają w przyszłość i przeszłość, aby zmienić swój los.

“Będziesz tam?” Guillaume Musso wyróżnia się na tle innych powieści, ponieważ jest współczesny romans. Jego główny bohater Elliott Cooper dostaje kilka pigułek podróży w czasie i postanawia się cofnąć w przeszłość, aby uratować ukochaną żonę Ilenę.

Książki z motywem podróży w czasie - lista 4