Obyczajowe, romans

⏳ 2 min 25 s

Kuzynka Marie Tom I – Agnieszka Janiszewska

Agnieszka Janiszewska w pierwszym tomie powieści „Kuzynka Marie” przenosi czytelnika na ziemie polskie na początku roku 1914. Dwie kobiety połączone więzami krwi a rozdzielone rodzinnym uporem będą szukać drogi do siebie.

Posiadłość i wielkie miasto

„Kuzynka Marie Tom I” przenosi nas do początków wieku XX, kiedy to świat funkcjonował zupełnie inaczej, m.in. ze względu na panujące wówczas normy społeczne. Podróż przez świat sprzed ponad stu lat rozpoczynamy w posiadłości ziemskiej w Korbielowie, gdzie zostaje zaproszona tytułowa Marie będąca kuzynką Emilii, właścicielki posiadłości. Obserwujemy tam piękne domostwo, jego otoczenia oraz zapoznajemy panujące wówczas zwyczaje.

Później przenosimy się do Paryża, miasta zupełnie różnego od spokojnej posiadłości i dowiadujemy się więcej o rodzinie głównej bohaterki. Razem z nią przemierzamy ulice tej Europejskiej stolicy, jak i jej rodzinnego miasteczka. Zwyczaje panujące w tym kraju nie różnią się zbytnio od tego, jak wygląda codzienność na ziemiach polskich.

Ta odmienna od siebie sceneria jest tłem dla wydarzeń, a właściwie spotkań i rozmów rodzinnych. Bo fabuła w „Kuzynce”, jak przystało na powieść obyczajową, kładzie nacisk na relacje ludzi, ich przeżycia czy codzienność. Próżno tu szukać szybkich zwrotów akcji, ale niestety wielkich przeżyć i uniesień też nie ma. Jest nader spokojnie, nader bez skandali, nie licząc tego, co się kiedyś tam w przeszłości wydarzyło.

Kuzynki i ich rodziny

Podobnie jak same wydarzenia, tak i bohaterowie w „Kuzynce Marie Tom I” są spokojni, stonowani i nie bardzo się od siebie różnią. Marie i jej kuzynka odróżniają się zaledwie kilkoma cechami i gdyby nie imiona czy specyficzna historia każdej z nich, to właściwie byłyby nie do odróżnienia. Podobnie jest z pozostałymi postaciami, niestety.

Oryginalna, w miarę, jest tylko matka głównej bohaterki, ale bardziej ze względu na swoją przeszłości niż cechy charakteru. Zachowanie jej wynika właśnie z tego co przeżyła i co obecnie ją spotyka. Dość ciekawie wypada także Nathalie, żona jednego z braci Marie, ale jest jej zbyt mało by wybiła się ponad innych bohaterów.

Podsumowanie recenzji

“Kuzynka Marie Tom I” Agnieszki Janiszewskiej to powieść dobra, nawet ciekawa, ale niezbyt wciągają i stosunkowo krótka. Autorce udało się wykreować spójny, interesujący świat bazujący na realiach historycznych, ale zabrakło w nim mocnych akcentów. Podobnie sprawa wygląda z postaciami – jest ich sporo, ale są bardzo do siebie podobni i trochę bez wyrazu. Powieść jest mocno przeciętna, lecz nie jest zła, ale wybitna także nie. Czyta się ja dobrze, choć monotonia i wszechobecny spokój mogą zmęczyć i zniechęcić do dalszego czytania.

Plusy:

  • wątek rodzinny kuzynek

Minusy:

  • kreacja bohaterów
  • bardzo wolne tempo

Szczegóły:

Cykl: Kuzynka Marie

Numer tomu: I

Liczba stron: 236

Numer wydania: I

Data pierwszego wydania: 29.07.2020

Data tego wydania: 29.07.2020

Wydawnictwo: Novae Res