Obyczajowe, romans

⏳ 2 min 11 s

Kuzynka Marie Tom II – Agnieszka Janiszewska

Agnieszka Janiszewska w kontynuacji swoje powieści o dwóch kobieta w „Kuzynce Marie Tom II” pokazuje już okres wojny. Główna bohaterka porzuca rodzinne miasto i rusza do Paryża.

Nadeszła wojna

W „Kuzynce Marie Tom II”, czyli drugim tomie historii o tytułowej bohaterce obserwujemy jej życie podczas I Wojny Światowej. Młoda kobieta chcąc przysłużyć się ojczyźnie podejmuje się pracy w szpitalu, gdzie leczy się żołnierzy z frontu. Oprócz tego stara się pomagać bratowej opiekującej się małym dzieckiem.

Marie, która mieszka wówczas w Paryżu, poznaje parę osób w wyższych sfer oraz męża swojej matki (nie jest jej ojcem). Znajomości te przyczynią się do odkrycia kolejnych faktów o rodzinie, które mocno zaskoczą kobietę. Patrząc całościowo na fabułę, można powiedzieć, że wojna mocno zmieni życie tej bohaterki i nie przyniesie wiele nowych wieści od Emilii z Korbielowa.

Niestety, choć Agnieszka Janiszewska ma spore pole do pokazania okrucieństwa i skutków wojny, to ledwie muska ten temat i oszczędza czytelnikowi wszystkich przykrych obrazów. Nie mam relacji z tego, co dokładnie dolega chorym w szpitalu ani rozpisanych scen, które mogłyby zobrazować wspominaną parokrotnie ciężką pracę pielęgniarek. Wojna jest więc przykrym tłem, które zmienia życie bohaterów, ale nie budzi wielkich emocji, sprawia wrażenie bardzo odległej.

Podobnie, jak w poprzednim tomie tak i w ‘Kuzynce Marie Tom II” mamy sporo różnych bohaterów, lecz oni również dają się być swoimi kopiami. Rozróżniają je nie cechy charakteru, zachowanie czy poglądy, ale tylko nazwiska i pochodzenie. Nawet Jeanne, choć ponoć bardzo różna od postaci czołowej, to jest tak bardzo do niej podobna. Postacie wypadają tutaj słabo, choć zostali wykreowani zgodnie z historycznymi realiami.

Podsumowanie recenzji

„Kuzynka Marie Tom II” Agnieszki Janiszewskiej to powieść przeciętna, tocząca się swoim spokojnym rytmem. Świat przedstawiony oddaje realia historyczne i choć wydarzenia są bogate, to jednak postaciom i temu, co wokół nich brak wyrazistości. Przez to powieść nie bardzo wciąga, choć nie można jej zarzucić braku logiki czy niespójności.

Cała historia zawarta w tych dwóch tomach, sama w sobie, jest ciekawa i złożona, ale czegoś zabrakło, by móc śledzić ją z zapałem. Przedstawiane codzienne życie we Francji nie pociąga, nie intryguje i nie budzi sympatii do bohaterów. Powieść czyta się jednak szybko, gdyż jest lekka.

Podsumowując, ta dylogia miała potencjał, ale niestety nie został wykorzystany.

Plusy:

  • wątek rodzinny kuzynek
  • Marie jest wierna swoim postanowieniom

Minusy:

  • kreacja bohaterów
  • bardzo wolne tempo
  • wojna nie jest tu brutalna

Szczegóły:

Cykl: Kuzynka Marie

Numer tomu: II

Liczba stron: 267

Numer wydania: I

Data pierwszego wydania: 23.05.2020

Data tego wydania: 23.05.2020

Wydawnictwo: Novae Res