Powieść historyczna

⏳ 3 min 35 s

Łączniczki z Paryża – Pam Jenoff

„Łączniczki z Paryża” Pam Jenoff to historia rozgrywająca się w czasach II Wojny Światowej i opowiadająca o kobietach, które odważnie ruszyły na front. Nie walczyły z bronią w ręku lecz przekazywały informacje. Misja mniej krwawa ale nie mniej ważna niż inne.

Zdecydowane by służyć

Powieść „Łączniczki z Paryża” pokazuje nam trzy historie w dwóch liniach czasowych. Jedna z nich, ta wprowadzająca nas w fabułę, będzie dotyczyć Grace Healey, która w 1946 w nowym Jorku znajduje walizkę należącą do Eleanor Trigg. Druga, rozpoczynająca się w 1943 będzie związana właśnie z Elenor pracującej dla wojsk francuskich podczas II Wojny Światowej. Natomiast trzeci wątek opowie o Marie Roux mieszkającej w Londynie, która w 1944, w schyłku wojny, zwerbowanej na łączniczkę i przerzuconej do Francji.

Na kartach książki Pam Jenoff będzie przeplatać te trzy historie rozdział po rozdziale ukazując losy trzech odważnych kobiet stawiających czoła codzienności i wyzwaniom. W ten sposób wchodzimy w historyczne kulisy historii o tych, które postanowił wspomóc swój kraj w walce z wrogiem oraz dołożyć swój trud na drodze do wolności.

Trzy historie

Łączniczki z Paryża” Pam Jenoff niesie w sobie spory ładunek emocjonalny rozpisany pomiędzy trzy bohaterki. Ukazuje także normy społeczne jakie obowiązywały ówcześnie, a przede wszystkim podejście do kobiet jako do kogoś mniej znaczącego czy inteligentnego.

Na przykładzie Eleanor Trigg pokazano niechętne podejście decydentów do kobiet, które miały pomysły i chęć działania. Sama kreacja postaci też jest niezwykle ciekawa, bo autorka stworzyła kobietę ambitną przekładającą życie prywatne ponad pracę. Ta bohaterka jest surowa, skuteczna i bardzo zdeterminowana na drodze do celu. Duże znaczenie dla niej ma walka o ojczyznę.

Podobną determinacją wykaże się Marie Roux, najpierw szkolona na łączniczkę a potem pracująca na terenie zajętym przez Niemców. Ją napędzać będzie miłość do córki i chęć zapewnienia jej lepszej przyszłości. Natomiast Grace Healey z Nowego Jorku to postać zgoła inna, lecz również wykazująca się odwaga i zdeterminowana w dążeniu do celu, ale w pokojowych okolicznościach.

Kobiety zostały wykreowane z wielką starannością i niestety wydarzenia zdają się ogrywać trochę rolę poboczna i być tylko tłem by pokazać wyraziste i silne sylwetki bohaterek. Ale to tylko takie wrażenie.

Warto też zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt a mianowicie na postacie męskie, które zostały zupełnie inaczej rozpisane w każdej z tych historii. Na szczęście autorka nie zrobiła z facetów miazgi i mamy zarówno słabsze jak i mocniejsze, dobre i złe charaktery ładnie wpisujące się w fabułę tej książki.

Wróćmy jednak do wydarzeń bo one są tutaj istotne. „Łączniczki z Paryża” nie są zbyt obszerne i czyta się je szybko a to za sprawą dobrze rozpisanych scen, które ukazują tylko to, co najważniejsze. Każdy detal, myśl i słowo zdają się być starannie przemyślane i wyselekcjonowane. W tym wszystkim nie brakuje elementów zaskakujący a przede wszystkim wzruszających, chwytających za gardło. Każda z przedstawionych opowieści nie tylko nie mówi nam, gdzie nas zaprowadzi ale ma sobie to coś, co zapada w pamięć.

Podsumowanie recenzji

„Łączniczki z Paryża” Pam Jenoff to bardzo dobra powieść historyczna ukazująca w ciekawy sposób losy trzech różnych kobiet. Dwie linie czasowe splatają się ze sobą w interesujący sposób prowadząc nas przez fabułę płynnie i wypełniając ją przede wszystkim wzruszeniami i paroma zaskakującymi zdarzeniami.

Reasumując mogę spokojnie zaznaczyć, że opierając się na prawdziwych historiach autorka stworzyła bardzo dobrą opowieść. Przeszkadzało mi w niej właściwie tylko to przeplatanie opowieści, które zwyczajnie mi nie leży i tak trochę mało rozbudowany wątek łączniczek. Tak – zdecydowanie chciałabym poznać więcej losów tych niezwykłych kobiet.

Ogólnie – gorąco polecam, bo mimo paru wad to naprawdę dobra książka.

Szczegóły:

Liczba stron: 446

Numer wydania: I

Data pierwszego wydania: 29.01.2019

Data pierwszego wydania PL: 13.04.2021

Data tego wydania: 13.04.2021

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka