Thriller, kryminał, sensacja

⏳ 3 min 30 s

Miejsce i imię – Maciej Siembieda

Drugi tom przygód Jakuba Kani czyli „Miejsce i imię” Macieja Siembiedy znów tak sprawnie łączy fikcję i historię, że nie wiemy gdzie jedno się kończy a drugie zaczyna. Tym razem padło na rok 2011 oraz czasy II Wojny Światowej, Żydów i holenderskie diamenty.

Różne lokacje

W powieści „Miejsce i imię” mamy, tak jak poprzednio, narrację wieloosobową, ale tym razem dwie linie czasowe. Współczesna, związana z Jakubem Kanią będzie się rozgrywać w roku 2011 i obracać wokół Góry Świętej Anny i mieszczącego się tam niegdyś obozu pracy nadzorowanego przez SS-manów. Wątek przeszły będzie dotyczyć Dawida Schwartzmana, żyda, szlifierza diamentów z Amsterdamu o dość bogatej przeszłości. Jego najważniejsza część będzie rozgrywać się właśnie w czasie II Wojny Światowej. Natomiast razem z postaciami pobocznymi odwiedzimy także kilka mniej znaczących dla fabuły miejsc.

Dla fabuły największe znaczenie będzie mieć jednak owa Góra, a inaczej mówiąc Annaberg wraz z Holandią i pochodzącymi stamtąd szlifierzami diamentów. Kania nieźle się namęczy by odkryć prawdę, ale zbyt prosto to mu nie pójdzie. Dodatkowo sprawą zainteresują się też osoby postronne i w ogóle całe dochodzenie mocno się mu skomplikuje. Historia jednak na tym mocno zyska, bo nie będzie prosta i poruszy parę ciekawych wątków.

Maciej Siembieda w tej książce wykreował fascynujący wątek przeszły sprawnie łącząc wiele elementów od ideologii ówczesnych Niemiec, przez chęć bogacenia się aż po zwyczajnych Polaków. Dzieje się sporo, w dość szybkim tempie i czuć tę grozę wiszącą nad zdolnym Dawidem, któremu los zdaje się wybitnie nie sprzyjać i mężczyzna przemierzy bowiem daleką drogę. Równocześnie też zagęszcza się atmosfera wokół wątku współczesnego, bo sprawa krok po kroku zmierza do finału i staje się bardziej emocjonująca.

Nie bez znaczenia będzie wątek związany z Hitlerem i jego ideologią oraz wydarzeniami, które wówczas rozgrywały się w Europie. Autor w konkretnych scenach czy rozmowach zamieści odniesienia do obozów pracy, powstających dzielnic żydowskich czy wywózki ludności i żołnierskiego życia.

Holendrzy, Niemcy, Polacy i inni

W tej powieści, obok mnogości miejsc, dostajemy także sporo postaci, bo obok głównych, czyli wspomnianego Kani oraz Schwartzmana, jest niemała grupa bohaterów pobocznych. Nie mam tu na myśli tylko rodziny Jakuba, ale też jego byłego przełożonego czyli Plucha czy też intrygująca Teresę Barską. Ciekawie wypadają także “grube ryby” wraz z zatrudnianymi przez nich “pomocnikami”.

W „Miejscu i imieniu” postacie z przeszłości stworzone przez Macieja Siembiedę też wypadają świetnie, bo mamy znawców i szlifierzy diamentów, którzy wiedzą co ma jaką wartość oraz laików, dla których kamyk to kamyk. Jedni i drudzy znajdują się w różnych grupach społecznych, a barwność SS-manów także zasługuje na duży plus. Postacie Polaków z okolic Annaberga, choć właściwie epizodyczne, są różnorodne i wielowymiarowe.

Podsumowanie recenzji

„Miejsce i imię” Macieja Siembiedy to wciągająca i zaskakująca powieść łącząca historię i fikcję dotyczącą obozu przy Górze Świętej Anny z czasów II Wojny Światowej. Jej wielowątkowość tworzy niepowtarzalny, momentami naprawdę ciężki klimat z rosnącym napięciem i tym uczuciem uciekającego spod nóg czasu. Autor pokazał w niej też wiele odcieni życia od chciwości, miłości, przez zawiść aż po zwykłą ludzką nikczemności i to poczucie niesprawiedliwości losu.

Akcja raz zwalnia, raz przyspiesza, ale nie nuży i nie jest monotonna, a całość bardzo dobrze ze sobą współgra tworząc spójną opowieść pełną różnorodnych i charakterystycznych postaci. Nie zabrakło też w niej elementów lżejszych, czasem trochę humorystycznych dających sposobność na złapanie oddechu w tej niezbyt przyjemnej i optymistycznej (jeśli chodzi o wydarzenia) powieści.

Podsumowując – gorąco polecam, bo to naprawdę świetna książka, która czyta się szybko na jednym wdechu.

Plusy:

  • pomysł na historię
  • kreacja postaci
  • wydarzenia

Szczegóły:

Cykl: Jakub Kania

Numer tomu: II

Liczba stron: 481

Numer wydania: I

Data pierwszego wydania: 14.03.2018

Data tego wydania: 14.03.2018

Wydawnictwo: Wielka Litera