Recenzje filmów

⏳ 1 min 58 s

Na noże – wszystko zostaje w rodzinie?

„Na noże” to oryginalny kryminał z ciekawą historią i zawiłościami. Do samego końca nie wiemy, co tak właściwie się wydarzyło i kto jest winny morderstwa. W międzyczasie sprawa się komplikuje, bo na jaw wychodzi testament. Będzie się działo.

Mała przestrzeń

Coraz bardziej podobają mi się czy to filmy czy to książki rozgrywające się na małych, nieraz zamkniętych przestrzeniach. Takie miejsca są świętym polem do stworzenia mięsistej fabuły i obserwowania ludzkich zachowań, lecz nie jest to łatwym zadaniem. Zdecydowanie jednak udało się to twórcom filmu „Na noże”. Tutaj akcja ma miejsce głównie w posiadłości tragicznie zmarłego Harlana Trombleya, gdzie wciąż przebywa jego bardzo ekscentryczna i bardzo bogata rodzinka.

Dom jest niby duży i ma wiele pokoi, ale to jednak wciąż w jakiś sposób przestrzeń ograniczona. Poza nią pozostaje Marta Cabrera, czyli opiekunka starszego pana. Sporadycznie też akcja przenosi się do jej domu i do innych miejsc, ale główny trzon i tak rozgrywa się w posiadłości.

Na noże - kadr

Doborowe towarzystwo

Bohaterów jest tu sporo, bo oprócz niemałej rodzinki mamy też policjantów. Śledztwo zaś do współpracy z policją prowadzi, nie mniej ekscentryczny niż familia, detektyw Benoit Blanc (w tej roli Daniel Craig).

Mamy więc małą lokalizację ze sporą grupą bardzo różnorodnych charakterów plus nie pasującą tam nijak opiekunką i zarazem pielęgniarką zmarłego. Dojście do tego, kto zabił w cale nie będzie łatwe, ponieważ każdy z członków rodziny ma coś do ukrycia, no może poza babunią, która za wiele ani się nie rusza ani też nie mówi.

Ciekawym elementem dodatkowo gmatwającym sprawę jest odczytanie testamentu zmarłego. Harlana po śmierci pokazał dobitnie swoim latoroślom co o nich sądzi, wkurzając ich przy okazji i podsuwając im nikczemne pomysły. Groteski w tym wszystkim nie brak, jednak całość jest świetnie wywarzona.

Na noże - kadr

Do brzegu

Podsumowując, to „na noże” jest jednym z lepszych filmów jakie oglądałam w ostatnim czasie. Wciągnął mnie bez reszty i zaintrygował, a sam finał był zaskakujący. Praca kamery, gra aktorska i miejsca akcji świetnie komponowały się z fabułą, podobnie jak muzyka.

Polecam, bo to kawałek dobrego kina.

Szczegóły:

Reżyseria: Rian Johnson

Scenariusz: Rian Johnson

Gatunek: Dramat, komedia, kryminał

Czas trwania: 2h 10 min

Data premiery światowej: 7 września 2019

Data premiery polskiej: styczeń 2020