Literatura młodzieżowa

⏳ 3 min 24 s

Na straży sekretu – Trenton Lee Stewart

Powieść „Na straży sekretu”, którą napisał Trenton Lee Stewart, to historia Rubena, który przypadkiem odnajduje stary zegarek. Urządzenie nie odmierza jednak czasu i sprowadzi na chłopca kłopoty oraz sprawi, że pozna niezwykłą rodzinę Meyersów.

Draka o zegarek

Trzon powieści stanowi mały zegarek z kluczykiem, który ktoś ukrył w dziurze w ścianie budynku, wysoko nad ziemią. Jedenastoletni Ruben Pedley znajduje go przypadkiem i chcąc dowiedzieć się o nim więcej wybiera się na torune po antykwariatach i zegarmistrzach w mieście. Chłopiec nie jest świadom, że ktoś tego zegarka szuka od wielu lat i w ten sposób ściąga na siebie niebezpieczeństwo, w tym zainteresowanie groźnego Smugi. Mężczyzna ten trzyma całe miasto New Umbra w swojej garści.

Sam zegarek nie jest też takim zwykłym przedmiotem, bo nie odmierza czasu. Wiąże się z nim bowiem tajemnica, którą Ruben odkryje kilkadziesiąt kilometrów od rodzinnego miasta u podnóża latarni morskiej. Zdobędzie tam też wierną przyjaciółkę Penny i wraz z nią wypakuje się w kolejne kłopoty.

Długa historia

Opis książki „Na straży sekretu” jest fascynujący i zapowiada magiczną opowieść pełną przygód, idealną dla młodszej młodzieży czy też dzieci.

Zmierza wprost ku niebezpiecznej przygodzie – pełnej ciekawych postaci, zdradzieckich pułapek i ucieczek w ostatniej chwili. Wyrusza, by rozwiązać zagadkę, zanim będzie za późno.

I niestety opis mija się z prawdą. Powieść, w znacznej części, to rozmyślania głównego bohatera nad swoim postępowaniem, omawianiem najlepszego rozwiązania czy też ukrywaniem się. Co, jak na tak młodego człowieka jest doprawdy niezwykłe. Natomiast owe zdradzieckie pułapki i ucieczki pojawiają się właściwie pod sam koniec książki (dokładnie w rozdziale 28 zaczynającym się na str 385). Zagadek do rozwiązania nie ma w sumie zbyt dużo i nie są jakieś przesadnie skomplikowane.

Zdecydowanie też nie czuć tego napięcia, uciekającego czasu i wiszącej na bohaterami presji związanej ze znaleziskiem. Jednakże fabuła jest solidnie skonstruowana, podobnie jak kreacje postaci. Ruben, uczeń gimnazjum, jest dobrym i ciekawym bohaterem. Świetny kontrast stanowi dla niego przebojowa Penny o grzywie rudych włosów, z którą chłopiec szybko się zaprzyjaźni. Pani Genevieve, też wypada nieźle, choć jej postaci niezbyt pasuje do tej przydługiej historii.

No właśnie – po opisie można spodziewać się przygotówki, która porwie jak rwąca rzeka, a napięcie nie spadnie do samego końca. Jest jednak inaczej. Jest to opowieść spokojna, siląca się na mądrości i pokazanie, że outsider też może przeżyć coś szalonego i zostać bohaterem. I jak już tu jesteśmy, to fizyczne wyczyny Ruben powodowały, że ze zdziwienia unosiłam brwi. To, czego dokonywał ten chłopiec zdecydowanie budziło moje wątpliwości poprzez nierealistyczne przedstawienie.

I choć pomysł na historie jest świetny, postacie są barwne a wydarzenia, w gruncie rzeczy, całkiem ciekawe, to nie jest to powieść bardzo dobra. Coś po drodze nie do końca wyszło, przez co ciężko jest wczuć się i dać się ponieść. W sumie to dawno mnie żadna książka tak nie wymęczyła, a już na pewno nie książka dla dzieci.

I jeszcze słówko o wydaniu, bo jest bardzo ładne – twarda oprawa, ciekawe ilustracje na okładce przyciągają wzrok. Tylko, gdyby ten druk był większy, nikt by się pewnie nie pogniewał.

Podsumowanie recenzji

„Na straży sekretu” to po prostu dobra książka, ciekawa i momentami naprawdę wciągająca, jednak nie zachwyca. Barwni bohaterowie nie przeżywają zapowiedzianych przygód, a narracja jest raczej cięższa niż lżejsza.

Trenton Lee Stewart miał zdecydowanie bardzo dobry pomysł na opowieść o przyjaźni, szlachetności czy tajemnicach, lecz wykonanie nie do końca wyszło. A szkoda, bo po opisie zapowiadała się naprawdę pasjonująca przygoda z artefaktem w tle.

Plusy:

  • pomysł na wydarzenia
  • kreacja postaci

Minusy:

  • ciężka narracja
  • opis nieadekwatny do zawartości

Szczegóły:

Liczba stron: 542

Numer wydania: I

Data pierwszego wydania: 27.09.2016

Data pierwszego wydania PL: 15.04.2020

Data tego wydania: 15.04.2020

Wydawnictwo: Dwukropek