Literatura dziecięca

⏳ 2 min 23 s

Odrobina czarów – Michelle Harrison

Czasem wystarczy „Odrobina czarów” i wie to Michelle Harrison przedstawiając dalsze losy sióstr Wspacznych. Trzy dziewczynki, nad którymi teraz nie ciąży klątwa, wyruszają na wyprawę aby pomóc Błądce odkryć prawdę o ojcu.

One trzy

„Odrobina czarów” to druga część historii o Charlie, Betty i Fliss (pierwsza to “Szczypta magii”). Tym razem pewnej mglistej nocy koło gospody „Kieszeń Kłusownika”, będącej ich domem, spotykają one mała dziewczynkę imieniem Błądka. I wtedy zaczynają się dziać rzeczy, lecz to dopiero początek ich kłopotów a zarazem wielkiej przygody.

W podróży przyda im się łódź, bo popłyną ogrywać tajemnice związane z legendą o wielkim skarbie. Aczkolwiek przede wszystkim misją sióstr będzie pomoc dziewczynce w odkryciu prawdy o jej ojcu. Tak więc dla odmiany opuszczamy Wronoskał i wraz z Wspacznymi udajemy się na morze ku niebezpieczeństwom. Po drodze natrafimy na piratów i poznamy rozwiązanie kilku zagadek.

Razem damy radę

Michelle Harrison w drugiej części przygód o trzech zupełnie różnych dziewczynkach znów tworzy piękną historię przygodową. Tak jak poprzednio na drodze sióstr stanie sporo wyzwań i poznają one mniej lub bardziej przyjaźnie nastawionych ludzi.  Koncept jest więc ten sam – pchnąć Wspaczne w podróż, tym razem większą, lecz nie mniej szaloną, i pokazać jak radzą sobie w tym wszystkim z pomocą przyjaźni, miłości i tytułową odrobiną czarów.

Każdego spotyka czasem jakieś nieszczęście. (…) Chodzi tylko o to, jak sobie z tym radzimy.

Piękne w tej historii jest to, że jest do inna, zupełnie nowa przegroda, choć oparta na podobnym schemacie, to jednak z całkiem nowymi wydarzeniami. W ten sposób możemy lepiej poznać Charlie, Betty i Fliss. Wciąż jednak każda z bohaterek jest inna, ma inne podejście do nadchodzących kłopotów oraz sposób na radzenie sobie z nimi.

Ich kreacja jest po prostu świetna i wraz z relacjami jaki tworzą oraz wielowątkowością opowieści, całość zyskuje głębię. To w połączeniu z lekkim humorem oraz bogatym światem daje powieść z morałem, mogąca podobać się nie tylko dzieciom, ale też dorosłym czytelnikom.

Wchodzenie tutaj w szczegóły, jakiekolwiek szczegóły, byłoby już spolerowaniem całej wyprawy Wspacznych i tego, co będzie się dziać, a dzieje się dużo. Na szczęście podróży w czasie tutaj już nie mamy, więc przyczepić się nie bardzo mam do czego.

 Podsumowanie recenzji

„Odrobina czarów” Michelle Harrison to ciepła, zabawna i optymistyczna powieść pełna ekscytujących przygód, w której nie brak magii. Lekko napisana z bogatymi barwnym światem i dobrze wykreowanymi, fascynującymi postaciami to idealna pozycja dla dzieci i dorosłych.

Szczegóły:

Cykl: Szczypta magii

Numer tomu: II

Liczba stron: 416

Numer wydania: I

Data pierwszego wydania: 06.02.2020

Data pierwszego wydania PL: 28.10.2020

Data tego wydania: 28.10.2020

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie