Literatura piękna

⏳ 3 min 17 s

Poradnik pozytywnego myślenia – Matthew Quick

Nie łatwo być optymistą, zwłaszcza, gdy się jest wyjątkowym. „Poradnik pozytywnego myślenia”, który napisał Matthew Quick w zasadzie mówi o pozytywnym podejściu do życia, ale nie tak do końca. Tytuł bowiem nie oddaje tej nieoczywistej historii zawartej.

Małe miasteczko 

Akcja powieści „Poradnik pozytywnego myślenia” rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych w roku 2006 w Collingswood, gdzie wraz z rodzicami mieszka Pat. Jest to małe miasto, do którego główny bohater powraca po pobycie, jak możemy domniemywać, w szpitalu dla osób z zaburzeniami psychiatrycznymi. Od tego momentu obserwujemy jego codzienne życie i zmagania z problemami, których nie do końca jest świadom. Podążamy za nim, gdy uprawia sport, spotyka starych znajomych i gdy wybiera się na mecz Orłów. Razem z nim dowiadujemy się, co właściwie wydarzyło się te cztery lata temu i co się stało z Nikki.

Pomimo tego, że powieść pokazuje codzienność Pata nie brak w książce przełomowych momentów, które mają duże znaczenie dla fabuły. W związku z narracją pierwszoosobową, bogatą w przemyślenia bohatera możemy się odpowiednio wczuć w te ciężkie czy też istotne dla niego sytuacje. Widzimy jego zmagania z podstawowymi elementami funkcjonowania w społeczności, w tym nawiązywania relacji i radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.

Matthew Quick w tej książce, w ten sposób, ukazuje wnętrze człowieka innego, odmiennego, który z jakiś powodów nie radzi sobie z życiem społecznym. Droga obrana przez autora w „Poradniku pozytywnego myślenia” jest dobra, ale stosunkowo monotonna. Bardzo mocno skupia się on na wielu szczegółach z życia Pata, które nie do końca są potrzebne czy istotne. Zabrakło tutaj także punktu odniesienia pokazującego poprzednią „wersję” postaci. Dzięki temu wszystkie jego starania o Nikki, właściwie będące osią tej powieści, wybrzmiewałyby lepiej.

Pat i jego rodzina, przyjaciele

Sama kreacja postaci w „Poradniku pozytywnego myślenia” nie jest zła, gdyż mam lekkie przełamanie tego, czego moglibyśmy się spodziewać. Matthew Quick stworzył, jakby na to nie spojrzeć, chorego człowieka, ale z bardzo pozytywnym nastawieniem do życia. Towarzyszy mu wspierająca, otaczająca miłością i chroniąca go niczym małego chłopczyka, matka. Ojciec jest inny – chłodny, wycofany. I co mnie zaskoczyło – to małżeństwo nie jest piękne, szczęście – w książce przeżywa kryzys, widzimy rodzinny konflikt.

Oprócz najbliższej rodziny Pat nawiązuje, a raczej próbuje nawiązać, powtórne relacje ze swoim dawnym kolegą Ronnie, który doczekał się już uroczej córeczki. Poznaje także młodą wdowę Tiffany, która najprawdopodobniej też ma „problemy” podobne do niego. Jest i Cliff, terapeuta, któremu zależy na mężczyźnie, ale nie szufladkuje go, lecz raczej stara się mu pomóc zrozumieć samego siebie i świat wokół. Są to postacie różnorodne, niejednoznaczne i całkiem żywe, choć brakuje im trochę kolorów, wyrazistych scen, w których mogliby dać z siebie więcej.

Podsumowanie recenzji

„Poradnik pozytywnego myślenia” Matthew Quick to książka opowiadająca interesującą historię o zagubionym człowieku. Jest nieoczywista, toczy się spokojnym rytmem i niestety niezbyt wciąga. Barwne postacie czy niektóre wydarzenia wypadają nieźle, ale zabrakło w powieści szerszej perspektywy mówiącej kim był Pat wcześniej. Nie mając punktu odniesienie ciężko jest się wczuć w głównego bohatera.

Owianie tajemnicą przełomowego punktu w życiu Pata było dobry pomysłem, ale ukrywanie jego wcześniejszego życia przed czytelnik już niekoniecznie. Za dużo mamy też tej codzienności i jego zmagań, które rozwlekają całą powieść zabierając jej dynamikę. Ogólnie ujmując „Poradnik” to książka dobra, nawet ciekawa, choć średnio wciągająca.

Plusy:

  • pomysł na historię
  • kreacja głównego bohatera

Minusy:

  • brak konkretnych informacji, kim wcześniej był Pat
  • szerokie opisy spowalniające fabułę

Szczegóły:

Liczba stron: 374

Numer wydania: I

Data pierwszego wydania: 27.04.2010

Data pierwszego wydania PL: 06.03.2013

Data tego wydania: 06.03.2013

Wydawnictwo: Wydawnictwo Otwarte