Próby ognia i wody - Aneta Jadowska - recenzja - grafika do wpisu

Próby ognia i wody – Aneta Jadowska

„Próby ognia i wody” Anety Jadowskiej to zbiór opowiadań, z których jedno poprzedza wydarzenia z „Afery na tuzin rysiów”, czyli pierwszego tomu Kronik Sąsiedzkich. Drugie dzieje się w trakcie, a trzecie po.

Wprowadzenie i coś więcej

Zacznijmy od konkretów. „Czym karmię swoje demony” to opowiadanie, którego akcja dzieje się przed „Aferą na tuzin rysiów” będącą powieścią. Znajomość opowiadania nie ma znaczenia dla fabuły jako takiej, ale pozwala lepiej zrozumieć pewne początkowe wydarzenia. Można więc czytać je przed jak i po, choć ja polecam, mimo wszystko, przed. Sama akcja rozwija się stopniowo, czuć że w tle czai się jakaś tajemnica i dzieje się wokół coś dziwnego. Ten spokojny rozwój wydarzeń sprawia, że samo zakończenie jest bardzo intensywne i staje się typową burzą nastałą po ciszy.

Drugie opowiadanie „Ręce pełne rysiów” rozgrywa się w trakcie trwania „Afery” i przedstawia przygody opiekunów gromadki rysiów. Z tego też względu zdecydowanie należy czytać je po skończeniu „Afery”. I ma ono swoje słabe i mocne strony. Te słabe dotyczą opieki na dziećmi, które są w sumie nietypowe, ale to wciąż dzieci. Natomiast mocna strona to przekaz, jaki można wyczytać z całości. Nie jest, na szczęście, nachalny i wpływa samoistnie z wydarzeń.

Trzecie zaś, czyli „Haczyki w sercu”, najkrótsze z nich wszystkich, opowiada o niełatwej relacji między Nikita a jej berserkiem Brynjarem. Oboje będą przepracowywać niełatwe wydarzenia, jakich byli świadkami w ostatnim czasie. I takie krótkie sceny też są istotne w rozbudowie świata, bo pokazują głębię bohaterów, nadają im większego realizmu i wiarygodności.

Rozbudowa świata

Aneta Jadowska w zbiorze opowiadań „Próby ognia i wody” rozbudowuje swoje uniwersum o kolejne wydarzenia i rozszerza kreację znanych już bohaterów. Robi to w typowym dla siebie stylu stawiając na drodze postaci trudne sytuacje i liczne wyzwania, którym muszą sprostać. W trakcie pokonywania trudności przekonają się jednak o własnej wartości, rozwiną się i poznają siłę przyjaźni czy też miłości.

Przygody są intrygujące, ich rozwój potrafi zaskoczyć a sprawna narracja powoduje, że wciągają i czyta się je lekko. Pełne emocji, wydarzeń i takich prostych mądrości te opowiadania się po prostu bardzo dobre i na pewno przypadną do gustu fanom pisarki.

Na co warto zwróci też uwagę to to, że styl autorki staje się coraz lepszy, tworzy coraz dojrzalsze postacie i widać, że przebyła długa drogę twórczą od momentu pierwszego tomu o Dorze Wilk.

I jedyne co może przeszkadzać co niektórym, to jednak ten pozytywny, czasem mało realistyczny wydźwięk. Bo Nikita, co by nie była, z każdej opresji wychodzi żywa i trochę tylko pokiereszowana. Wprawdzie, nie tak jak niezniszczalna Dora, daje sobie pomóc i ma sporo wsparcia, jednak te słodkie zakończenia czasem potrafią zirytować.

Podsumowanie recenzji

„Próby ognia i wody” Anety Jadowskiej to bardzo dobry zbiór trzech opowiadań, które zapadną w pamięć i rozbudują znany nam świat. Wciągające, świetnie napisane i zachowujące sens historie czyta się lekko, mimo że same w sobie nie są lekkie. Aneta Jadowska nie boi się konfrontować postaci z trudami życia, ale gdzieś z tego wypływa nadzieja i jakaś radość.

Polecam więc te opowiadania i to do czytania w kolejności wyżej wspomnianej:

„Czym karmię swoje demony” – przed „Aferą”, a „Ręce pełne rysiów” i „Haczyki w sercu” już po niej.

Plusy:Minusy:
+ rozbudowa świata
+ kreacja bohaterów
– bohaterowie zawsze wychodzą cało

Szczegóły:
Liczba stron: 320
Numer wydania: I
Data tego wydania: 18.05.2022
Wydawnictwo: SQN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *