Fantastyka

⏳ 2 min 11 s

Równoumagicznienie – Terry Pratchett

Terry Pratchett w książce „Równoumagicznienie” prezentuje nam nowych bohaterów ze Świata Dysku. Tym razem jest to Czarownica i jej uczennica oraz męska społeczność Niewidocznego Uniwersytetu.

Dawno temu…

Na wsiach żyły czarownice a na uniwersytecie kształcili się tylko mężczyźni. Zdarzyło się jednak tak, że to dziewczynce przypadła w udziale magiczna moc. I Esk, chcąc nie chcąc, musi zaczął poznawać magiczne arkana. Jako, że jest płci żeńskiej trafia pod skrzydła szanowanej i niemłodej już Babci Weatherwax. A potem wyrusza w podróż do Ankh-Morpork by dołączyć do szanownego grona uczniów Niewidocznego Uniwersytetu.

Droga będzie pełna przygód, a samo rozpoczęcie nauki w miejscu dedykowanym tylko mężczyznom nie lada wyzwaniem. Ale i tu wkroczy pomysłowość i spryt wiejskich czarownic, które jak się uprą to nie ma rady.

W tym kapeluszu – oznajmiła – tkwi jedna z tajemnic czarownictwa. Jeśli nie potrafisz mi powiedzieć, na czym ona polega, to mogę cię więcej nie uczyć. Dla kogoś, kto poznał sekret kapelusza, nie ma już odwrotu.

Słowo o równouprawnieniu

Jak przystało, Terry Pratchett bierze na warsztat kolejne aspekty popkultury i życia społecznego i ubiera ja w lekką, zabawną historię podszytą szyderstwem z rzeczywistości. Historia „Równoumagicznienia” obraca się wokół tematu czarowania i pochodzenia mocy. Jest ograny ciekawie, z lekką nutą psychologii i fantazyjnie dobranym nazewnictwem.

Innym aspektem, na który wskazuje tytuł, jest temat równouprawnienia, w tym wypadku, związany z nauką magii. Dostęp do niej nie jest równy, jak chodzi o płeć. I także został sprawnie ograny, z dużą dozą dystansu i swoistej „mądrości”.

Rozpisywanie się bez wchodzenia w szczegóły, przy objętości 200 stron, jest bardzo ciężkie i nie chce nikogo pozbawiać radości z poznawania tego niesamowitego świata. Zdaję sobie przy tym sprawę, że humor Pratchett nie każdemu przypadnie do gustu i dla wielu powieści te będą albo nie do przejścia albo po prostu nudne.

I chciałabym tu też zaznaczyć, że mimo tego iż te powieści nie są już młode wciąż bardzo aktualne i świetnie opisują znany nam świat.

Podsumowanie

„Równoumagicznienie”, czyli kolejna powieść ze Świata Dysku to książka krótka, lekka i zabawna. Terry Pratchett w swoim stylu tworzy fantastyczny świat, który jest niesamowicie spójny, choć momentami niedorzeczny. I tym razem też nie zawodzi, bo historia Esk, Babci oraz Uniwersytetu jest naprawdę dobra.

Zdecydowanie polecam historię i uprzedzam, że póki co taktyka czytania według daty wydania działa doskonale.

Szczegóły:

Cykl: Świat Dysku

Numer tomu: 3

Liczba stron: 198

Data pierwszego wydania: 1987

Data pierwszego wydania PL: 1996

Data tego wydania: 2012

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka