0_Slider_duzy, Thriller, kryminał, sensacja

⏳ 3 min 23 s

Tajemnicza historia w Styles – Agatha Christie

„Tajemnicza historia w Styles” Agathy Christie to jej pierwsza powieść kryminalna wydana w 1920 roku i pierwsza, w której poznajemy, dziś już legendarnego, Herkulesa Poirot. Historia będzie rozgrywać się w tytułowym Styles, starej i rodzinnej posiadłości angielskiej, gdzie ktoś zamordował właścicielkę rezydencji.

„Szczęśliwa” rodzina

Debiutancka powieść Agathy Christie rysuje obraz rodziny, w której relacje są dość skomplikowane. Pani Cavendish, mająca dwóch synów, ponownie wyszła za mąż w podeszłym już wieku i pewnego, lipcowego dnia została po prostu otruta. W śledztwo, za sporawą narratora Hastinga, sławny Belg – Herkules Poirot.

Jak to bywa na początku – podejrzani są wszyscy, a nietuzinkowy detektyw zadaje mnóstwo pytań, zagład w różne zakamarki i nie dzieli się zbytnio swoimi przemyśleniami. Trudno wiec orzec, w która stronę zmierza śledztwo. Finał dla jednych może być zaskakujący, dla innych całkiem do przewidzenia.

Klasyka kryminału

Z uwagi na swój wiek „Tajemnicza historia w Styles” Agathy Christie to właściwie klasyka kryminału, która do dzisiaj cieszy się niezwykłą popularnością. Prosta konstrukcja opierająca się na zbrodni i śledztwie, które czytelnika ma raczej skonfundować niż prowadzić do samodzielnego rozwikłania zagadki, wciąż trzyma się dobrze nawet po ponad stu latach od wydania.

Czy powieść się zestarzała? Owszem, bo bardzo dużo zmieniło się w kwestii kryminalistyki. Jednak, gdy czyta się ją jako widokówkę z dawnych lat zdecydowanie można czerpać radość z tej opowieści. Tym bardziej, że nie jest ona stylizowana na tamte realia, ale w nich pisana.

Co się tyczy zaś samej historii, to zdecydowanie Herkulesa Poirot wybija się ponad wszystkie postacie. Ekscentryczny, z dużym ego i bardzo pewny siebie, zagarnia całą scenę dla siebie. Czasami tez niesamowicie potrafi zirytować, ale to już taka jego cecha. Narrator, kapitan Hasting, jest, niestety, tylko narratorem i bardzo go mało tutaj jako postaci.

Podobnie wypadają bohaterowie zaangażowani w zbrodnię, że tak to ujmę – nie wyróżniają się zbytnio. Nie da się jednak nie zauważyć, że każdy z nich jest inny, konkretny i indywidualny. W trakcie czytania postacie nie zlewają się w jedną całość, tylko zdecydowanie różnią się od siebie.

Co się zaś tyczy zbrodni jak i szukania winnego, to jest całkiem nieźle. Ot trup jak trup, nic nadzwyczajnego, ale cała otoczka wokół zmarłej wypada interesująco. Motywy, poszlaki, poszlaki poszlak i wchodzenie w szczegóły i zawiłości rodzinnych relacji. A to wszystko na dwustu stronach. Prawdziwa gratka dla fanów gatunku.

Biada detektywowi, który powie: “Ten fakt jest tak drobny, że nie może mieć znaczenia. Nie pasuje do całości. Nie ma co zawracać nim sobie głowy”. Tak wygląda prosta droga do zamętu, bo, mon ami, wszystko się liczy.

I drobna uwaga – polskie tłumaczenie jest zrobione z sensem, bo język jest bardzo przystępny. Czytanie tej historii w bardzo bliskim językowo oryginałowi przekładzie zaiste mogłoby być wyzwaniem.

Podsumowanie

„Tajemnicza historia w Styles” Agathy Christie to bardzo dobry kryminał, choć już nie młody. Wyraziści i różnorodni bohaterowie, zbrodnia niby prosta a jednak nie do końca oraz sprawnie napisane dialogi jak i cała powieść to plusy tej książki.

Czy są jakieś minusy? Coś się znajdzie, bo wielki finał naprawdę jest wielkim finałem. Po drodze bowiem dostajemy liczne poszlaki i dowody, ale Poirot nic nie tłumaczy, przez co razem z kapitanem Hastingiem żyjemy w totalnej niewiedzy. To irytuje i męczy jednocześnie, bo nie bardzo możemy wczuć się w to, co się rozgrywa. Olśnienie spływa na końcu i wtedy puzle wskakują na miejsce, ale dopiero wtedy. Gdyby nie to, że jest to krótka książka, to znalazła by się grupa czytelników, która nie dotrwała by do końca.

Ogólnie jednak ujmując, „Tajemnicza historia w Styles” to pozycja warta uwagi, ciekawa i starzejąca się z klasą.  

Szczegóły:

Numer tomu: I

Liczba stron: 209

Data pierwszego wydania: 1920

Data tego wydania: 12.11.2020

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie