Dramaty

⏳ 2 min 51 s

Tektonika uczuć – Éric Emmanuel Schmitt

Tektonika uczuć E. E. Schmitta to intrygująca książka, która zabierze nas w podróż po miłości. O tym uczuciu napisano wiele i sam autor pisał o niej już niejedno, ale to nie przeszkodziło mu stworzyć kolejnej niezwykłej historii z przesłanie.

Tam mało i tak dużo

Tak właściwie, można dużo powiedzieć o tej książce jak i powiedzieć mało: krótki (140 stron, stosunkowo duża czcionka) dramat z udziałem jednego mężczyzny i czterech kobiet. O czym opowiada? O miłości, jednak takiej, którą ciężko zrozumieć. Bo wbrew pozorom, powszechnym cytatom i licznym rozmowom miłość pozostaje wciąż niezrozumiana.

Główna bohaterka Diane wątpi w uczucie, które jest między nią a Richardem. Posuwa się nawet do tego, aby skłamać mu, że przestała go kochać i knuje intrygę. Dlaczego? Prawdopodobnie dlatego, że nie wierzy już w jego uczucie

 „Nie zachowuje się tak jak dawniej. (…) Nie przybiega zziajany, kiedy rozstajemy się na parę godzin, z miną nieszczęśliwego dziecka, które właśnie uniknęło katastrofy. Przytula mnie jeszcze do siebie, jak przed chwilą, ale teraz nie miażdży mi żeber. (…) Mamo, on już mi nie sprawia bólu.”

Diane długo broniła się przed zalotami Richarda, a teraz gdy w końcu są razem odrzuciła jego zaręczyny i martwi się, że nie oświadczył się jej po raz kolejny. Z jednej strony pragnie go, a z drugiej odrzuca go od siebie popychając go w ramiona innej, by koniec końców wyjawić mu prawdę. Nie podejrzewa jednak, że jej ukochany ją okłamie i nic nie będzie takie, jak ona chciała.

Czym jest zatem miłość?

Kobieta, gdy kocha i wątpi w miłość jest zdolna do różnych głupot, tym bardziej, gdy cierpi i nienawidzi. Miłość za to bywa przewrotna i potrafi zaskoczyć, zwłaszcza gdy w grę wchodzą różne dziwne manipulacje. Takie dwa wnioski nasuwają się po przeczytaniu tej, trzeba przyznać, niecodziennej książki. Rzadko się zdarza, że dostajemy pozycję o miłości, w której dwoje kochających się ludzi kłami, knuje i odchodzi od siebie. Po co? Właśnie w imię tego wielkiego uczucia. Jednak wydarzenia zawarte w tym dramacie pokazują bardzo wyraźnie, że nie łatwo jest kochać ani być kochanym: odpowiedzialność, szczerość i zwykła codzienność czasem są wielką przeszkodą, zwłaszcza w przypadku wyidealizowanej wizji miłości i związków. Bardzo na miejscu jest tu porównanie uczuć do płyt tektonicznych skorupy ziemskiej.

„Tektonika uczuć. (…) Uczucia przemieszczają się, jak płyty, które tworzą Ziemię. Kiedy się poruszają, kontynenty zderzają się ze sobą, powstają gwałtowne przypływy, wybuchy wulkanów, tsunami, trzęsienia ziemi…”

Pod dłuższym zastanowieniu okazuje się, że podobnie jest z uczuciami: nawet mała zmiana może wywołać trzęsienie w życiu. W książce wątpliwości przerodziły się w zemstę, nienawiść i nieszczęście oraz masę kłamstw.

Podsumowanie

Nie trzeba przekonywać fanów autora, że potrafi on pisać o uczuciach w sposób nieszablonowy i nieraz w ten sposób wytrąca z równowagi i burzy nasze wyobrażenia. Tektonika uczuć to pozycja warta przeczytania i przeanalizowania, gdyż porusza z pozoru banalny, ale niezwykle trudny temat związku między dwojgiem ludzi.

Liczba stron: 140

Numer wydania: I

Data pierwszego wydania: 2007

Data pierwszego wydania PL: 02.10.2008

Data tego wydania: 02.10.2008