Fantastyka

⏳ 3 min 45 s

Wicked. Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu – Gregory Maguire

Jak rodzi się zło? W „Wicked. Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu” Gregory Maguire odpowiada na to pytanie rysując historię, której nie znajdziemy w pierwowzorze. Bo to jest zupełnie inne spojrzenie na krainę Oz niż to, które znamy.

Było sobie dziecko

„Wicked. Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu” Gregora Maguire to zupełnie inne opowieść niż się spodziewacie, bo ani znajomość „Czarnoksiężnika z Krainy Oz” ani opis na okładce nie oddają zawartości. Jest to bowiem wielowątkowa opowieść o tym skąd się wzięła Zła Czarownica, jak wyglądało jej dzieciństwo i dojrzewanie.

A zielona Elfaba nigdy nie miała łatwo – tak jakoś wyszło, że życie rzucało jej kłody pod nogi a nietypowy wygląd i parę innych cech w cale nie pomagały jej w dorastaniu. Dziewczynka była wyjątkowa, była inna od zawsze i to stanowi trzon tej historii. Obserwujemy krok po kroku jej życie aż do momentu spotkania z Dorotką. Dość niefortunnego swoją drogą.

Ja zawsze czułam się jak pionek ‒ powiedziała Czarownica. ‒ Kolor mojej skóry był moim przekleństwem, przez rodziców-misjonarzy stałam się poważna i trzeźwa, szkoła zmusiła mnie do wystąpienia przeciwko zbrodniom politycznym dokonywanym na Zwierzętach, moje życie miłosne rozpadło się z hukiem, mój kochanek zginął i jeśli mam w życiu jakieś zadanie do wykonania, to jeszcze go nie odnalazłam… wyjąwszy może hodowlę zwierząt, jeśli można to tak nazwać.

Kraina Oz

Gregory Maguire podszedł do tematu trochę z rozmachem trochę z chęcią przerobienia bajki dla dzieci na powieść dla dorosłych. Wokół historii Elfaby znajdziemy sporo elementów politycznych i społecznych od niesnasków pomiędzy mieszkańcami konkretnych regionów czy pochwalaniem (lub nie) działań władzy. Sama Kraina Oz, bo trzeba tu nadmienić, nie jest taka piękna i prosta jak się wydaje. Nie jest też tym, co znamy z pierwowzoru. I Żółta Droga – tak, ten motyw też was może zaskoczyć.

W szczegóły wchodzić nie będę bo zarysuję wam większość tła fabularnego tej książki, którą odkrywa się ze zdumieniem jak prezent niespodziankę. Przejdźmy jednak dalej, bo w książce, obok państwa żywcem przeniesionego ze znanej nam rzeczywistości, nie zabrakło też skomplikowanych relacji.

Natomiast autor dużo czasu poświęca na relacje międzyludzkie, choć tu wypadałoby rzec między postaciowe. Na początku są to sotsunki w rodzinie bohaterki czy też związane ze społecznością w Manczkinlandii. Później w kolejnym etapie życia poznajmy nowych „towarzyszy”.

Elfaba, Galinda, Fijero i ścieżki paru innych bohaterów przetną się, splatają i w intrygujący sposób rozwiną. Mamy tu bowiem sporo postaci przewijających się przez życie Zielonej Dziewczynki, którzy w jakiś sposób na nią oddziałują. A jak o oddziaływaniu mowa – elementów magicznych i dziwnych też nie zabraknie.

„Wicked. Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu” próbuje odpowiedzieć na pytanie jak doszło do tego, że nietypowe dziecko stało się Złą Czarownicą i obraz jaki dostajemy nie jest taki banalny. Obserwując dorastanie Czarownicy zastanawiamy się dlaczego historia Dorotki potoczyła się tak a nie inaczej i… nie do końca dostajemy jednoznaczną odpowiedź a to dobrze.

Świat z jego mieszkańcami został mocno rozbudowany i ma wiele warstw. I z jednej strony to zaleta tej książki, a z drugiej wada. Historia Elfaby jest momentami rozwleczona i nurząca, nie wiele wnosi do samej kreacji postaci. Koniec końców połączenie zależności i wydarzeń w cale nie jest satysfakcjonujące i nie zgrywa się tak do końca.

Podsumowanie recenzji

„Wicked. Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu” Gregora Maguire to dobra powieść, ciekawie rozbudowująca Krainę Oz i ukazująca jej inne oblicze. Autor bajkowy świat przerobił na skomplikowany i pełen zależności fantastyczny świat dla dorosłych.

Niestety jako opowieść o Elfabie nie bardzo satysfakcjonuje, gdyż jej losy wydają się ciut naciągane i zwyczajnie wątki tej opowieści nie do końca mi się zgrywają. Dodatkowo zabrakło mi tu jakiejś uczuciowej głębi, bardziej złożonej analizy czołowej postaci, bądź co bądź, najważniejszej w tej historii. Z tego względu, pomimo swoich zalet, jest to powieść po prostu dobra.

Szczegóły:

Cykl: The Wicked Years

Numer tomu: I

Liczba stron: 572

Numer wydania: II

Data pierwszego wydania: 1995

Data pierwszego wydania PL: 2010

Data tego wydania: 2021

Wydawnictwo: Zysk i S-ka