Konteksty

⏳ 3 min 12 s

Wiele twarzy Geralta

Książki, gry i seriale przedstawiają nam w zasadzie rożne oblicza jednego bohatera – Geralta z Rivii. Obecnie ma on już kilka fizycznych twarzy – te z gier, jak i te z seriali, kojarzone z konkretnymi aktorami. Kim jednak jest Biały Wilk?

Walka o swoje

Czytając książki o przygodach Geralta może nam się on wydać się antybohaterem – zabija potwory, ale za pieniądze, z zamtuzów zdarza się mu korzystać, a i od alkoholu nie stroni. Bez przerwy pakuje się też w kłopoty (nierzadko z pomocą wiernego Jaskra i krasnoludów), zabija nie tylko monstra wszelakie, ale i ludzi oraz nie czuje większych skrupułów przed ich krzywdzeniem. Z drugiej strony jednak wymyślił Kodeks Wiedźmiński, aby się nim zasłaniać, gdy zadanie nie dotyczy fachu ubicia takiego czy innego potwora. Oprócz tego pokochał nieobliczalną Yenefer i „zaadoptował” Ciri, która stała się jego przybranym dzieckiem. Dla Jaskra okazał się wiernym przyjacielem i nie raz ratował go z opałów. Czytając sagę i opowiadania, nie znajdziemy wyniosłych czynów, którymi ratuje się królestwa i zbawia świat. Jest wręcz przeciwnie – Geralt walczy we własnym (lub przyjaciół) interesie i chce jak najdalej trzymać się od spraw związanych z władcami. I chyba za to tak go uwielbiamy.

Niezwykle zwyczajny

Sapkowski stworzył postać, która przystaje do realiów zwykłego życia. Codzienność bohatera nie jest kolorowa, tylko pełna dziwnych, nierzadko przypadkowych przygód. Geralt chce prostego życia, które jednak non stop się komplikuje. Język prosty, miejscami dosadny, wraz z nieukwieconymi opisami tworzy unikatową rzeczywistość, która, choć fantastyczna, przypomina do bólu naszą. Obok intryg politycznych, złodziei, miłostek i kłamstw zdarzają się dobre kobiety i wierni przyjaciele. Nie ma apokalipsy świata, który czeka na zbawiciela – jest zwykłe życie ludzi i nieludzi, takich jak elfy i krasnoludy.

Twórcy gier, bazując na książkach, stworzyli dalszą część historii Białego Wilka. Poruszyli w niej wątki związane z zabiciem Geralta, wzmiankami o Dzikim Gonie i elfie krwi Ciri. Od Sapkowskiego zaczerpnęli także charakter bohaterów, których ożywili w grze. Wprawdzie niektóre wybory, jakich może dokonać łowca potworów, są sprzeczne z jego postawami z książek, to gry tchną innym klimatem niż ten znany z powieści. CDP RED mocniej niż autor książek, sięgnęli do kultury słowiańskiej tworząc świat.

Każdy ma swoją wizę

Nigdy adaptacja, czy to w postaci filmu, serialu czy choćby gry RPG, nie będzie w stanie wiernie oddać papierowego pierwowzoru. REDsi stworzyli pełny świat z niesamowitą historią i możliwościami wyboru. W grach, tak jak i w książce, Geralt jest uczestnikiem wydarzeń rozgrywających się wówczas na arenie międzynarodowej i wcale nie będzie chciał zbawiać tego świata. W serialu od Netflixa także trzymali się tej myśli – Biały Wilk nie bawi się w wielkiego bohatera. Ten świat jest zupełnie inny niż pierwowzór oraz gry.

Wielka sława

Dzisiaj miliony ludzi na całym świecie znają Geralta z Rivii i uwielbiają jego perypetie, te multimedialne i te papierowe. Za co go pokochali? Może za to, że choć jest mutantem, w pełni zasługuje na miano człowieka. Jest antybohaterem i nie został wykreowany na ideał godny naśladowania, za to jest bardzo podobny do zwykłych, znanych nam ludzi. Z jednej strony ma zasady, z drugiej zabija, kocha i nienawidzi, jest wiernym przyjacielem. Chcecie sami poznać Geralta? Łapcie za książki i gry, bo naprawdę warto! Z serialem także można się zapoznać.

Źródło kadrów z seriali: filmweb.pl

Źródło grafik z gier: thewitcher.com/pl/witcher1, thewitcher.com/pl/witcher2, thewitcher.com/pl/witcher3