⏳ 2 min 13 s
Zaczytana i bestia – Ashley Poston
“Zaczytana i bestia” Ashley Poston to trzeci tom serii “Pewnego razu na konwencie” inspirowanego popularnymi bajkami. W tym tomie poznajemy Rosie Thorne miłośniczkę Starfielda oraz Vancea Reignsa aktora grającego tam postać Sonda. I to właśnie Starfield ich połączy.
Miła dziewczyna i bogaty chłoptaś
Główni bohaterowie “Zaczytanej i bestii” stanowią ciekawą, ale i dość sztampową, pod pewnym względami, parę. Rosie Thorne po stracie matki wychowuje się tylko z kochającym ojcem pracującym w bibliotece. Ogólnie nie przelewa im się. Do kompletu dziewczyna uwielbia uniwersum Starfielda i ma dwójkę oddanych przyjaciół Annie oraz geja Quina.
Vance Reigns to typowy, zadufany w sobie i zarozumiały bogacz, który jednak gdzieś bardzo głęboko czuje się niezrozumiany i samotny. Za swoje wybryki został “zesłany” do małego miasteczka do domu zbudowanego tak, aby przypominał zamek.
I jak to bywa w takich historia – ona zmienia jego, zakochują się i w zasadzie mamy happy end, ale to już było wiadomo od początku. I z tego powodu to para jakich w książkach mamy wiele. Nie zabrakło przy tym złego chłopca przedstawiającego się do naszej dziewczynki, przy czym ona go nie chce.
Lekko i z humorem
Pomimo przewidywalności, to powieść jest ciekawa, szybko się ją czyta i wciąga. Nasi bohaterowie nie rozgadują się na dziesiątki stron o swoim miłosnym cierpieniu, a wydarzenia umiarkowanie idą do przodu. Te typowe nastoletnie rozterki zostały sprawnie wplecione w fabułę i z humorem, dzięki czemu nie stanowią pierwszego planu. Sposób w jaki rozwija się znajomość głównych postaci przypomina trochę bajkę o żurawiu i czapli, bo Rosie i Vance chodzą wokół siebie.
Drugi plan zdecydowanie daje tutaj radę, bo przyjaciele Różyczki są zabawni, a Quin wraz z ojcem bohaterki miejscami kradną całe show. Uśmiech (akurat politowania) wywołuje Garrett – typowy tępy sportowiec, z większym ego niż jego…siła oraz nie rozumiejący, że tak, może się jakiejś dziewczynie nie podobać.
Reasumując
Wyraziste postacie z pierwszego i drugiego planu przeplatają się dając zabawne dialogi, pocieszne sytuacje i pozytywny wydźwięk tej historii. Nie ma tu wielkich tragedii miłosnych, za to są wierni przyjaciele i pozytywna energia płynąca od nich. Wydarzenia nie są wydumane, a przedstawienie życie jest zwyczajne i w dodatku do tego wielki gwiazdor to dobra i ciekawa mieszanka. Powieść jest przyjemna, lekka i humorystyczna, ale nie wybitna. Natomiast powinna przypaść do gustu nastolatkom lubiącym takie zabawne opowieści miłosne.
Źródło okładki: Wydawnictwo We need YA
Plusy:
- humor
- lekkość
- wyraziste postacie
Minusy:
- standardowa para
- standardowe zwroty akcji
Szczegóły:
Cykl: Once Upon a Con (Pewnego razu na konwencie)
Numer tomu: III
Liczba stron: 320
Numer wydania: I
Data pierwszego wydania: 04.08.2020
Data pierwszego wydania PL: 12.08.2020
Data tego wydania: 12.08.2020
Wydawnictwo: We need YA
Jako interesującą książkę młodzieżową warto również poznać “Mery Majkę”. Ciekawa pozycja ukazująca, że aby spełnić marzenia wystarczy tylko chcieć 🙂