Literatura młodzieżowa

⏳ 2 min 13 s

Zaczytana i bestia – Ashley Poston

“Zaczytana i bestia” Ashley Poston to trzeci tom serii “Pewnego razu na konwencie” inspirowanego popularnymi bajkami. W tym tomie poznajemy Rosie Thorne miłośniczkę Starfielda oraz Vancea Reignsa aktora grającego tam postać Sonda. I to właśnie Starfield ich połączy.

Miła dziewczyna i bogaty chłoptaś

Główni bohaterowie “Zaczytanej i bestii” stanowią ciekawą, ale i dość sztampową, pod pewnym względami, parę. Rosie Thorne po stracie matki wychowuje się tylko z kochającym ojcem pracującym w bibliotece. Ogólnie nie przelewa im się. Do kompletu dziewczyna uwielbia uniwersum Starfielda i ma dwójkę oddanych przyjaciół Annie oraz geja Quina.

Vance Reigns to typowy, zadufany w sobie i zarozumiały bogacz, który jednak gdzieś bardzo głęboko czuje się niezrozumiany i samotny. Za swoje wybryki został “zesłany” do małego miasteczka do domu zbudowanego tak, aby przypominał zamek. 

I jak to bywa w takich historia – ona zmienia jego, zakochują się i w zasadzie mamy happy end, ale to już było wiadomo od początku. I z tego powodu to para jakich w książkach mamy wiele. Nie zabrakło przy tym złego chłopca przedstawiającego się do naszej dziewczynki, przy czym ona go nie chce. 

Lekko i z humorem

Pomimo przewidywalności, to powieść jest ciekawa, szybko się ją czyta i wciąga. Nasi bohaterowie nie rozgadują się na dziesiątki stron o swoim miłosnym cierpieniu, a wydarzenia umiarkowanie idą do przodu. Te typowe nastoletnie rozterki zostały sprawnie wplecione w fabułę i z humorem, dzięki czemu nie stanowią pierwszego planu. Sposób w jaki rozwija się znajomość głównych postaci przypomina trochę bajkę o żurawiu i czapli, bo Rosie i Vance chodzą wokół siebie.

Drugi plan zdecydowanie daje tutaj radę, bo przyjaciele Różyczki są zabawni, a Quin wraz z ojcem bohaterki miejscami kradną całe show. Uśmiech (akurat politowania) wywołuje Garrett – typowy tępy sportowiec, z większym ego niż jego…siła oraz nie rozumiejący, że tak, może się jakiejś dziewczynie nie podobać.

Reasumując

Wyraziste postacie z pierwszego i drugiego planu przeplatają się dając zabawne dialogi, pocieszne sytuacje i pozytywny wydźwięk tej historii. Nie ma tu wielkich tragedii miłosnych, za to są wierni przyjaciele i pozytywna energia płynąca od nich. Wydarzenia nie są wydumane, a przedstawienie życie jest zwyczajne i w dodatku do tego wielki gwiazdor to dobra i ciekawa mieszanka. Powieść jest przyjemna, lekka i humorystyczna, ale nie wybitna. Natomiast powinna przypaść do gustu nastolatkom lubiącym takie zabawne opowieści miłosne.

Źródło okładki: Wydawnictwo We need YA

Plusy:

  • humor
  • lekkość
  • wyraziste postacie

Minusy:

  • standardowa para
  • standardowe zwroty akcji

Szczegóły:

Cykl: Once Upon a Con (Pewnego razu na konwencie)

Numer tomu: III

Liczba stron: 320

Numer wydania: I

Data pierwszego wydania: 04.08.2020

Data pierwszego wydania PL: 12.08.2020

Data tego wydania: 12.08.2020

Wydawnictwo: We need YA