Thriller, kryminał, sensacja

⏳ 3 min 32 s

Zaginiona – Piotr Kościelny

„Zaginiona” to kolejna powieść Piotra Kościelnego. Tym razem historia będzie się obracać wokół zaginięcia młodej kobiety – Agnieszki. Głównym podejrzanym zostaje jej narzeczony – Krzysztof, a w śledztwo prywatnie zaangażuje się Tomaszem Świderski – policjant zesłany na prowincję.

Prywatna sprawa

Piotr Kościelny w swojej trzeciej książce przedstawia ot zwykła historię obracającą się wokół jednego wątku i jednej, konkretnej sprawy. Para narzeczonych kłuci się, on – Krzysztof Majewski jedzie się upić, a ona – Agnieszka Dobrowolska zostaje w mieszkaniu. Gdy ukochany nie wraca kobieta wybiera się na spacer i słuch po niej ginie. Oczywiście, my jako czytelnicy poznamy jej dalsze losy, ale jej najbliżsi ani też policja nie będą wiedzieć co się z nią dzieje, nie żeby specjalnie starali się tego dowiedzieć.

Krzysztof szybko zostaje wytypowane przez prokuratora na głównego podejrzanego i ląduje w więzieniu. To jednak nie przeszkodzi Tomaszowi Świderskiemu, kiedyś wybitnemu śledczemu, obecnie alkoholikowi, prowadzić własnego dochodzenia. Wykorzystując dawne znajomości będzie się starał odkryć prawdę o kobiecie.

Sama akcja rozgrywa się w kilkanaście dni w okolicach Ścinawy, miasta na wschód od Lublina. Rozpoczyna się w 29 lipca 2017, a kończy 15 sierpnia, nie licząc prologu i epilogu.

Wokół zaginięcia

W „Zaginionej”, czego nie widać po opisie, spory nacisk został położony na kwestie osobiste – uprzedzenia, problemy i opinie. Właśnie one w znacznym stopniu wpłyną na przebieg historii pokazując, jak pozornie błaha decyzja, strach przed nieznanym, niewinne kłamstwo czy dbanie tylko o siebie bez jakiejś refleksji, może sprowadzić olbrzymie nieszczęście.

Nie lubił osób o imieniu Krzysztof i też miał okazję choć symbolicznie się odegrać na swojej byłej małżonce i jej kochanku.

Autor nie zarzuca nas tutaj stertą trupów, krwawych zbrodni czy śledztwa dotyczącego wielu ofiar. Nie. Jak sam tytuł wskazuje – centrum stanowi zaginięcie jednej kobiety. Wokół niego mamy liczne wątki poboczne ukazujące różnych bohaterów i ich postawy.

Wbrew pozorom nie jest to prosta opowieść, ponieważ te historie poboczne z uwypuklonym prywatnym podejście do jakiegoś tematu tworzą barwne, szerokie tło. W ten sposób ta książka nie opowiada tylko o dramacie przetrzymywanej w piwnicy Agnieszki, lecz również o dochodzeniu, a raczej braku konkretnego dochodzenia i staje się mini panoramą ludzkich zachowań.

Choć sama w sobie nie powala, nie wbija fotel czy nie wstrząsa, bo o nadużyciach czy zamiataniu spraw pod dywan na wysokich szczeblach napisano już nie jedno. Tak samo jak o więzieniach czy patologicznych społecznościach, to jednak wciąga, ciekawi i fascynuje. Sprawnie wykreowane postacie z wyrazistymi cechami i takie prawdziwe w swoich zachowaniach stanowią mocną stronę tej powieści.

Tam samo dobrze dla fabuły robi to misterne splatanie wątków dające niesamowitą sieć powiązań pomiędzy bohaterami. Nie wiszą oni w pustce lecz wpływają na siebie wzajemnie, choć całkiem nieświadomie. Mały Karol, bawiący się w tajnego agenta, nie mógł przecież wiedzieć jak jego wyprawa do lasu odbije się na kilku zupełnie obcych mu osobach, których nigdy nie zobaczył.

Jego skrytka na starym cmentarzu została okradziona. (…) Zastanawiał się, kto mógł okraść tak wyrwanego tajnego agenta jak on. Musiał to zrobić równie dobry agent. Ktoś z KGB. Oglądał ostatnio film o przygodach Jamesa Bonda i wiedział, że agenci radzieckiego wywiadu są zdolni do wszystkiego.

Podsumowanie recenzji

„Zaginiona” Piotra Kościelnego to dobra powieść z umiejętnie kreowanym napięciem i sprawnie tworzoną atmosferą, ale z niezbyt zaskakującą historią. Największą jej zaletą nie jest jednak fascynujące śledztwo, lecz dobrze rozrysowane postacie oraz rewelacyjnie stworzone i pokazane zależności pomiędzy poszczególnymi bohaterami.

Pójście nietypową drogą pokazująca postacie i ich zachowania zamiast zbrodni czy dochodzenia było dobrym pomysłem. A do tego pomysł ten został on bardzo dobrze podany, przez co książka wciąga i intryguje, choć wiemy, że na happy end nie ma co liczyć.

Na koniec uwaga, że jak ktoś spodziewa się krwi, trupów, zagadki kryminalnej rodem z CSI: Miami czy innego Nowego Jorku – to nie tym razem, to nie ten adres.

Plusy:

  • kreacja postaci
  • sposób prowadzenia historii

Minusy:

  • przewidywalność

Szczegóły:

Liczba stron: 295

Numer wydania: I

Data pierwszego wydania: 17.07.2020

Data tego wydania: 17.07.2020

Wydawnictwo: Initium