Romans erotyczny

⏳ 3 min 23 s

Złączeni pokusą – Cora Reilly

Wiele mogę zarzucić książce „Złączeni pokusą” Cory Reilly, bo niestety wraz z ciągiem serii obserwuję spadek jakości. Liliana Scuderi z mafii z Chicago zakochała się w Romero z wrogiego, nowojorskiego obozu. Co zatem mogło pójść nie tak? Fabuła, w która logikę zgubiła chyba w trakcie ucieczki z gangu.

Zakazana miłość

Opowieści o zakazanej miłość, z tego czy innego powodu, na rynku książkowym czy filmowym nie brakuje. Wśród nich znajdą się takie, które nie trzymają się niczego ani logiki ani sensu ani tym bardziej rzeczywistości. Niestety do tej niechlubnej grupy zaliczam czwartą część „Born in Blood Mafia Chronicles”.

Poprzedni tom cyklu:
Złączeni nienawiścią – Cora Reilly

Historia w tej części obraca się wokół ostatniej kobiecej latorośli z rodziny Scuderi, czyli Liliany. Została sama z ojcem, bratem i umierająca matką gdy jej siostry odnalazły wielką i szczęśliwą miłość u boku dwóch groźnych, ale przystojnych Vitiellinich. Zakochuje się ona bowiem, tak całkiem bez pamięci nastoletnią miłością w Romero, żołnierzu z nowojorskiej Cosa Nostry, tej do której należą mężowe jej sióstr.

Pomysł sam w sobie jest niezły, wręcz prosi się o dramatyzm z chwilami wykradzionymi ze skrzynki nazywanej szczęściem. Niestety zamiast tego dostajemy przesłodzoną do bólu opowieść o rozkwitającej i wielkiej miłości między dwójką ludzi, która ani się nie zna ani za sobą nie rozmawiaj. Tak – tu znów pod hasłem „miłość” ukryło się „pożądanie” czy też inaczej ujmując „nieodparty pociąg fizyczny”.

Kropla w morzu bezsensu

Pośród jednak tego bezsensu dobrze wypadła tu głowa rodziny Scuderi – wyrachowany, zimny i do końca nieczuły ojciec, który myśli tylko o korzyściach. W ten sposób wątek związany z umierającą matką czy późniejszym przymusowym ślubem wypada dobrze i jest sensowny. Rodzice dziewcząt od początku byli kreowani w ten sam sposób, ale brutalny, nawet wobec córek, Rocco wypada świetnie. No i na szczęście drobny epizod okołoślubny pokazuje także, że nie wszyscy są tam tacy dobrze. Sama Liliana też nie wychodzi źle, gdyż to taka typowa zakochania i chyba niezbyt ogarniająca świat nastolatka z wielkimi marzeniami.

Nijak nie broni się tutaj Romero, który idzie niczym ślepy cielak na rzeź za namowami swojego przyrodzenia (niestety w tę miłość, jak wspomniałam nie jestem w stanie nijak uwierzyć). Zdradza mafię, prawie wszczyna międzygangsterską wojnę o…kobietę i w imię miłości. Bardzo piękne, ale wybitnie górnolotnie i tak samo prawdopodobne jak śnieżyca w samo południe w centrum Sahary. Wyszkoleni i wierni mafiozi nie idą za głosem popędów, tylko są wierni i lojalni swojej rodzinie.

Zrozumiałabym go jeszcze, gdyby koniec końców odpuścił, jednak wielki happy edn jest zbyt przesłodzonym zakończeniem. Niekorzystnie też wpływa na wizerunek Cosa Nostry, której głównodowodzący zatracają swój realizm z każdym tomem. A szkoda, bo zapowiadało się całkiem dobrze i nawet realistycznie.

Podsumowanie

Niestety całość opowieści, pomimo intrygujących wątków pobocznych jak chora matka czy przymusowy ślub, główny trzon psuje odbiór. Brak bowiem w tym wszystkim logiki i sensu w postępowaniu bohaterów, a przez to zatraca się realizm takiej historii. Nawet najbardziej fantastyczna opowieść może wydać się rzeczywista, gdy kreacja świata z bohaterami i ich decyzjami trzyma się przysłowiowej kupy i to przez duże „T” oraz duże „K” na początku.

Zdecydowanie iście za wizją zakazanej, ale koniec końców szczęśliwej miłości w szeregach „tych złych” nie wyszło książce na dobre. Od cukru bolą zęby, a od braku sensu czoło od facepalmów. Na szczęście osłodą były sceny erotyczne, wciąż rozpisane na poziomie.

Plusy:

  • wątek chorej matki
  • wątek przymusowego ślubu
  • postać ojca Liliany

Minusy:

  • wątek główny
  • zakończenie
  • postać Romero
  • decyzje Costa Nostry
  • brak logiki w decyzjach czołowych postaci

Szczegóły:

Cykl: Born in Blood Mafia Chronicles

Numer tomu: IV

Liczba stron: 286

Data pierwszego wydania: 2015

Data pierwszego wydania PL: 27.05.2020

Data tego wydania: 27.05.2020

Wydawnictwo: NieZwykłe

Następny tom cyklu Born in Blood Mafia Chronicles:
Złączeni zemstą – Cora Reilly